Pirmā lapaKarjeras centrs Darba devējam Darbinieku meklēšana nav tikai sludinājuma publicēšana
 

Darbinieku meklēšana nav tikai sludinājuma publicēšana

Šodien darba tirgū valda ļoti saspringta situācija, kad katrs uzņēmums cīnās par labāko darbinieku iekļaušanu tieši savā kolektīvā. Gan laikraksti, gan daudzi karjeras vortāli ir pilni ar darba piedāvājumiem, taču piesaistīt labu darbinieku nemaz nav tik viegli.

Darba devējam ir divas izvēles – meklēt darbinieku pašam vai ar uzņēmuma personāldaļas spēkiem, vai arī izmantot personāla atlases kompāniju pakalpojumus.

Profesionāļa darbs ļauj ieekonomēt laiku

Arvien biežāk parādās sludinājumi, kuru kontaktinformācijā ir norādīti kādas personāla atlases kompānijas dati. Tas nozīmē, ka ar darbinieku atlasi nodarbojas profesionāls uzņēmums.
Tā kā personāla atlases firmu pakalpojumi nav lēti, zemākas kvalifikācijas darbiniekus tomēr ieteicams meklēt pašu spēkiem. Bieži vien tīri subjektīvs spriedums, pieņemot darbā jaunu cilvēku, spēs radīt patīkamu mikrovidi jebkurā uzņēmumā, lai arī personālatlase neizslēdz iespēju kontaktēties ar iespējamo kandidātu.
Bet, ja nepieciešams vidējā vai augstākā līmeņa speciālists, drošāk paļauties uz personāla atlases profesionalitāti savā jomā. Šīs firmas ikdienā nodarbojas ar darbinieku atlasi, tāpēc viņiem šis tirgus ir labāk zināms - kāds ir piedāvājums, cilvēki, kuri meklē darbu. Objektīva cilvēka spēju novērtēšana vairākos atlases posmos dos lielāku garantiju nekā subjektīvs viena cilvēka spriedums. Ne mazāk svarīgs faktors ir arī laiks, ko ieekonomē uzņēmums, veicot savas funkcijas, nevis meklējot sev piemērotākus darbiniekus.
SIA Argus Radiodetaļu tirdzniecība valdes priekšsēdētājs Jānis Čaune atzīst, ka viņam ļoti nepatīk veikt darbinieku atlasi, tāpēc šo uzdevumu viņš uztic profesionāļiem. „Dažkārt darbinieka meklēšana ieilgst. Piemēram, ja izsludinām biroja administratore vai sekretāres vakanci, CV atsūta kandidāti, kas nav piemēroti šim darbam, bet CV šķirošana prasa laiku. Tāpēc vieglāk ar personālatlases kompāniju izrunāt visas nepieciešamas prasmes, pēc kurām meklēt darbinieku. Svarīgas ir kandidāta rakstura īpašības un zināšanas, jo dažkārt meklējam ļoti specifiskus speciālistus,” pauž savu domu J.Čaune.

Rūpīgi izsver katru vakanci
Darbā ar rekruetēšanas kompānijām jāsāk ar pašu galveno - jāvienojas, kāds cilvēks tiek meklēts. Potenciālajam darba devējam jāsastāda "amata profils", kurā ietilpst pretendenta darba pienākumi, atbildība, atalgojums, priekšrocības un personības apraksts.
Ja iespējamais kandidāts ir nonācis līdz pirmajai intervijai, ar viņu pārrunā jautājumus un kompetences, kas saistītas ar iespējamo darbu. Mūsdienās īpašu popularitāti ir ieguvuši arī testi – gan profesionālie, gan psiholoģiskie. Tiesa, cilvēki, atbildot uz testa jautājumiem, bieži vien dos vēlamās, nevis patiesās atbildes.
Par personāla atlases gaitu stāsta kompānijas CV Market personāla atlases speciāliste Sandra Gorda: „Pēc rūpīgas kandidāta profila noskaidrošanas seko informācijas jeb darba sludinājuma izvietošana medijos – internetā, laikrakstos. Personāla atlase speciālists rūpīgi izsver katru pieteikumu uz vakanci, atlasa piemērotākos un veic intervijas ar kandidātiem. Intervijas mēdz būt dažādas – pa tālruni, klātienes intervijas. Ja kompānija vēlas, atlases firmas nodrošina arī dažādus testus kandidātu personības un profesionālo iemaņu noteikšanai. Tikai tie kandidāti, kuri ir visatbilstošākie, tiek nodoti kompānijas rīcībā galīgā lēmuma pieņemšanai.”

Darbinieki no CV datu bāzes
Procesa sākumā bieži tiek noteikts garantijas laiks - no viena mēneša līdz vienam gadam. Šajā laikā personāla atlases kompānija aktīvi seko līdzi uzņēmuma darbam - cik apmierinātas ir abas puses. Ja darba devējs un jaunais darbinieks nevar sastrādāties, kompānija uz īpašiem nosacījumiem vai arī bez maksas, atkarībā no līgumā aprakstītā, meklē citu darbinieku. Lielākajai daļai personāla atlases firmu ir savas datu bāzes, kurās tiek saglabātas ziņas par cilvēkiem, kuri ir atsaukušies uz darba sludinājumiem. Savu CV ir iespējams nosūtīt tieši uz šādu firmu vai arī reģistrēt CV kompānijas mājas lapā, speciāli neatsaucoties uz kādu konkrētu darba sludinājumu. Tas tiks ievietots datu bāzē un, vajadzības gadījumā, kad būs piemērots piedāvājums, kandidāts tiks sameklēts. S.Gorda stāsta, ka ļoti būtisks personāla atlases pakalpojuma posms ir piemērotu kandidātu piesaistīšana ar CV datu bāzes palīdzību. Tie aktīvie darba meklētāji, kuri reģistrējuši savus CV kādā no atlases firmu mājas lapām, ir ieguvēji jebkurā gadījumā. Pirmkārt, ar viņu dzīves aprakstu iepazīties un darbu piedāvāt izteikt var jebkura kompānija, kura meklē sev darbiniekus, izmantojot interneta starpniecību. Otrkārt, personāla atlases speciālisti, veicot atlases, informēs par labākiem darba piedāvājumiem tirgū.

Veiksmīgi meklē paši
Latvijas Republikas Tieslietu ministrijas Personālvadības vadības nodaļas vadītāja Airisa Auzāne stāsta, ka valsts iestādēm nav paredzēts budžets personālatlases veikšanai, tāpēc ministrija publicē sludinājumus laikrakstos un karjeras vortālos. „Obligāts priekšnosacījums ir publikācijas „Latvijas Vēstnesī”, sludinām vakances arī „Karjeras Dienā”, ja ir kāda specifiska vakance, publicējam sludinājumus „Jurista Vārdā” vai „Dienas Biznesā”,” pieredzē dalās A.Auzāne. Atlasot iespējamo kandidātu CV pēc vairākiem kritērijiem, speciāli izveidota komisija veic pretendentu zināšanu pārbaudi ar testu palīdzību. Jautāta, vai iespējas gadījumā izmantotu personālatlases speciālista pakalpojumu, A.Auzāne atbild: „Jauki, ka kāds padara melno darbu tavā vietā. Domāju, ka personālatlase jāveic, meklējot augstāka līmeņa darbiniekus. Taču darba tirgus ir izsmelts un tagad visbiežāk notiek nevis darbinieku meklēšana, bet pārpirkšana.”
Arī starptautiskās lidostas „Rīga” Personāla departamenta direktore Inga Rame stāsta, ka kompānijā ir izveidota komisija, kas meklē darbiniekus pēc atsūtītajiem CV. „Komisijā esmu es, struktūrvienības, kurai meklējam darbinieku, vadītājs, valodu speciālists, jo mums gandrīz visiem darbiniekiem ir jāpārzina valodas un dažkārt arī instruktori aviodrošībā,” stāsta I.Rame, piebilstot, ka izstrādāt darbinieku meklēšanas iestrādnes, jautājumus un testus palīdz speciālajos kursos apgūtais.

CV Market direktora Vladimira Koricka ieteikumi:
Personālatlases kompānijas pakalpojums jāizvēlas, jo:
» Tas ļauj ieekonomēt laiku
» Personāla atlases speciālistiem ir pieejamas plašākas iespējas kandidātu atlasē, jo viņiem ir pieejamas datu bāzes
Izdevīgāk pašiem meklēt darbiniekus, ja:
» Esat specifiska kompānija un labāk orientējaties nozares darba tirgū
» Esat maza kompānija un personālatlases kompānijas pakalpojumi jums ir pārāk dārgi

Raksts publicēts “Komersanta Vēstnesī” 21.02.2007.

Darba piedāvājumi


Pievienot komentāru
* Vārds / Uzvārds
* E-pasts
* Teksts

Meklēt rakstus