2023-04-13 14:47:21

Veiksmīga telefonintervija: ko ņemt vērā un kā tai sagatavoties

2019.07.16

Varētu šķist, ka veiksmīgi izturēt telefoninterviju ir daudz vienkāršāk kā klātienes interviju - galu galā, nav jādomā par to, ko ģērbt un Tu vari sarunāties ar personāla atlases speciālistu, ērti iekārtojies savā mājas dīvānā. Ne tik strauji. Tas, ka Tu netiecies ar intervētāju klātienē, nenozīmē, ka jāaizmirst par interviju “zelta likumiem” vai jāuztver telefonintervija kā nenopietna saruna. Patiesību sakot, telefonintervijā ir krietni vien jāpapūlas, lai pārliecinoši izceltos citu kandidātu vidū. 

 

Daži iemesli, kādēļ uzņēmums izvēlas telefoninterviju

Pirms stāstām par padomiem, paskaidrosim, kādēļ uzņēmumi mēdz dot priekšroku telefonintervijām, jo mūsdienās šis interviju veids kļūst arvien populārāks.

 

Lai sašaurinātu potenciālo kandidātu loku

Šo taktiku mēdz izmantot lieli uzņēmumi un intervijas laikā personāla atlases speciālists mēģinās izdibināt, vai Tu esi piemērots tam, lai Tevi aicinātu tālāk uz klātienes intervijām. 
 

Lai intervētu kandidātus, kas kādu iemeslu dēļ nevar ierasties uz klātienes interviju

Ja uzņēmums ir patiešām ieinteresēts uzrunāt kādu kandidātu, tad vismaz sākotnējai intervijai kandidāta atrašanās vieta nav šķērslis. Tas pats attiecas arī uz kandidātiem - piemēram, ja Tu nosūtīji pieteikumu uz savu sapņu darbu tieši pirms atvaļinājuma, diez vai Tu atteiksies kādā dienā veltīt mazliet laika darba intervijai. Kā arī, telefonintervija ir sevišķi aktuāla, ja Tu piesakies uz attālināta darba pozīciju. 
 

Lai ietaupītu resursus

Personāla atlases speciālistiem ir daudz darba, tāpēc telefonintervijas ir lielisks veids kā ātri gūt ieskatu par vairākiem kandidātiem un uz tālākajām kārtām aicināt tikai tos, kas veiksmīgi izturējuši telefoninterviju. 

 

Kā sagatavoties telefonintervijai

Nodrošini piemērotus apstākļus sarunai

Lai arī šis ieteikums šķiet pašsaprotams, tam ir būtiska loma sagatavošanās procesā. Pārliecinies par to, ka laikā, kad Tev ir telefonintervija, Tu vari brīvi runāt, apkārt nav nekādu fona trokšņu un neviens Tevi netraucē. 

Sagatavo īsas atbildes

Telefonintervijas mēdz būt īsākas par klātienes intervijām, tāpēc arī Tavām atbildēm vajadzētu būt gana lakoniskām. Pirms intervijas padomā par to, kā Tu atbildēsi uz tipiskākajiem jautājumiem “Lūdzu, pastāstiet par sevi?”, “Kādēļ vēlaties mainīt darbu?”, “Kas Jūs piesaistīja šajā vakancē?” un citiem. Ja nepieciešams, iepriekš sagatavo arī dokumentus, kas Tev var palīdzēt (piemēram, izdrukā savu CV u.c.). 

Pārlasi darba sludinājumu

Noteikti pirms intervijas pārlasi darba sludinājumu, lai Tu būtu lietas kursā par to, ko darba devējs no Tevis sagaida un varētu pārliecinoši atbildēt par savu pieredzi, prasmēm u.c. 

Uz brīdi atliec visus darbus

Telefonintervijas laikā nevajadzētu pārbaudīt e-pastu, skatīties TV, ja esi mājās, vai skaļi strēbt pusdienu zupu. Ja nebūsi koncentrējies uz interviju, Tavs sarunbiedrs to noteikti dzirdēs un nospriedīs, ka neesi pārāk ieinteresēts. 

Uzlādē savu mobilo telefonu

Būtu muļķīgi, ja Tu pretendē uz savu sapņu darbu un intervijas svarīgākajā brīdī Tavs telefons izlādējas. Tāpēc jau iepriekš pārliecinies, ka tā akumulators ir pilns, kā arī veic testa zvanu draugam vai draudzenei un noskaidro, vai sarunbiedrs Tevi pietiekami labi dzird. 


Ko ņemt vērā telefonintervijas laikā

Ieturi mērenu runas tempu

Uztraukumā diezgan daudzi cilvēki mēdz runāt ātrāk kā parasti, taču telefonintervijas laikā nevajag mēģināt pēc iespējas ātrāk izstāstīt pēc iespējas vairāk informācijas. Var gadīties, ka šādi personāla speciālists vienkārši palaidīs garām to, ko Tu vēlies uzsvērt. Tāpēc runā normālā tempā.

Runā skaidri un saprotami

Nekādas murmināšanas zem deguna un čukstēšanas. Runā skaidri, lai Tavas atbildes būtu nepārprotamas un intervētājam nenāktos pārjautāt. Ja gadās tā, ka intervētājs Tev piezvanījis nelaikā (piemēram, Tev ir neplānota sapulce), nekautrējies un ierosini pārcelt interviju uz citu, Tev ērtāku laiku. 

Klausies intervētāja teikto

Neesi tas, kurš liek intervētājam katru teikumu atkārtot divreiz, jo tas galu galā kļūst apgrūtinoši (vai atceries padomu par to, ka pirms intervijas jānodrošina piemēroti apstākļi sarunai?). Klausies uzmanīgi, telefonintervijas laikā nenodarbojies ar blakuslietām un vari būt drošs, ka nepalaidīsi garām svarīgu informāciju. 

Parādi savu entuziasmu

Tā kā telefonintervijas laikā personāla speciālits Tevi neredz, Tev ar balsi jāparāda tas, ka esi ieinteresēts šajā darba piedāvājumā. Protams, nevajag pārspīlēt un izklausīties pārlieku sajūsminātam, taču atceries, ka viena no lielākajām telefoninterviju kļūdām ir garlaikota, monotona un neieinteresēta balss. 

Pajautā par nākamajiem soļiem

Telefonintervijas beigās apvaicājies, kādi ir nākamie soļi pēc šīs sarunas (klātienes intervija, testa uzdevums, u.c.) un kad Tu uzzināsi atbildi par to, vai esi ticis nākamajā kārtā. Šādi Tu parādīsi savu ieinteresētību darba piedāvājumā, kā arī būsi informēts par to, kas Tevi sagaida pēc telefonintervijas.
 

Noskaidro, kādus jautājumus vērts uzdot darba devējam »

 

Atslēgvārdi:
darba intervija
padomi
intervija
karjeras padomi
telefonintervija