Tu varēsi pieteikties vakancei nākošajā lapā.

Darba apraksts

  • Developing of Wooden Homes constructions (find out more about KRONUS homes here).

  • Cooperating with Sales, Production and Purchase teams.

  • Understanding customer needs and finding the most suitable solution for them.

  • Understanding the full product cycle to improve the product - purchasing, selling and producing.

  • Make drawings for customer orders, considering capabilities and limitations of the product.

Prasības kandidātiem

  • At least 2 years experience in wooden constructions.

  • Have own product portfolio.

  • Engineer education (preferably Wooden constructions).

  • Professional English language knowledge. Latvian, Russian or other language knowledge would be a great advantage.

  • Initiative and a high sense of responsibility.

  • Orientation to detail and result driven personality.

  • Knowledge of the competitor market in the Wooden houses industry.

  • Dynamic and exciting work experience at leading wooden packaging manufacturer.

  • Professional, friendly and responsive support of colleagues in the working process.

  • Trainings, regular team building events, flexible working time and other advantages.

  • Access to KRONUS library with the latest personal and professional development literature.

  • Workplace in a modern and comfortable office located in TC SAGA, as well as all the necessary equipment for work.

  • Health insurance from first working day.

  • Gross salary from 2400,- to 3200,- EUR per month (according to candidate experience and competences), plus quarter bonuses for reaching KPI's.

Darba sludinājuma numurs
#1520950

Informācija par darbu

Darba amata apraksts:
pilna slodze
Papildus informācija:
pastāvīgs darbinieks
Alga : 2400 - 3200 €/mēn. Pirms nodokļu nomaksas
Sludinājums publicēts līdz:
2022. gada 2. septembris
Ievadīts:
2022. gada 3. augusts
Reģ. nr.:
40003479924

Inženieris/-e Inženieris/-e

Kronus, SIA

Uzņēmums savu ceļu uz panākumiem sāka 1995. gadā, izveidojot mazu koka iepakojuma ražotni. Šodien KRONUS ir moderns un augsti tehnoloģisks uzņēmums, kura ražošanas jaudas nodrošina vairāk nekā 6 miljonu palešu apmaļu un 2 miljonu palešu ražošanu gadā.
Galvenie darbības virzieni ir palešu apmaļu, palešu, vāku, vērtņu un citu aksesuāru ražošana kastēm no palešu apmalēm – tas ir pilns iepakojuma risinājums dažādu veidu kravu transportēšanai un uzglabāšanai. Turklāt uzņēmums veic darbības ar lietotām paletēm un sniedz vairākus saistītos pakalpojumus.
Uzņēmuma КRONUS galvenais birojs atrodas Latvijā, bet tirdzniecības pārstāvniecības darbojas Vācijā, Ķīnā un Lietuvā.
Uzņēmuma produkcija tiek eksportēta uz 53 pasaules valstīm. Galvenie noieta tirgi ir Vācija, Zviedrija, Latvija, Dānija, Itālija, Norvēģija, Koreja, Lielbritānija.

Skatīt visu

Citi apskatīja arī

pirms 3 nedēļām
RASĒTĀJS/-A – KONSTRUKTORS/-E KRONOSPAN Riga, SIA
1800 - 2000 €/mēn. Pirms nodokļu nomaksas
atlikušas 5 dienas
RASĒTĀJS/-A – KONSTRUKTORS/-E KRONOSPAN Riga, SIA • Rīga
1800 - 2000 €/mēn.Pirms nodokļu nomaksas
pirms 2 nedēļām
TEHNOLOGS/-E Baltic Bearing Company-Riga, SIA
No 1300 €/mēn. Pirms nodokļu nomaksas
TEHNOLOGS/-E Baltic Bearing Company-Riga, SIA • Rīga
No 1300 €/mēn.Pirms nodokļu nomaksas
Rīga
VIP 1
PROJEKTĒTĀJS/A - TEHNIĶIS/E ALBERTA PROJEKTS, SIA
1200 - 2250 €/mēn. Pirms nodokļu nomaksas
1
PROJEKTĒTĀJS/A - TEHNIĶIS/E ALBERTA PROJEKTS, SIA • Rīga
1200 - 2250 €/mēn.Pirms nodokļu nomaksas
Rīga
pirms 4 nedēļām
AUTOMEHĀNIĶIS/-E Vomer Agro, SIA
1500 - 2000 €/mēn. Pirms nodokļu nomaksas
atlikušas 2 dienas