Pirmā lapaKarjeras centrs Rakstu arhīvs Ieejas kartes — arī darbinieku kontrolei
 

Ieejas kartes — arī darbinieku kontrolei

Birojos izmanto ne tikai plastikāta kartes un brelokus, bet arī skenē pirkstu nospiedumus

Biroju durvju atvēršanai arvien vairāk tiek izmantotas plastikāta kartes un breloki — caurlaides kontroles sistēma uzņēmumos vairs nav nekas neparasts, atzīst Dienas aptaujātās apsardzes firmas un uzņēmēji. Tās garantē ne tikai drošību, bet arī ļauj uzņēmuma vadībai kontrolēt katru darbinieka soli uzņēmumā un tā teritorijā — cikos atnāk, cikos aiziet, tās uzskaita kavējumus un nostrādātās darba stundas. Papildus tam pienācīgi aprīkota ieeja uzņēmumā psiholoģiski iedarbojas uz cilvēku ar aizdomīgiem nolūkiem, piemēram, spēj atbaidīt daudzus tā saucamos komercaģentus, bet potenciālajiem partneriem vai klientiem radīs nopietna uzņēmuma tēlu, teic speciālisti. Pēc uzņēmēju domām, šāda veida biroja drošības sistēma nodrošina atbilstību mūsdienīgiem korporatīviem standartiem.

Arī modernākas iespējas

"Laiks, kad uzņēmēji staigāja ar lieliem atslēgu saišķiem, ir garām. Kādreiz tik vienkāršā biroju durvju atvēršana mūsdienās pārvērtusies par veselu pieejas kontroles sistēmu. Atslēgas vairs nav drošas — tās viegli viltot, turklāt tās neierobežo darbinieku pieeju visaizsargātākajām telpām," saka apsardzes uzņēmums Nameks. Modernās piekļuves kontroles sistēmas ļauj izvairīties no ilgstošas un dārgas atslēgu nomainīšanas darbinieku atlaišanas gadījumā, uztur biroja iekšienes drošību un ļauj ātri saņemt informāciju par darbinieku apmeklējumiem. Apsardzes darbinieki ievērojuši, ka Latvijā patlaban topā ir plastikāta kartes un breloki, taču pamazām sāk parādīties arī daudz modernāki drošības sistēmu veidi.

Pirkstu nospiedumi

Dažas firmas tirgo piekļūšanas kontroles sistēmu ar automātisku sejas atpazīšanu, kas ļauj identificēt uzņēmumā ienākušu cilvēku, salīdzinot atpazīstamās personas seju ar datu bāzi. Šī sistēma tiekot izmantota daudzos svarīgos un stratēģiskos objektos — bankās u.c. PBLC Biznesa centra jaunajam birojam, kuru ekspluatācijā plānots nodot jau nākamā gada sākumā, pēc uzņēmuma teiktā, pirmo reizi Latvijā tiks izmantota ēkas piekļuves sistēma, kas darbiniekus identificēs pēc pirkstu nospiedumiem. Tā ir tā saucamā Fingerprint caurlaižu sistēma, kura skenē pirkstu nospiedumus. "PBLC vienmēr ir gājis pa priekšu laikam, pielietojot praksē to, par ko citi ir tikai dzirdējuši. Tāpēc arī esam izvēlējušies daļai biroja ēkas šādu unikālu drošības sistēmu," skaidro PBLC attīstības direktore Ineta Kaužēna, piebilstot, ka arī parastās kartes un breloki netiek uzskatīti par sliktiem un arī tie tikšot izmantoti ēkas pieejas kontrolē. Viņa norāda, ka pirkstu nospieduma sistēmas atslēgas atmiņas kartē ir ieprogrammēti pirkstu nospiedumi, kuriem ir pieeja attiecīgajām ēkas daļām. Apmeklētājiem šī sistēma nebūs pielāgota.

Kontrolē un ekonomē

Speciālisti norāda, ka kontroles sistēmas ļauj ekonomēt uzņēmējiem, jo tiek kontrolēti darbinieki (sistēma reģistrē kavējumus, aiziešanu pirms laika, saskaita nostrādāto laiku utt.). Viens no šādas sistēmas ierīkošanas ekonomiskajiem efektiem — darbinieku disciplīnas pārkāpumu samazināšanās un darba produktivitātes palielināšanās. Papildus sistēma kontrolē arī darbinieku pieeju uzņēmuma telpām. Piemēram, tiesības iekļūt grāmatvedības telpās parastā darba laikā ir vairākumam uzņēmuma strādājošo, taču tikai ne pašu grāmatvedības darbinieku prombūtnes laikā. Proti, grāmatvedības darbinieks, divas reizes tuvinot savu plastikāta karti nolasītājam, pārslēdz durvju kontroli apsardzes režīmā, kura darbības laikā neviens cits darbinieks nevar iekļūt grāmatvedības telpās.

Atšķirīgi risinājumi

Reklāmas aģentūras Alfa Centrs birojs atrodas biroju ēkā, kur pirmais drošības slieksnis ir centrālās durvis ar kodu, stāsta Alfa Centra direktors Lauris Špillers. "Izvēlējāmies sistēmu ar kodiem, jo tā nodrošina ne tikai biroja drošību, bet ir ērta arī darbiniekiem. Darbdienas laikā, staigājot no viena stāva uz otru vai izejot pusdienās, viņiem nav jānēsā līdzi atslēgas, bet durvis tajā pašā laikā aizslēdzas un cilvēki no ielas birojā iekļūt nevar," stāsta L.Špillers. Speciālisti gan apgalvo, ka mūsdienās kodu sistēma pie uzņēmuma ieejas durvīm vairs nav droša — jau pēc pāris mēnešiem attiecīgās podziņas labi izceļas. Alfa Centra direktors teic, ka durvju kodi regulāri tiekot mainīti. Tiesa, nākotnē tomēr plānots galvenajām ieejas durvīm uzstādīt elektronisko atslēgu un nolasīšanas ierīces.

Arēna Rīga savu darbinieku un apmeklētāju drošībai izvēlējusies apvienot divu veidu drošības sistēmas — tā saucamās proximity kartes un tradicionālās apsardzes pakalpojumus. Visiem darbiniekiem un apkalpojošajam personālam ir izsniegtas minētās kartes, ar kurām viņi tiek iekšā arēnā un tās dienesta telpās, kā arī var braukt dienesta liftā. "Apmeklētāji šajā liftā pārvietoties nevar, jo tas darbojas tikai pēc kartes signāla," skaidro Arēnas Rīga saimniecības daļas vadītājs Jānis Romāns, piebilstot, ka līdzīgas kartes kā darbiniekiem ir arī ikvienam privātložas nomniekam — ar šādu karti viņš var tik ložu stāvā un pats savā ložā. Patlaban Arēna Rīga sākusi ieviest vēl papildus īpašu drošības sistēmu — ikvienam apkalpojošā personāla pārstāvim tiks piešķirta speciāla identifikācijas karte, kuru nolasot redzams, vai šim darbiniekam konkrētajā pasākumā jāatrodas arēnā vai ne.

Drošība banku darbībā ir viens no stūrakmeņiem. Tāpēc piekļuves kontroles sistēma, piemēram, Hansabankā (HB) ir tikai viens no drošības risinājumiem. HB centrālajā ēkā izmanto plastikāta kartes, svarīgākajās vietās dublējot ar piekļuves kodiem. Vienlaikus paliek arī atslēgas kā rezerves elements. "Čipkaršu izmantošanai ir divas funkcijas — tās kalpo gan piekļuvei telpām, gan kā pieejas kartes datoram," skaidro HB pārstāvis Ivars Svilāns, piebilstot — veidojot drošības sistēmu HB, tika rūpīgi analizēti tirgū esošie piedāvājumi un izvēlēti optimālie risinājumi.

*** Pieejas kontroles sistēmas veidi

- balss atpazīšana

- mikroshēmu kartes — jāpieliek vai jāievieto nolasītājā

- magnētiskās kartes — jānovelk caur nolasītāju

- audio — vizuālā - ciparu klaviatūra

- elektroniskās atslēgas (breloki)

- ieejas sarunu ierīces

- bezkontaktu nolasītājs jau no attāluma fiksē ieejas karti

- biometriskā piekļūšanas kontroles sistēma — nolasa pirkstu nospiedumus vai acs tīkleni u.c.

 

Dati: Dienas aptauja Diena, 24.07.2006 Autors: Zane Piļka Publicēšanas datums: Pirmdiena, 2006. gada 24. jūlijs. Rubrika: Lietišķā Diena (2. lpp.)

Meklēt rakstus