2023-04-13 14:47:21

67% darba devēju ir pretimnākoša attieksme pret darbiniekiem ar bērniem

2017.03.23

gimene

Lielākā daļa strādājošo jeb 67% ir apmierināti ar savu darba devēju attieksmi pret darbiniekiem, kuriem ir bērni, liecina darba portāla cvmarket.lv veiktā aptauja.
 
Aptaujā „Vai Jūsu darba devējam ir pretimnākoša attieksme pret darbiniekiem, kuriem ir bērni?” 39% respondentu atbildējuši apstiprinoši, skaidrojot, ka nepieciešamības gadījumā ir iespējams paņemt brīvdienu. 12% aptaujāto atzīmējuši, ka darba ņēmējiem ar bērniem ļauj strādāt arī no mājām. Savukārt 16% aptaujas dalībnieku atklājuši, ka viņu darba devējiem ir pat ļoti atbalstoša attieksme, ļaujot padotajiem bērnu dēļ gan paņemt brīvdienas, gan arī atbalstot finansiāli.
 
Tikmēr 22% aptaujas dalībnieku atklājuši, ka viņu darba devējam ir noraidoša attieksme pret darbiniekiem ar bērniem, jo darba devējs ir neapmierināts, ja šī iemesla dēļ tiek kavēts darbs. Savukārt 11% respondentu darba devēja negatīvo attieksmi pret bērniem skaidro ar faktu, ka viņu oficiālā alga ir neliela, tādēļ maternitātes pabalsts ir neatbilstošs ģimenes vajadzību nodrošināšanai.
 
„Kopumā darba devēju attieksme pret ģimenēm ir pozitīva. Tas ir virziens, kurā vajadzētu strādāt arī tiem, kuri savus darbiniekus ar bērniem vēl neatbalsta. Īpaši tas attiecas uz oficiālās algas maksāšanu,” aptaujas rezultātus komentē cvmarket.lv personāla atlases vadītājs Kristaps Kolosovs. „Pilnā apmērā deklarēts atalgojums nozīmē ne tikai nomaksātus nodokļus, bet arī godīgu attieksmi pret darbiniekiem.”
 
Aptaujas dati atklāj, ka pozitīvāk par sava darba devēja attieksmi pret bērniem izteikušies tieši vīrieši. Tikmēr sievietes ir pesimistiskāk noskaņotas. No visiem, kuri darba devēju uzskata par nedraudzīgu ģimenēm, par priekšnieka neapmierinātību darba kavējuma gadījumā vairāk ir uztraukušās daiļā dzimuma pārstāves, savukārt kungi biežāk vērsuši uzmanību uz zemo pabalstu.
 
Aptaujā iezīmējas tendence, ka visvairāk to, kuri norādījuši, ka darba devējs pat finansiāli atbalsta savus padotos ar bērniem, strādā tieši informācijas tehnoloģijas un e-komercijas jomā. Līdzīga situācija ir arī nekustamo īpašumu un tieslietu nozarē. Taču netrūkst atsevišķu pretimnākošu darba devēju arī apkalpošanas, ražošanas un citās jomās.
 
Savukārt visvairāk neapmierinātu darba devēju par darbinieka kavējumu bērna dēļ ir pārdošanas un apkalpojošajā jomā. Šīs nozares iezīmējas arī kā izteikti “līderi” nelielas oficiālās algas maksāšanā.
 
„Nav pārsteigums, ka apkalpojošās un pārdošanas jomas darba devēji ir visvairāk neapmierināti ar darbinieka kavējumu, jo šajā nozarē ir svarīga cilvēkresursa klātbūtne ik brīdi. Tajā pašā laikā šīs jomas ir tās, kurās visvairāk tiek meklēti jauni darbinieki, tādēļ šiem darba devējiem būtu vērtīgi apdomāt savu nostāju un būt pretimnākošiem pret ģimenēm, lai kļūtu pievilcīgāki arī darba meklētājiem,” norāda K. Kolosovs.
 
Citur pasaulē darba devēju attieksmei pret padotajiem ar bērniem ir tendence uzlaboties, jo arvien vairāk tiek piedāvātas priekšrocības ģimenēm. Arī likumi piemēro nodokļu atlaides darba devējiem, kuri ir labvēlīgi pret darbiniekiem ar bērniem. Interneta vietnes „Employeebenefits.co.uk” pētījums atklāj, ka Apvienotajā Karalistē populārākās priekšrocības, ko darba devēji piedāvā saviem padotajiem, kuriem ir bērni, ir ne tikai iespēja saņemt papildu brīvdienas, bet arī kuponus atlaidēm mazumtirdzniecībā, apdrošināšanas polises visai ģimenei un apmaksātas izklaides iespējas.
 
Cvmarket.lv aptaujā „Vai Jūsu darba devējam ir pretimnākoša attieksme pret darbiniekiem, kuriem ir bērni?” kopumā piedalījās 621 respondents vidēji vecumā no 20 līdz 55 gadiem.
 
darba_piedavajumi