2023-04-13 14:47:21

96% darba meklētāju pozitīvi vērtē obligātu atalgojuma norādīšanu sludinājumos

2019.06.19

Darba portālu CV Market un Your Move kopīgi rīkotajā aptaujā 96% respondentu norādījuši, ka pozitīvi vērtē izmaiņas Darba likumā pagājušā gada novembrī, kas uzņēmumiem uzlika par pienākumu norādīt atalgojuma diapazonu darba sludinājumos.

61% uzskata, ka šobrīd ir vieglāk izvēlēties sev atbilstošas vakances, 19% novērtē iespēju salīdzināt atalgojuma līmeni līdzīgās specialitātēs, bet 16% kā pozitīvāko no izmaiņām norādījuši iespēju gūt reālāku priekšstatu par algām Latvijā. 

“Šis apstāklis ir īpaši svarīgs cilvēkiem, kas pēc vairāku gadu prombūtnes meklē iespējas atgriezties Latvijā, jo viņiem iepriekš bieži vien nebija pareiza priekšstata par to, cik Latvijā var saņemt” komentē Jānis Kreilis, Your Move dibinātājs un vadītājs.

Savukārt Kristaps Kolosovs, CVMarket.lv biznesa attīstības vadītājs, norāda, ka “Latvija šobrīd ir spērusi milzīgu soli priekšā mūsu kaimiņiem Baltijā, jo atalgojuma līmeņa norādīšana sludinājumos ir būtisks kritērijs, lai veicinātu atklātību starp darba devēju un darba ņēmēju.”

Vēl viena no priekšrocībām, kuras uzsvēruši aptaujas dalībnieki, ir laika ietaupījums. “Netiek tērēts potenciālā darbinieka laiks intervijai, redzot, ka piedāvātais atalgojums ir neapmierinošs,” norādījis kāds respondents.

Tikai 4% atbildējušo izmaiņas vērtē negatīvi - 2% uzskata, ka uzņēmumi mēdz norādīt nepatiesas algas, lai nodrošinātu lielāku atsaucību uz vakancēm, un atlikušie 2% atzīmējuši, ka uz labi atalgotām vakancēm tagad ir lielāka konkurence.


Personāla speciālisti: darbs kopumā kļuvis vieglāks

Likumprojekta apspriešanas gaitā Latvijas Darba devēju konfederācija un citas uzņēmumu organizācijas stingri iestājās pret jauno ieceri. Galvenie iebildumi - algas ir uzņēmumu komercnoslēpums, kā atklāšana saasinās darbinieku pārpirkšanu.

Your Move un CV Market aptaujātie uzņēmumi gan to noliedz un kopumā izmaiņas vērtē pozitīvi. Žaneta Krūmiņa, Circle K Business Centre, viena no lielākajiem dalīto pakalpojumu centriem Latvijā, personāla konsultante, uzskata, ka algu norādīšana neveicinot pārpirkšanu: “Pārpirkšana tā vai tā būtu bijusi. Lielākoties starptautiski uzņēmumi ir aptuveni vienādā algu līmenī, un norādīšanai šeit nav būtiskas nozīmes. Mūsu uzņēmumā ir noteikti algu līmeņi, tāpēc mums nebija grūti pielāgoties. Pieļauju, ka mazāki uzņēmumi šīs pārmaiņas izjuta daudz nopietnāk.”

Šai domai piekrīt arī Anna Karolīna Ozola, personāla atlases speciāliste no TestDevLab, viena no vadošajiem programmatūras testēšanas uzņēmumiem Latvijā: "Šīs izmaiņas vērtēju pozitīvi, jo tās darba tirgu ir padarījušas caurspīdīgāku. Darba ņēmējam tagad ir saprotamāki vakancē paustā darba piedāvājuma nosacījumi, un darba devējs ietaupa laiku, jo uz vakanci atsaucas tikai tie kandidāti, kurus apmierina šie nosacījumi." 

Arī Elizabete Mitre, personāla atlases speciāliste Circle K Business Centre, novērojusi, ka “atlases posms kļuvis vieglāks, jo piesakās atbilstoši kandidāti, kas kopumā prasa adekvātas summas vakancei.”

Tas, vai norādītais atalgojums palielinās pieteikumu skaitu, atkarīgs no ieņemamā amata. “Vadības pozīcijām mēs saņemam daudz vairāk pieteikumu, kas prasa lielāku laiku atlasē,” stāsta Elizabete. “Savukārt mazāk apmaksātām pozīcijām pieteikumu ir mazāk, taču tie ir kvalitatīvāki - cilvēki, kas piesakās, zina, uz ko viņi iet.”

Arī Daiga Kalnbērza, SIA “Meditec”, veselības aprūpes nozares informācijas tehnoloģiju izstrādātāja, personāla un lietvedības vadītāja stāsta, ka pieņemtais likums nācis par labu gan darba devējiem, gan ņēmējiem: “Darba devējam ir iespēja aptuveni saprast tirgus likmes dažādām amata pozīcijām, meklējot jaunus darbiniekus, kā arī izvērtēt esošo darbinieku atalgojuma līmeni. Tiekoties intervijā, abām pusēm nerodas neveikli brīži, kad, paceļot jautājumu par atalgojumu, tas pilnībā nav pieņemams vienai vai otrai pusei. Mūsuprāt, pieņemtās likuma izmaiņas ļauj ekonomēt gan darba devēja, gan darba ņēmēja laiku un ir iespēja ātrāk nonākt pie vēlamā rezultāta.”

IT jomā, kurā darbinieku trūkums ir visizteiktākais, algu norādīšana gan ne vienmēr palielina pieteikumu skaitu. Eva Sapijane, personāla vadītāja no Posti Messaging, Ziemeļvalstu IT grupas filiāles Latvijā, komentē: “Algas norādīšanai tieši mums nav lielas starpības - pieteikumu skaits nav īsti mainījies.”

Mazākiem uzņēmumiem jaunā realitāte likusi pielāgoties, sakārtojot atalgojuma līmeņus, lai izvairītos no tā, kad esošie darbinieki saņem mazāk nekā kolēģis, kurš uzņēmumam pievienojies nesen. “Īsi pēc 28. novembra, kad stājās spēkā grozījumi, par jaunajām likuma prasībām mēs saņēmām vairākus komentārus no mazākajiem uzņēmumiem,” stāsta Kristaps Kolosovs, CVMarket.lv biznesa attīstības vadītājs.

“Mazajos uzņēmumos nav vienotas atalgojuma sistēmas, un uzņēmumu vadītāju nekonsekvence ar algu apjomiem var kļūt par problēmu, ja ir jāatklāj atalgojums katram amata līmenim, ko izsludina,” saka Kristaps. 

Lielākajā daļā no intervētajiem uzņēmumiem atalgojuma sistēma darbojusies jau iepriekš, līdz ar to bijis vieglāk pāriet uz atklātām algām sludinājumos. “Jau gadiem piedalāmies arī atalgojuma pētījumos, lai zinātu, kas notiek tirgū un maksātu atbilstoši darbinieku līmeņiem,” stāsta Eva. 

Kopumā aptaujātie personāla atlases speciālisti izmaiņas vērtē pozitīvi, uzsverot caurspīdīgumu un atviegloto procesu. Protams, ir arī izņēmuma gadījumi.

Žaneta: “Esam novērojuši, ka ne vienmēr visi uzņēmumi algas norāda vienlīdz caurspīdīgi. Ir tādi, kuriem no norādītās summas tikai neliela daļa ir “cietā” alga, bet pārējā ir mainīgā daļa.”


Pasaules prakse un pārvarētā pretestība

“Tā kā mūsu pamatmisija ir palīdzēt Latvijai piesaistīt talantus, jau kopš pašiem Your Move pirmsākumiem esam aicinājuši uzņēmumus norādīt atalgojumu,” stāsta Jānis Kreilis. “Runājot ar vairākiem simtiem personāla atlases profesionāļu, visbiežākā sajūta bija tāda - principā tā nebūtu slikta doma, bet mēs noteikti negribam būt pirmie vai vienīgie, kas atklāj kārtis.”

“Tā kā likumā nav iestrādāti īpaši soda mēri, kā arī Valsts darba inspekcija jau sākotnēji norādīja, ka bez sūdzības negrasās pārbaudīt visus sludinājumus, tad sākotnēji nebijām gaidījuši, ka tik daudz uzņēmumu tik ātrā laikā - praktiski vienlaicīgi - norādīs algas,” komentē Jānis. “Šeit noteikti palīdzēja apstāklis, ka vadošie darba portāli atalgojuma norādīšanu padarīja par obligātu vai arī atgādināja uzņēmumiem par jaunajiem pienākumiem likumā.”

Pagājis ir nedaudz vairāk par pusgadu, un vairākums sludinājumu nu satur algas diapazonus. Un, ja tā nav, tad manāms, ka potenciālie kandidāti labi zina savas jaunās tiesības. Darba meklēšanai veltītajās Facebook grupās komentētāji uzreiz ievieto jautājumus par algu, bieži vien atsaucoties uz likuma izmaiņām, ja sludinājumā tā jau nav norādīta.

Likumprojektu Saeimā deputāts Rihards Kols (NA) virzīja vairākas reizes kopš 2015. gada, un tikai pagājušogad - priekšvēlēšanu gaisotnē - to izdevās pieņemt.

“Norādīt algu sludinājumos ir ierasta prakse Lielbritānijā, ASV un citās Rietumvalstīs,” saka Rihards. Viņš pats uzskata, ka tieši šīs izmaiņas pret kopējām reformām Latvijā esot ļoti nelielas, taču saka, ka “arī mazi grozījumi var ieviest daudz sabiedriskā labuma.”

“Vienai lielai lielveikalu ķēdei Lielbritānijā ir tāds labs sauklis - every little helps - arī mazs solis noved tuvāk mērķim,” spriež Rihards. “Algu norādīšana veicinās atklātību un uzlabos kopējo klimatu starp darba devējiem un darba ņēmējiem.”

Pie lielākā ieguvuma sabiedrībai Rihards pieskaita iespēju uzreiz izpētīt aptuveno atalgojumu nozarē: “Vairs nav jāgaida, līdz Statistikas pārvalde vai VID publicēs apkopojumu par kārtējo gadu. Tagad cilvēks var ieiet dažos sludinājumu portālos un iegūt vismaz aptuvenu priekšstatu.”

“Turklāt tiem, kas ir skeptiski noskaņoti pret statistiku kā tādu - piemēram, cilvēki, kas negrib ticēt publikācijām par vidējo algu, kas nu jau grozās ap €1100 - ir grūtāk teikt, ka tā ir “valsts propaganda”, ja var atklāti redzēt, kas darās tirgū,” komentē Rihards.

Lai arī pretestība no Latvijas Darba devēju konfederācijas sākotnēji bijusi liela, šī pusgada laikā tālākie iebildumi nav sekojuši.

“Algu norādīšana uzņēmumam dod iespēju uzlabot savu reputāciju kā darba devējam - ja cilvēki zina par veiksmīgiem uzņēmumiem, kuri ir gatavi arī dalīties ar saviem darbiniekiem, tas noteikti cels šo uzņēmumu vērtību viņu acīs,” saka Rihards. “Šobrīd mani priecē tas, ko es redzu tirgū.”

Algu norādīšana varētu arī mazināt ēnu ekonomiku. “Protams, ir uzņēmumi, kuri nav līdz galam godīgi pret valsti un baidās, ja Valsts ieņēmumu dienests sāktu salīdzināt izsludinātās algas ar nomaksātajiem nodokļiem,” spriež Kristaps. “Cik zināms, ja uzņēmumu jau tur aizdomās par kādām negodprātīgām darbībām, algu pārbaude sludinājumos var kalpot kā papildus pierādījums.”

Your Move un CVMarket.lv kopīgi rīkotajā aptaujā piedalījās 1856 respondenti, atbildot anonīmi abās mājaslapās un soctīklos ievietotajās anketās. Aptauja norisinājās no 2019. gada 9. maija līdz 11. jūnijam.

Your Move ir darba platforma, kas palīdz Latvijai piesaistīt talantus - gan tautiešus, kas vēlas atgriezties Latvijā, gan ārzemniekus, kas vēlas uz Latviju pārcelties. CVMarket.lv ir personālatlases uzņēmums, kurš pārvalda vienu no vadošajiem darba sludinājumu portāliem Latvijā.
 

Aktuālie darba piedāvājumi - šeit