Interviju tipi

interviju_tipi

 

Ir daudzi dažādi interviju tipi, ar kuriem tu vari saskarties darba meklēšanas procesā. Tālāk aprakstīsim tos un dosim padomu, kā dažādās intervijās uzvesties.

Intervija ar spiedienu:
Spiediena intervijas gadījumā ir darīšana ar mēģinājumu redzēt, kā tu tiec ar sevi galā stresa situācijā. Intervētājs uzvedas sarkastiski, uzbāzīgi, uzstādot provokatoriskus jautājumus vai liekot tev gaidīt. Esi gatavs tam, ka intervijā var tikt izdarīts spiediens un ja tā notiek, tad neņem to kā personīgu apvainojumu. Vissvarīgākais ir saglabāt mieru un pārdomāti atbildēt uz katru jautājumu. Ja tev ir nepieciešams laiks apdomāt, tad pajautā, piemēram, "vai jūs neprecizētu savu jautājumu?", tas dos tev papildus laiku apdomāt atbildi. Intervētājs dažreiz jautājuma vidū var ieturēt pauzi. Tā mērķis ir novest tevi līdz apjukumam. Klusējot nogaidi, kamēr intervētājs nobeidz savu jautājumu. Neaizmirsti svarīgāko: saglabāt mieru un atbildēt profesionāli.

Dziļā intervija:
Ja esi nokļuvis dziļajā intervijā, tad vari būt drošs, ka tavas prasmes un izglītība ir uzskatīti par pietiekošiem, lai tevi pieņemtu darbā. Dziļās intervijas mērķis ir noskaidrot, vai tu esi piemērots uzņēmuma iekšējam klimatam, vai tavas prasmes un spējas ir saskaņā ar firmas darbu un cik izglītots tu esi ikdienas tēmās. Dziļā intervija nav klasiska jautājums - atbilde intervija; tēmas, par kurām tiek runāts, nepārtraukti mainās (sākot ar adatu un beidzot ar teorētisko mehāniku). Tavs uzdevums šādā intervijā ir plūstoši iesaistīties sarunā un veidot sev priekšstatu par intervētāja uzvedību. Svarīgi ir klausīties viņu, sajust viņa stilu. Ja tas izdodas, intervija kļūst brīvāka, vienkāršāka, ērtāka.
Centies pievērt intervētāja runā uzmanību svarīgākajam, uz ko tev būtu jāreaģē. Vai viņš izturas pret tevi oficiāli vai brīvi, kā pret draugu? Vai viņš runā skaļi? Kāda veida informāciju viņš grib no tevis "izspiest": vispārēju, profesionālu, personīgu? Ja esi uztvēris viņa uzvedības modeli un līnijas, vari ļauties straumei un uzvesties tieši atbilstoši viņa vēlmēm. Neaizmirsti būt pozitīvs. Izsaki intervētājam draudzīgas piezīmes, komplimentus. Runā tādā pašā ritmā un tonī. Ja partnerim patīk runāt, ļauj viņam to darīt. Neaizmirsti, ka cilvēkiem patīk runāt. Esi labs klausītājs. Viss tas ļaus sasniegt mierīgu atmosfēru un veidot savstarpēju saiti. Esi atklāts un draudzīgs. Aizejot silti paspied intervētāja roku, neaizmirsti pasmaidīt un skatīties acīs.

Kontroles intervija
Šāda tipa intervijas mērķis ir atsijāt nepiemērotos kandidātus. Tavs uzdevums ir uzsvērt faktus par savām prasmēm un spējām. Intervētāji ir sagatavojuši jautājumu kopsavilkumu, uz kuriem viņi vēlas saņemt atbildes. Atbildi uz šiem jautājumiem tieši un nesniedz papildus informāciju. Šāda informācija var strādāt pret tevi kontroles intervijā. Skaties arī telefona intervijas.

Intervija pie pusdienu galda
Šeit ir spēkā tie paši noteikumi, kā birojā notiekošo interviju gadījumos. Intervijas fons gan ir brīvāks, bet neaizmirsti, ka darīšana ir ar biznesa pusdienām un ka tevi rūpīgi novēro. Izmanto iespēju saskatīt intervētāja uzvedības modeli un rīkojies tam atbilstoši. Neaizmirsti uzvešanās etiķeti pie galda.

Viens pret trim intervija
Visvairāk izplatītais tips. Tu tiecies ar vairākām uzņēmumā noteicošām personām, kas spriež par tavu piemērotību. Ja tu sarunājies ar vairākiem cilvēkiem, tad vienmēr koncentrējies uz to personu, kura uzstādīja jautājumu. Dažreiz šādās intervijās ir paraža lūgt demonstrēt spēju risināt problēmas. Intervētāji uz vietas uzmet situāciju, kurai viņi lūdz tavu risinājumu. Tev nav jāpiedāvā galīgais risinājums, jo intervētāji galvenokārt vēlas pārbaudīt tavu spēju ātri reaģēt.

Grupas intervija
Grupas intervija tiek lietota tad, ja ir vajadzīgs noskaidrot potenciālo līderi kandidātu vidū, vai cilvēku, kas strādātu sabiedrisko attiecību jomā. Izvēlētie kandidāti ir uzaicināti uz brīvu, pārrunu tipa interviju. Pēc pārrunu subjekta uzstādīšanas intervētājs uzsāk diskusiju. Mērķis ir noskaidrot, kā tu spēj sadarboties ar citiem, kā tu izmanto savas zināšanas un prasmes, lai pārliecinātu citus par sava risinājuma pareizību.

Telefona intervija
Telefona intervija pēc būtības ir kontroles intervija ar mērķi atlasīt nevajadzīgos kandidātus. Tavs uzdevums ir panākt, lai tu tiktu uzaicināts uz tiešo interviju. Lai to panāktu, tev ir jābūt dažām priekšzināšanām par telefona intervijām:

Mēģini stādīties priekšā telefona dialogu. Pieraksti jautājumus, kuri pēc tavām domām var tikt tev prasīti un arī atbildes uz tiem. Koncentrējies uz savu pieredzi. Turi savas piezīmes vienmēr telefona tuvumā.

Tāpat neaizmirsti arī nolikt telefona tuvumā savu informāciju par uzņēmumu un citus svarīgākos sagatavotos materiālus. Negaidīta telefona zvana gadījumā tu tūlīt būsi gatavs atbildēt un tava pašpaļāvība būs lielāka. Turi tuvumā arī pildspalvu un papīru, lai izdarītu atzīmes.

Veido savas atbildes īsas un saturīgas. Telefona intervijā nevar atļauties garus monologus, tas ir intervētajam apnicīgi.

Neskar sarunā algas apmērus. Ārkārtas gadījumā vari pateikt šo lielumu plašā intervālā, piemēram, 200 - 600 latu mēnesī. Pasakot nepareizu lielumu, tu uzreiz izslēdz savu kandidatūru. Labāk, ja atbildi: "Ceru, ka amata aprakstā ir noteikts algas intervāls, kura robežās esmu ar mieru vienoties".

Uzsver to, ka esi gatavs tuvākajā laikā ierasties uz interviju. Pārdod sevi. Piemērots teikums ir: "Esmu ļoti ieinteresēts strādāt jūsu uzņēmumā un ticu, ka esmu tam vispiemērotākā persona. Kad būtu iespējams ar jums tikties?"

Negaidīta zvana gadījumā (tu neesi sagatavojies) rīkojies šādi: mēģini sarunāt laiku atzvanīšanai un noteikti piebilsti, ka tev pašlaik nav iespējams runāt, jo tev ir cita tikšanās.

darba_piedavajumi

Meklēt rakstus