Expires in 11 days

Job Description

AVL is the world's largest independent company for development, simulation and testing technology of powertrains (hybrid, combustion engines, transmission, electric drive, batteries and software) for passenger cars, trucks and large engines and their integration into the vehicle.

You don't have to fill out this field!

  • Development and design of electronic systems for measurement and control of power-electronic systems (AC/DC, DC/DC, DC/AC)
  • Specification, design, integration and validation of electronic assemblies and systems
  • Reliable and proficient validation and qualification of various assemblies (PCBs) and interfaces
  • Self-directed definition and performance of design verification
  • Circuit simulation (Plecs, PSpice)
  • Embedded programming of micro controllers and DSPs (C, C++)
  • Software development (C++, Phyton, Xilink VHDL)
  • Providing support in the design/product FMEA
  • Providing product maintenance support

Requirements

  • University graduate - telematics, electrical engineering or power electronics

  • or several years of development experience in the electronics field

  • Pronounced problem-solving skills, solution-oriented thinking, analytical skills

  • Experience in

    • the design of PCBs with Altium Designer (circuit diagrams & layout)

    • measurement electronics

    • TI DSP circuits

    • circuit simulation (both analog & digital)

    • Excellent knowledge of analog and digital circuits

    • Fundamental software knowledge (C++, Phytom, VHDL)

    • Structured, precise and reliable in your approach to work, especially with regard to technical documentation

    • Convincing personality, experience in interdisciplinary cooperation

    • Self-directed, systematic and analytical approach to work

    • Teamwork skills, social skills and assertiveness

    • Very good spoken and written command of English

    Company offers

    • Flexitime Regulation
    • Canteen
    • Award-winning Training Programs
    • Health Management
    • Parental Leave Management (Maternity/Paternity Protection & Educational Leave)

Darba apraksts

  • Atbildība par visām izturības, stingrības un vērpes prasībām transportlīdzekļu integrācijas projektu laikā
  • Izturības un izturības prasību noteikšana, pamatojoties uz klientu pieprasījumiem pasaules automobiļu tirgū
  • Atbildība par visām attīstības un riska ierobežošanas stratēģijām, konsultējoties ar kolēģiem, kas specializējušies simulācijā un testēšanā
  • Izstrādes apjoma novērtējums un dalība piedāvājumu prezentācijās pie klienta
  • Atbildība par virtuālo un uz testiem balstīto izlaišanas ieteikumu

Prasības kandidātiem

  • Vismaz 5 gadu darba pieredze izturības spēka, stīvuma, vērpes jomā
  • Zināšanas par attiecīgajiem noteikumiem un metodēm
  • Pieredze darbā ar OEM visā pasaulē
  • Entuziasms automobiļu attīstībai un tehniskām inovācijām
  • Rūpīga darba ētika un pašiniciatīva
  • Pārvalda angļu valodas zināšanas

Uzņēmums piedāvā

  • Elastīgā regula
  • Ēdnīca
  • Godalgotās apmācības programmas
  • Veselības vadība
  • Vecāku atvaļinājuma pārvaldība (grūtniecības un dzemdību / paternitātes aizsardzība un izglītības atvaļinājums)

Darba sludinājuma numurs
#254325

Location:
Austria
Job type:
full-time
Additional info:
employee
Gross salary: From 3700 €/m Before tax
Expiration date:
27 January 2021
Published:
28 December 2020
Development Engineer Hardware f/m/d Development Engineer Hardware f/m/d

AVL LIST Gesellschaft m.b.H.

View More

Informācija par darbu

Atrašanās vieta:
Austrija
Darba amata apraksts:
pilna slodze
Papildus informācija:
pastāvīgs darbinieks
Alga: No 3700 €/mēn Pirms nodokļu nomaksas
Sludinājums publicēts līdz:
2021. gada 27. janvāris
Ievadīts:
2020. gada 28. decembris

Skatīt visu

Development Engineer Hardware f/m/d
You are applying to:
We wanted to inform you that Employer is asking you to finalize your application on an external website. Please carefully follow further instructions. We hope you get the job!