Pirmā lapaKarjeras centrs Rakstu arhīvs Cīruļi pret pūcēm
 

Cīruļi pret pūcēm

Mūsdienās gandrīz visi uzņēmumi darba dienu sāk 9.00 – 10.00 rītā un beidz 17.00 - 18.00. Šis laiks optimāls "cīruļiem", taču ko darīt "pūcēm"? Jo ģeniālas idejas viņiem rodas tieši naktīs, bet no rīta pat astoņas kafijas tasītes nespēj viņus pamodināt. Var mēģināt kļūt par "cīruli", taču rezultāts būs viens – neizgulēšanās un darbaspēju samazināšanās.

Bioloģisko ritmu speciālisti izdala trīs pamattipus, kas atšķirīgi pēc organisma funkcionālajām īpašībām noteiktajā diennakts laikā:
• "cīruļi" – mostas agri, viņi darba aktivitāte maksimumu sasniedz ap pulksten 8.00 – 10.00 rītā;
• "baloži" – nepatīk agri mosties un vēlu iet gulēt, viņu darba spējām ir divi aktīvākie laiki – no pulksten 10.00 līdz 12.00 un no 15.00 līdz 18.00;
• "pūces" – līdz galam pamostas un ir gatavi aktīvai darbībai no pulksten 16.00.

Daudzu pasaules mēroga pētījumu rezultāti liecina, ka tikai 15 – 25% Zemes iedzīvotāji ir "pūces" un 10 -14% - "cīruļi". Pārējiem planētas iedzīvotājiem ir abu šo tipu iezīmes, tāpēc viņus droši var saukt par "baložiem".

Taču ir zinātnieki, kas uzskata, ka "pūces" ir tikai nedisciplinēti "cīruļi". Pēc viņu domām, "cīruļi" režīms ir atbilstošāks dabas likumiem, bet "pūču" izteikumiem par to, ka vakarā strādāt vieglāk nekā no rīta, nav nekāda pamata. No rītiem, uzskata zinātnieki, "pūces" ar darbu var tik galā tikpat veiksmīgi kā vakaros, tāpēc iesaka nevis runāt par savām spējām, bet pārkārtot darba režīmu. Praksē gan viss notiek savādāk – cilvēks neizguļas, hroniski nogurst, bet sava bioloģiskā pulksteņa rādītājus pagriezt nevar.

Lai arī kādi ir darbinieku bioloģiskie laiki, lielākā daļa pasaules dzīvo pēc "cīruļu" grafika: darba diena sākas pulksten 9.00 vai 10.00 un beidzas 17.00 vai 18.00. Taču "pūcēm" ir iespējams nenonākt konfliktā ar darba devēju, pastāstot par saviem bioritmiem jau intervijas laikā vai savā CV pie "Papildus informācijas" norādīt vēlamos darba laikus. Darba devēji kļūst arvien elastīgāki, ļaujot izvēlēties tīkamāko darba laiku. Protams, tas vairāk attiecināms uz dažāda līmeņa vadītājiem un radošo profesiju pārstāvjiem un šāda prakse izteikta dažādās reklāmas aģentūrās un citās radošajās organizācijās, kur galvenais ir darbinieka talants.

Darba laika jautājumu var regulēt arī ar atalgojumu – darba grafiks var būt elastīgs, taču atalgojums atkarīgs no padarītā darba apjoma un kvalitātes.

Darba piedāvājumi

Raksta vērtējums:
Balsu skaits kopā: 1  |  Vidējais vērtējums: 5
Novērtē:

Pievienot komentāru
* Vārds, uzvārds
* E-pasts
* Teksts

Meklēt rakstus