2023-04-13 14:47:21

Gribu pienācīgu atalgojumu: 6 likumi

2016.06.16

Bez šaubām, algas apmēra noteikšana darba pārrunās ir ļoti svarīgs moments. Pastāv vairāki „likumi”, ar kuru palīdzību var panākt apmierinošu algas apmēru abām pusēm. Nav noslēpums, ka darba algas pieaugums parasti ir zemāks vai notiek lēnāk, nekā tirgus attīstība. Pie tam gadās arī tā, ka likumsakarīga algu paaugstināšana tiek pasniegta kā „apbalvojums” par labiem darba rezultātiem, lai gan algas indeksācijai jānotiek regulāri.

Likums Nr. 1: Vienoties uzreiz

Lielākajā daļā uzņēmumu ir noteikti "algas griesti" katram amatam, taču pārrunās darba devēji nemin pašu augstāko līmeni, lai pēc laika būtu iespēja palielināt atalgojumu, nepārsniedzot agrāk noteikto līmeni. Tāpēc par noteiktu un fiksētu algas apmēru jāvienojas uzreiz – tā ir reāla iespēja tikt pie lielākas algas, nekā Tev tika piedāvāta sākumā.

Likums Nr. 2: Skaitīt "reālo" naudu

Pārrunās darba devēji mēdz stāstīt par kompānijā esošajiem labumiem: piemēram, apdrošināšanu, ēdināšanu, korporatīvo transportu, sporta zāles abonementu un citiem bonusiem. Atceries: reālās naudas (t.i. līdzekļu, kas tiek pārskaitīti darba ņēmēja kontā kā atalgojums) apjoms tomēr ir svarīgāks.

Likums Nr. 3: Būt ziņkārīgiem

Jebkurā uzņēmumā ir noteikts algu budžets. Mēģinot taupīt, bieži vien jauna darbinieka atalgojums tiek noteikts pēc iepriekšējā darbinieka algas. Tāpēc darba pārrunās līdz pēdējām sīkumam jāuzzina par visiem pienākumiem, darba stundām, virsstundu apmaksas kārtību, utt., lai beigu beigās vienotos ar darba devēju par savu atalgojumu.

Likums Nr. 4: Noskaidrot atalgojuma shēmu

Pirms darba līguma parakstīšanas jānoskaidro visas nianses, kuras saistītas ar atalgojumu: kāda ir pamatalga, kādi bonusi pienākas par plāna sasniegšanu un kādā veidā tiek noteikti darbinieka ikmēneša sasniedzamie mērķi. Būtībā Tev jābūt pārskatāmai tabulai ar visiem cipariem un skaidrojumiem.
 

Likums Nr. 5: Prasīt nedaudz vairāk

Sevis pārdošanas zelta likums: prasot par 10 % vairāk, pārrunu beigās aiziesiet līdz Tev vēlamam algas līmenim un Tu saņemsi to, ko sākumā gribēji.

Likums Nr.6: Klusēšana - zelts

Nestāsti par savu algu pārējiem kolēģiem! Jaunam darbiniekam bieži vien piešķir lielāku algu, it īpaši, ja viņš tika ilgi meklēts un, ja profesija šobrīd ir darba tirgū ļoti pieprasīta.