2023-04-13 14:47:21

Technical support specialist /Специалист технической поддержки

CVMarket.lv klients

Job Description

Duties:
To provide technical support to the customers of the company, pre-sale technical advice and other.
Written and verbal communication (email, skype, telephone), work in the specialized software packages

Обязанности:

Оказания технической поддержки клиентами компании, предпродажные технические консультации и др.
Письменное и устное общение (email, skype, телефон), работа в специализированных программных пакетах

Requirements

Requirements:

Strong Windows administration and network devices skills;
Hardware knowledge;
Fluent spoken English;
Strong communication skills, intelligence, vitality;
Judiciousness and poise in dealing with customers.

The preference will be given to the candidates with the basic knowledge of digital TV

Требования:

Уверенные навыки администрирования Windows, сетевых устройств
Знания аппаратной части;
Свободное владение разговорным английским языком;
Коммуникабельность‚ сообразительность‚ энергичность;
Обстоятельность и уравновешенность в работе с клиентами.

Преимуществом будет являться знание основ цифрового ТВ

Company offers

We offer interesting work in the international company that develops digital TV products, competitive salary and social safeguard Please send us your CV in Russian by email: info@stream-labs.com Мы предлагаем интересную работу в международной компании занимающуюся разработкой продуктов цифрового ТВ, конкурентоспособную заработную плату, социальные гарантии Просим присылать Ваши CV на русском языке на электронную почту: info@stream-labs.com