You've found an archived job ad

It's time to move on. There are new & better jobs waiting for you!

View new job ads
Joboffer number #244772

Lead Engineer Vehicle Durability & Stiffness f/m/d

CV Market client
Austria
Job ad expired!

Svins / vecākais inženieris Transportlīdzekļa izturība un stingrība

Austrija

Job Description

AVL is the world's largest independent company for development, simulation and testing technology of powertrains (hybrid, combustion engines, transmission, electric drive, batteries and software) for passenger cars, trucks and large engines and their integration into the vehicle.

AVL is not just about cars. It's about changing the future. Together.

  • Responsibility for all endurance strength, stiffness and torsion requirements in the course of vehicle integration projects
  • Determination of strength and durability requirements based on customer inquiries for the global automotive market
  • Responsibility for all development and hedging strategies in consultation with colleagues specialized in simulation and testing
  • Estimation of the development scope and participation in offer presentations at the customer’s
  • Responsibility for virtual and test-based release recommendations

Requirements

  • At least 5 years working experience in the field of endurance strength, stiffness, torsion

  • Knowledge of the relevant regulations and methods

  • Experience working with OEMs worldwide

  • Enthusiasm for automotive development and technical innovation

  • Meticulous work ethic and self-initiative

  • Proficient English language knowledge

Company offers

  • Flexitime Regulation
  • Canteen
  • Award-winning Training Programs
  • Health Management
  • Parental Leave Management (Maternity/Paternity Protection & Educational Leave)

Contact: Tengg Vishnu Matthias

Darba apraksts

  • Atbildība par visām izturības, stingrības un vērpes prasībām transportlīdzekļu integrācijas projektu laikā
  • Izturības un izturības prasību noteikšana, pamatojoties uz klientu pieprasījumiem pasaules automobiļu tirgū
  • Atbildība par visām attīstības un riska ierobežošanas stratēģijām, konsultējoties ar kolēģiem, kas specializējušies simulācijā un testēšanā
  • Izstrādes apjoma novērtējums un dalība piedāvājumu prezentācijās pie klienta
  • Atbildība par virtuālo un uz testiem balstīto izlaišanas ieteikumu

Prasības kandidātiem

  • Vismaz 5 gadu darba pieredze izturības spēka, stīvuma, vērpes jomā
  • Zināšanas par attiecīgajiem noteikumiem un metodēm
  • Pieredze darbā ar OEM visā pasaulē
  • Entuziasms automobiļu attīstībai un tehniskām inovācijām
  • Rūpīga darba ētika un pašiniciatīva
  • Pārvalda angļu valodas zināšanas

Uzņēmums piedāvā

  • Elastīgā regula
  • Ēdnīca
  • Godalgotās apmācības programmas
  • Veselības vadība
  • Vecāku atvaļinājuma pārvaldība (grūtniecības un dzemdību / paternitātes aizsardzība un izglītības atvaļinājums)

Darba sludinājuma numurs
#244772