2023-04-13 14:47:21

Iepazīsti savu nākamo darba vietu jeb 6 svarīgi jautājumi, kurus uzdot personāla atlases speciālistam

2020.02.12

Ir ierasts, ka darba intervijas laikā Tev tiek uzdoti dažādi jautājumi, kas palīdz uzzināt vairāk par Tavām prasmēm un pieredzi, kā arī iepazīt Tavu personību. Taču atceries, ka intervijas noslēgumā arī Tu vari uzdot personāla atlases speciālistam savus jautājumus, lai gūtu pilnīgāku priekšstatu par to, kāda būs Tava potenciālā darba vieta, un parādītu savu ieinteresētību. Šajā rakstā esam apkopojuši dažus svarīgus jautājumus, kurus Tu noteikti vari uzdot nākamajā reizē, kad intervijas noslēgumā personāla speciālists Tev pajautās: “Vai Jums ir kādi jautājumi?”

Lūdzu, aprakstiet tipisku darba dienu šajā amatā!

Šis jautājums sniedz lielisku iespēju uzzināt, kāda būs Tava darba ikdiena, strādājot attiecīgajā uzņēmumā, kā arī labāk saprast, vai darba saturs Tev ir piemērots. Ja personāla speciālists ar grūtībām atbild uz šo jautājumu, iespējams, uzņēmumā vēl nav īstas skaidrības par šo pozīciju, un tas var ietekmēt Tavas pirmās nedēļas jaunajā darbā. Šādā gadījumā noteikti vari apjautāties, vai Tev tiks piešķirts kāds mentors, kas palīdzēs iejusties jaunajā amatā.

Kāda kultūra ir Jūsu uzņēmumā?

Korporatīvā kultūra ir uzņēmuma iekšējās vides un ārējā tēla vienojošais elements, kurā ietverti tādi jēdzieni kā uzņēmuma vērtības, darbinieku uzvedības noteikumi, komunikācijas vadlīnijas, sadarbība starp nodaļām u.c. Ir svarīgi izvēlēties tādu darba vietu, kuras korporatīvā kultūra atbilst Tavām vērtībām un principiem. Piemēram, ja esi pieradis strādāt darba vietā, kur vadība uzticas darbiniekiem un ļauj pieņemt patstāvīgus lēmumus, iespējams, jutīsies neiederīgs uzņēmumā, kurā katram lēmumam jāiziet cauri saskaņošanas procesam. 

Kas būs mani kolēģi, ar kuriem es ikdienā kopā strādāšu? Kurš būs mans tiešais vadītājs?

Uzdodot šo jautājumu, Tu varēsi noskaidrot, cik liela būs nodaļa, kurā strādāsi un kādi būs kolēģu amati. Tas ļaus Tev saprast, cik lielā mērā Tev sava amata ietvaros būs nepieciešams sadarboties ar citiem uzņēmuma darbiniekiem, kā arī dos ieskatu uzņēmuma iekšējā struktūrā. Protams, Tu noteikti vēlies uzzināt arī to, kurš būs tas cilvēks, kurš pārraudzīs Tevis paveiktos uzdevumus un kuram Tev būs jāatskaitās par padarīto. Tāpēc izmanto izdevību un uzdod jautājumus arī par savu potenciālo tiešo vadītāju. 

Kādi novērtēšanas kritēriji tiks uzstādīti šai pozīcijai?

Šis jautājums palīdzēs saprast, kādu rezultātu no Tevis sagaida darba devējs un to, kā tiks novērtēti Tavi pūliņi. Visbiežāk novērtēšanas kritēriji tiek uzstādīti dažādām ar pārdošanu saistītām vakancēm (piemēram, noslēgto darījumu skaits konkrētā periodā, ietirgojuma apjoms u.c.), taču tie var būt arī citiem amatiem (piemēram, atrisināto problēmu skaits IT atbalsta speciālistam u.c.), tādēļ droši uzdod šo jautājumu. 

Vai šai pozīcijai uzņēmuma struktūrā ir izaugsmes iespējas?

Ir gana daudz uzņēmumu, kuros darbiniekiem ir iespēja profesionāli attīstīties un ar laiku saņemt paaugstinājumu amatā vai arī paplašināt atbildības lauku. Ja Tev tas ir svarīgi, noteikti nekautrējies uzdot jautājumu par izaugsmes iespējām. Tomēr rēķinies ar to, ka vari saņemt arī noraidošu atbildi un tādā gadījumā izvērtē, vai tad, ja izaugsmes iespējas nav paredzētas, vakantā pozīcija Tev joprojām šķiet saistoša. 

Vai šī ir jauna pozīcija vai arī meklējat aizstājēju kādam darbiniekam? 

Dažkārt ir noderīgi zināt, vai uzņēmumā kādam iepriekš jau ir bijis amats, uz kuru Tu piesakies. Piemēram, ja amats ir jauns, tā var būt lieliska iespēja Tev izstrādāt savu sistēmu, kā tiek darītas lietas. Savukārt, ja tiek meklēts darbinieka aizstājējs, visdrīzāk jau ir skaidri definēta kārtība, kā Tev jāveic savi pienākumi, un Tev tikai jāseko instrukcijām. Šeit nav pareizās vai nepareizās atbildes, jo viss ir atkarīgs no tā, kurš variants Tev pašam šķiet piemērotāks. Tādēļ, uzdodot šo jautājumu, Tev būs vieglāk izvērtēt, ko no Tevis gaida, un cik lielā mērā Tev atbilst attiecīgā vakance.