Pirmā lapaKarjeras centrsRaksti
 
›  Ievads

СV kļūdas - TOP 10 (29)

Atslēgvārdi: CV, Curriculum Vitae

Viens no pirmajiem kontaktiem ar darba devēju, izmantojot interneta darbiekārtošanas sistēmas, ir Jūsu dzīves apraksts (CV). Diemžēl daži CV vēl arvien tiek rakstīti tā, ka tas jauna darba atrašanu nevis atvieglo, bet gan apgrūtina. Mēs ceram, ka šis CV kļūdu TOP 10, palīdzēs izvairīties no visbiežāk sastopamajām CV rakstīšanas kļūdām un ātrāk atrast labu darbu.

darba-vakances

1.kļūda - MĒRĶA NEESAMĪBA

Pirmām kārtām, vajag izvirzīt mērķi - ko un cik īsā laikā es gribu sasniegt?

Vairums cilvēku CV raksta tāpēc, ka grib atrast darbu. Lai iegūtu priekšrocības, savu mērķi jākonkretizē. Piemēram, vai Jūs meklējiet speciālista karjeru vai vadītāja karjeru? Nosakot sev mērķi, to adekvāti jānoformulē.

 

Salīdzināsim divus mērķus:

Mērķis Nr. 1:
"Vēlos iegūt celtniecības vadītāja darbu kompānijā, kura nodarbojas ar privātmāju būvniecību."

Mērķis Nr. 2:
"Vēlos iegūt labu un interesantu darbu celtniecības, reklāmas, loģistikas vai sabiedriskās ēdināšanas sfērā."

 

Darba devējs, kurš meklē celtniecības darbu vadītāju savai kompānijai, priekšroku dos pirmajam CV, jo tādos pašos apstākļos pirmā persona rada izlēmīga darba meklētāja iespaidu un liekas vairāk piemērota nekā otra, kura, kā šķiet, nav izlēmusi vai arī nav nepārprotami noformulējusi mērķi.

 

Otrais piemērs par cilvēku liecina, ka tam nav skaidra darba pozīcijas mērķa, tātad darbu viņš meklē nevis pēc specifikas, bet pēc ārējiem faktoriem:

• visbiežāk, tas ir atalgojums. Ar tādu darbinieku var rasties problēmas – uz naudu nevis darbu orientēti cilvēki nav pārāk lojāli;
• tiem, kuriem nav darba profila prioritātes, nav arī dziļu zināšanu vai iemaņu kādā konkrētā sfērā.

 

Prakse liecina, ka darba meklētāja pozīcija „Viss un visiem“ visbiežāk noved pie tā, ka netiek saņemts neviens adekvāts un ilgstošs darba piedāvājums.

 

2.kļūda - PARĀK GARŠ CV

 

Nākas saskarties ar ļoti daudziem CV, diemžēl atbildīgām personām bieži vien nepietik laika pārāk sīki pētīt katru pieteikumu.

Atcerieties - Jūsu CV ir pirmais un svarīgākais solis uzaicinājumam darba intervijai. Tāpēc CV optimālais apjoms ir ne vairāk kā divas A4 formāta lappuses

Visas pārējās detaļas varēsiet izklāstīt intervijas laikā.


3.kļūda – CV NEADAPTĒŠANA

 

Dažreiz kļūst acīmredzams, ka viens un tas pats CV ir domāts sūtīšanai daudziem uzņēmumiem. Visbiežāk tas ir vispārējs apraksts, kas neraksturo precīzi, ko cilvēks ar šādu CV vēlas panākt, par ko viņš ir strādājis un kādus rezultātus ir sasniedzis.

 

Adaptēšana nozīmē, ka viens CV tiek rakstīts konkrētai darba pozīcijai. Parasti CV mērķī raksta, ka ar šo CV Jūs cerat atrast darbu uzņēmumā „X”, amatā „Y”.

 

Šādai pieejai ir šādas priekšrocības:

• motivācija. Adaptēšana aizņem laiku un darba devējs var redzēt – Jūs tik tiešām vēlaties atrast darbu tieši šajā uzņēmumā;
• lojalitāte. Neadaptētie CV norāda, ka darba meklētājam nav lielas atšķirības, kurā kompānijā strādāt, tāpēc darba devējs var apšaubīt šāda pretendenta lojalitāti.

 

CV neadaptēšana nozīmē to, ka rakstot CV, Jūs vadaties pēc savām, bet ne darba devēja vajadzībām.

 

Rakstot CV, Jūsu uzdevums ir pasniegt sevi tā, lai darba devējs saprastu, ka tieši Jūs esat viņa vajadzībam visatbilstošākais. Tāpēc ir teiciens, ka „CV jāraksta atbilstoši prasībām”. Darba devējam, lasot Jūsu CV, nevajadzētu rasties šaubām par Jūsu piemērotību viņa piedāvātajiem pienākumiem.
 

4.kļūda - NEPIEMĒROTA FOTOGRĀFIJA

 

Atceraties, ka atverot CV, darba devējs vispirms pamanīs Jūsu fotogrāfiju. Kandidējot amatam, kur jāvalkā oficiāla stila apģērbs (piemēram, bankā), rupja kļūda būtu ievietot neoficiālu fotogrāfiju (piemēram, no jogas nodarbības, stāvot uz galvas).
Ja Jums nav nopietnā stila fotogrāfijas, tad labāk to neievietot vispār.
Ievietojot ļoti neoficiālu foto, Jūs varat radīt aizdomas, ka ne pārāk nopietni raugāties uz potenciālu darbu.

No otras puses, kandidējot uz darbavietu uzņēmumos, kur valda diezgan brīvs apģērba stils (piemēram, reklāmas aģentūra vai IT uzņēmums), nesūtiet pārāk oficiālu fotogrāfiju.


5.kļūda - KONCENTRĒŠANĀS UZ PIENĀKUMIEM, BET NE PANĀKUMIEM

 

Visbiežāk novērojamā darba pieredzes apraksta kļūda CV ir koncentrēšanās uz pienākumiem, bet ne uz panākumiem.
Ja gribam sevi labi pasniegt, nepietiek, ja uzrakstām, ka attiecīgu laiku tika veikti, piemēram, tirdzniecības menedžera pienākumi. Tāpat nav pilnīgi pareizi aprakstīt tikai darba veidu. Ļoti labi ir norādīt atbildības līmeni, veiktos uzdevumus, konkretizēt rezultātus.

 

Salīdzinājumam divi piemēri:

Apraksts Nr. 1:
Tirdzniecības menedžeris: Aktīva jaunu klientu piesaiste un sakaru uzturēšana ar jau esošajiem.

Apraksts Nr. 2:
Tirdzniecības menedžeris: Biznesa pasākumu pārdošana lielākajiem Latvijas uzņēmumiem. Mēnesī vidēji pārdots par Ls 20 000. Apmācīti 2 jauni darbinieki, kuri mēnesī vidēji nodrošina Ls 7 000 ienākumu. Lietojot manis piedāvāto pārdošanas sistēmu, uzņēmuma apgrozījums palielinājās par 30% gadā.

 

Otrais apraksts ir precīzāks un daudz vairāk orientēts uz panākumiem.

Darba devējam, kurš saņem Jūsu CV, daudz svarīgāk ir tas, ko Jūs bijušajā darbavietā sasniedzāt, nevis kādi bija Jūsu pienākumi.
 

Izklāstot savu darba pieredzi, vajadzētu sev uzdot jautājumu: ar ko es uzņēmumam biju noderīgs? To apdomājot, būs ievērojami vieglāk CV darba pieredzes daļā izklāstīt šādus aspektus:

• cik lielā mērā mans darbs palīdzēja sasniegt kopējos uzņēmuma mērķus;
• cik lielā mērā manis piedāvātās idejas palīdzēja uzlabot uzņēmuma vai nodaļas rezultātus.


6.kļūda - MALDINOŠA INFORMĀCIJA

 

Viena no rupjākajām CV kļūdām - neesošo lietu sarakstīšana CV.
Dažkārt arī ar fiktīvu CV izdodas saņemt uzaicinājumu uz pārrunām, bet parasti tās laikā noskaidrojas, cik daudz CV norādītās informācijas atbilst patiesībai.
Reizēm tiek lūgts informāciju precizēt pa telefonu – tad meli atklājas vēl ātrāk.


Bieži mēdz būt, ka darba meklētāja CV norādīta novecojusi kontaktinformācija (vairs neeksistējošs tālruņa numurs, bijušās darbavietas e-pasta adrese, utt.) – tad darba devējam nav iespējas sazināties ar šo kandidātu un piedāvāt viņam darbu.


Tādēļ ir ļoti svarīgi pārskatīt un atjaunot informāciju savā CV regulāri, lai nerastos šķēršļi jauniem darba piedāvājumiem.


7.kļūda - NEGATĪVAS ATSAUKSMES PAR IEPRIEKŠĒJIEM DARBA DEVĒJIEM

 

Gadās tā, ka par iemesliem, kāpēc aizgājāt no iepriekšējām darbavietām, darba meklētāji norāda sekojošo: slikti darba apstākļi; nekvalificēti vadītāji; neadekvāts atalgojums utt. Pat tad, ja šie argumenti atbilst patiesībai, savā CV par iepriekšējo darbavietu nav ieteicams minēt negatīvu informāciju, jo CV sastādītājs esat Jūs pats, tātad tas atspoguļo tikai Jūsu viedokli, kas varētu būt arī nepatiess.

 

Lai vai kā, bet dotie piemēri liecina par cilvēka lielu neapmierinātību ar iepriekšējo darbavietu. Kaut arī šī informācija var būt patiesa, tā tik pat labi var kalpot kā konfliktējoša cilvēka pazīmes. CV atspoguļo tikai Jūsu viedokli, tāpēc darba devējam grūti spriest, cik pamatotas ir Jūsu sūdzības.
 

8.kļūda - GRAMATISKĀS KĻŪDAS

 

Gramatiskās kļūdas Jūsu CV pasliktina Jūsu tēlu un rada neuzmanīga un nekārtīga cilvēka iespaidu, kā arī var likt darba devējam domāt, ka Jums īsti nebija laika pieversties sava CV kārtīgai sastādīšanai.

Kļūdas nav grūti atrast un izlabot izmantojot teksta rediģēšanas programmas!


9.kļūda - NEOBJEKTĪVA REKOMENDĀCIJA

 

Vairumam darba devēju ir svarīgas rekomendācijas/atsauksmes no Jūsu bijušajiem vadītājiem.

Rekomendācijas/atsauksmes sniedzēju vislabāk minēt Jūsu CV un vislabāk to darīt šādi:

• personas vārds, uzvārds;
• amats;
• uzņēmums;
• kontaktinformācija (telefona numurs un/vai e–pasta adrese).

 

Viena no kļūdām attiecībā uz rekomendāciju ir bijušā vadītāja kontaktinformācijas iztrūkums.
Šāda tipa rekomendācija parasti uz darba devēju neatstāj iespaidu, jo bezkontaktu rekomendācijas bieži vien gatavo paši darbinieki un tās reti saskan ar darba devēja viedokli.

Par rekomendāciju sniedzējiem nevar būt draugi, paziņas vai radinieki.


10.kļūda - NEATBILSTOŠS PERSONISKO ĪPAŠĪBU UZSKAITĪJUMS UN INTEREŠU APRAKSTS


Par strateģiski svarīgām personiskām īpašībām, kurus ieteicams minēt CV, uzskatāmas:

• neatlaidība mērķa sasniegšanā;
• laika plānošanas prasme;
• organizētspējas, utt.
 

Intereses CV var iekļaut, bet tām jābūt atbilstoši prezentētām, t.i. bez pārliekiem sentimentiem, jo svarīgākais ir tas, lai šīs intereses kaut nedaudz būtu saistītas ar darbu, kuru grasaties pildīt.
Piemēram, kandidējot uz programmētāja darbu, būtu pareizi ierakstīt CV, ka interesējaties par programmu veidošanu vai veidojiet savu interneta mājaslapu.

Tiek uzskatīts, ka jo vairāk personiskās intereses ir saistītas ar profesionālo darbības sfēru, jo vairāk piemērots būs šāds kandidāts. Aktuālās vakances varat apskatīt mūsu mājas lapā.

 

 

Visas tiesības aizsargātas.

Kopēšana un izplatīšana stingri aizliegta. Nevienu šīs darbā iekārtošanās rokasgrāmatas daļu nedrīkst pārstrādāt, ievietot publiski pieejamos kanālos vai nodot tālāk ar jebkādiem citiem – elektroniskajiem, papīra, foto, skaņas ierakstu formāta līdzekļiem bez autoru rakstiskas piekrišanas.

 

© CV Market

Darba piedāvājumi

Balsu skaits kopā: 501 | Vidējais vērtējums: 4.01
Novērtē:
         

Pievienot komentāru
Vārds / Uzvārds *
E-pasts *
Teksts *
Aizsardzības kods *
Atjaunot kodu
Aizsargājiet Jūsu komentāru no spama, ievadot aizsardzības kodu, kas ir norādīts zemāk.
   
   
   
   
   
   
VIP darba piedāvājumi