Kur Jūs redzat sevi pēc 5 gadiem?
Šo jautājumu ļoti iecienījuši personāla atlases speciālisti, turpretī darba meklētājos tas bieži vien izraisa apjukumu. It sevišķi tad, ja nav skaidrs, ko atbildēt. Mēģināsim noskaidrot, ar kādu mērķi personāla atlases speciālists uzdod šo jautājumu un kādas var būt iespējamās atbildes.
Iespēja uzzināt daudz vērtīgas informācijas par kandidātu
Intervijas mērķis ir noskaidrot ziņas ne tikai par kandidāta profesionālajām, bet arī par personīgajām īpašībām. To der paturēt prātā, kad intervijā izdzirdi jautājumu “Kur Jūs sevi redzat pēc 5 gadiem?”. Galvenokārt jautājums tiek uzdots ar mērķi noskaidrot:
- - Tavas ambīcijas;
- - Cik adekvāts ir Tavs pašnovērtējums;
- - Vai Tu domā par savas karjeras nākotni;
- - Kā Tu plāno sasniegt uzstādīto mērķi;
- - Vai Tu iederēsies uzņēmumā un būsi atbilstošs tā korporatīvajai kultūrai;
- - Cik ļoti Tavi ilgtermiņa mērķi atbild tām iespējām, ko uzņēmums Tev var piedāvāt.
Attiecībā uz pēdējo punktu, vērts pieminēt, ka uzņēmumu iespējas ir dažādas: vieni meklē ambiciozus darbiniekus, kas vēlas pastāvīgu izaugsmi, savukārt citi meklē kādu, kurš darīs ikdienas darbu un būs apmierināts ar pozīciju bez izaugsmes iespējām.
Kā nav ieteicams atbildēt
Gluži kā uz daudziem citiem intervētāja jautājumiem, arī uz šo nav vienas pareizās atbildes. Taču nav ieteicams izvēlēties kādu no zemāk uzskaitītajiem atbilžu variantiem:
- - Teikt, ka Tev nav ne jausmas un Tu par to vēl neesi domājis.
- - Atbildēt, ka Tu nezini, kas notiks rīt, kur nu vēl pēc 5 gadiem.
- - Pastāstīt par plāniem personīgajā dzīvē un tikai nedaudz - par profesionālajiem.
- - Teikt, ka vēlies uzsākt uzņēmējdarbību.
Šīs atbildes personāla speciālistam diez vai patiks, jo tās neliecina, ka esi ieinteresēts strādāt un attīstīties (atskaitot gadījumu par uzņēmējdarbību, kas vedina domāt, ka visai drīz atstāsi uzņēmumu, jo vēlēsies dibināt savu).
Daži atbilžu piemēri
Ir vairākas iespējas, kā atbildēt uz jautājumu “Kur Jūs redzat sevi pēc 5 gadiem?”. Piedāvājam Tev iepazīties ar dažām no tām - varbūt jau nākamajā darba intervijā Tev tās noderēs!
Pastāsti par savām ambīcijām
Daudziem darba devējiem ir svarīgi, lai darbinieki vēlētos attīstīties. Tādēļ ir svarīgi parādīt, ka Tev ir ambīcijas, taču tai pat laikā nepārcensties. Atbildot uz jautājumu, joks par to, ka pēc 5 gadiem vēlies ieņemt direktora vietu, nebūs vietā. Savukārt atbilde “Vēlos kļūt par nozares profesionāli un pilnveidot savas prasmes” būs gana atbilstoša. Reizēm gan ambīcijas var traucēt - tas ir tādā gadījumā, ja amats, uz kuru pretendē, neparedz nekādu izaugsmi. Šādā gadījumā labāk nesākt stāstīt par ambīcijām, kuru nav.
Parādi, ka vēlies mācīties
Stāstot par saviem plāniem, Tu vienmēr vari minēt, ka vēlies mācīties. Piemēram, tās varētu būt biznesa angļu valodas zināšanas, kuras vēlies uzlabot, vai arī Photoshop prasmes, kas noderēs darbā. Jebkas, kas parādīs darba devējam Tavu ieinteresētību un azartu apgūt ko jaunu.
Pastāsti, kā Tavi personīgie mērķi atbilst uzņēmuma mērķiem
Gatavojoties intervijai, noteikti apmeklē uzņēmuma mājaslapu, lai iegūtu vairāk informācijas par uzņēmuma misiju un vīziju. Izvēlies dažus punktus, kas atbilst Taviem mērķiem un pastāsti, kā plāno tos sasniegt, tuvāko gadu laikā strādājot uzņēmumā. Piemēram, ja uzņēmums min, ka vēlas kļūt par līderi savā jomā, Tu vari pastāstīt, kā liksi lietā savas prasmes un zināšanas, lai palīdzētu šo mērķi sasniegt.