2023-04-13 14:47:21

10 lietas, ko Tu vēlējies uzzināt par darba meklēšanu, bet kautrējies pajautāt

2020.01.15

Vai bieža darba mainīšana var atstāt negatīvu iespaidu uz manu karjeru? Kā izvēlēties atbilstošāko fotogrāfiju CV? Ko darīt, ja esmu pārdomājis un nevēlos ierasties uz darba interviju? Atbildes uz šiem un vēl citiem jautājumiem atradīsi mūsu jaunākajā rakstā! 


1. Vai man jānorāda savā CV pilnīgi visas darba vietas, kurās esmu strādājis? 

Piesakoties uz vakanci, ir kritiski jāizvērtē informācija, kuru Tu plāno iekļaut savā CV. Tāpēc noteikti nav nepieciešams norādīt visas darba vietas, kurās esi strādājis kopš vidusskolas vasaras brīvlaika. Darba devējam visvairāk interesēs aktuālā darba pieredze, kuru Tu esi ieguvis pēdējo 4-5 gadu laikā, nevis tas, ka pirms 10 gadiem piestrādāji veikalā par krāvēju. Atceries, ka CV optimālais garums ir 1-2 lappuses, līdz ar to nevajag pārspīlēt ar norādītās informācijas daudzumu. 

 

2. Esmu bieži mainījis darba vietas. Kā tas ietekmē manu karjeru?

Lai arī darba vietu mainīšana var palīdzēt Tev gūt daudzveidīgu pieredzi un attīstīt sadarbības prasmes, ik reizi iejūtoties jaunā kolektīvā, šādam karjeras ceļam var būt arī negatīvi aspekti. Parasti darba devēji vēlas atrast lojālus darbiniekus, turpretī bieža darba vietu mainīšana var liecināt, ka lojalitāte nav Tava stiprā puse. Turklāt darba mainīšana ik pēc dažiem mēnešiem liedz gūt padziļinātas zināšanas attiecīgajā jomā. 

Mūsdienās ir industrijas, kurās darbinieku rotācija ir ierasta (parasti tā ir pakalpojumu sfēra), turklāt arī citās jomās ir darba devēji, kuri biežu darba vietu mainīšanu neuzskata par mīnusu. Tomēr vairumā gadījumu “raibs” CV tiek uztverts drīzāk negatīvi un Tev var nākties pielikt vairāk pūliņu, lai atrastu darbu.

 

3. Aizpildot CV, tiku līdz sadaļām Citas prasmes un Hobiji, bet man nav ko norādīt. Vai atstāt šīs sadaļas tukšas? 

Ja Tev patiešām nav ko norādīt šajās sadaļās, tad labāk tās atstāt tukšas, nekā ierakstīt nepatiesu informāciju vai, vēl ļaunāk, ierakstīt “Tādu nav” vai “Nezinu”. Aizpildot gatavas formas CV (piemēram, kā CVMarket.lv mājaslapā), šīs sadaļas nav obligātas, tādēļ, ja tās atstāsi tukšas, tās neuzrādīsies Tavā CV. Savukārt, ja CV veido Tu pats, piemēram, datorprogrammā MS Word, Tu vari šīs sadaļas vienkārši neiekļaut. 

 

4. Mani uzaicināja uz darba interviju un vienojāmies par tikšanās laiku, taču esmu pārdomājis un darba piedāvājums man vairs nav aktuāls. Kā rīkoties? 

Šādā situācijā vispareizākā rīcība ir pēc iespējas ātrāk sazināties ar uzņēmuma pārstāvi, kurš aicināja Tevi uz interviju, un brīdināt, ka Tu neieradīsies. Tas parādīs, ka Tu esi profesionāls un cieni citu cilvēku laiku. Noteikti brīdini personāla speciālistu arī tad, ja Tev pēkšņi mainījušies plāni un Tu vēlētos pārcelt interviju uz citu laiku. 

 

5. Sludinājumu portālā atradu uzņēmumu, kurš šobrīd meklē dažādu jomu speciālistus. Ļoti vēlos strādāt šajā uzņēmumā, tāpēc pieteicos uz visām šobrīd pieejamajām vakancēm. Vai tas paaugstinās manas izredzes tikt uzaicinātam uz darba interviju? 

Diemžēl šāda taktika nav pati labākā izvēle. Ja uzņēmums vienlaicīgi meklē, piemēram, pārdošanas vadītāju, noliktavas darbinieku un sekretāri, un Tu piesakies uz visām šīm vakancēm, darba devējs visdrīzāk padomās, ka Tev pašam nav īsti skaidrs, kuras ir Tavas stiprās puses un kādā profesijā vēlies strādāt. Tādēļ, pirms izsūtīt pieteikumus uz visām vakancēm pēc kārtas, rūpīgi apdomā, kura Tev ir visatbilstošākā un piesakies tikai uz to.

 

6. Vēlos pievienot savam CV fotogrāfiju. Kā izvēlēties visatbilstošāko? 

Tavs CV ir lietišķs dokuments, tādēļ arī fotogrāfijai jābūt lietišķai. Neiesakām pievienot fotogrāfijas no ballītēm, sliktas kvalitātes attēlus vai pašbildes jeb selfijus. Ne pārāk labi izskatīsies arī tāds attēls, kuru Tu būsi izgriezis no lielākas fotogrāfijas. 

Vislabāk derēs attēls, kurā esi redzams lietišķa vai klasiska stila apģērbā. Nav nepieciešams pievienot foto pilnā augumā, pietiks ar portretu, kurā redzama sejas un plecu daļa. Atceries, ka foto pievienošana CV nav obligāta un, ja Tev nav atbilstoša attēla, tad labāk nepievienot to vispār, jo nepiemērots attēls var radīt par Tevi nepareizu priekšstatu.

 

7. Vēlos, lai mans CV izceltos citu vidū, tādēļ izveidoju tam īpašu dizainu un izvēlējos neierastus fontus. Vai šādi es sasniegšu savu mērķi? 

CV noformējumam ir zināma nozīme, taču atceries, ka Tava CV saturs ir svarīgāks par tā dizainu. Tādēļ, piesakoties uz vakancēm, noteikti var sūtīt arī vienkāršus MS Word vai PDF formāta dokumentus vai CV, kas izveidoti CVMarket.lv sistēmā. Skaists dizains var piesaistīt personāla speciālista uzmanību, taču, ja CV nebūs atrodama pietiekami izsmeļoša informācija par Tavām prasmēm, darba pieredzi un izglītību, var gadīties, ka uzaicinājumu uz darba interviju Tu tomēr nesaņemsi. Ja Tev nepieciešams izveidot CV, aicinām apskatīt mūsu padomus

 

8. Vai varu pieteikties uz vakanci, ja tikai daļēji atbilstu tās prasībām?

Veidojot darba sludinājumu, darba devēji parasti norāda vakances aprakstā, kuras no prasmēm ir svarīgākās un kuras - vēlamas, bet ne obligātas. Tādēļ pat tad, ja neatbilsti vakances aprakstam par visiem 100%, noteikti vari uz to pieteikties. Pirms pieteikšanās gan iesakām kritiski izvērtēt savas prasmes un kvalifikācijas un, ja neatbilstību aprakstam ir vairāk kā atbilstību, pameklēt piemērotāku vakanci. 

 

9. Darba intervijā tikos ar potenciālo darba devēju. Pēc intervijas jau ir pagājusi nedēļa, taču darba devējs nav devis nekādu ziņu. Kā man rīkoties? 

Personāla atlases process parasti ir laikietilpīgs, tādēļ reizēm atbildi no darba devēja var nākties pagaidīt ilgāku laiku. Taču Tu vienmēr vari izrādīt savu iniciatīvu un sazināties ar darba devēju, piezvanot vai uzrakstot e-pastu, lai uzzinātu, kā Tev ir veicies darba intervijā. 

 

10. Vai darba devēji lasa motivācijas vēstules? Varbūt labāk nosūtīt visiem darba devējiem standarta motivācijas vēstuli un lieki netērēt laiku? 

Ja Tu vēlies paaugstināt savas izredzes tikt uzaicinātam uz darba interviju, mēs noteikti iesakām katram pieteikumam pievienot personalizētu motivācijas vēstuli, norādot tajā, uz kādu amatu un kurā uzņēmumā Tu piesakies. Standarta motivācijas vēstule var radīt iespaidu, ka vakance, uz kuru piesakies, Tev nemaz tik ļoti neinteresē. Turklāt esi drošs - motivācijas vēstules, kuras satur vispārīgas standarta frāzes, ir ļoti viegli atšķirt no personalizētām, tādēļ personāla speciālists noteikti pamanīs, ka vēstule nav sastādīta, domājot par konkrētu vakanci attiecīgajā uzņēmumā. Padomus motivācijas vēstules rakstīšanai vari atrast šeit.

 

Apskati jaunākās vakances