2023-04-13 14:47:21

Puse aptaujāto Latvijas iedzīvotāju par garantu darbam nākotnē uzskata IT studijas

2016.09.23

it_studijas

Puse jeb 50% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju uzskata - lai jaunietim pēc studijām būtu garantēta darba vieta, ir jāstudē informāciju tehnoloģijas (IT), liecina darba portāla cvmarket.lv veiktā aptauja.

Sākoties jaunajam studiju gadam, speciālistu darba portāls cvmarket.lv veica aptauju, lai noskaidrotu iedzīvotāju viedokli par perspektīvākajām profesijām jaunajiem studentiem. Uz jautājumu „Kāda studiju joma, Jūsuprāt, garantē jauniešiem darba vietu nākotnē?” 15% respondentu norādījuši, ka tā ir medicīna un veselības aprūpe, 12% ir pārliecināti, ka jāstudē ekonomika un finanses, savukārt vismazāk jeb 5% aptaujāto par atbilstošu studiju programmu nākotnei uzskata jurisprudenci.

Tikmēr otra populārākā atbilde aiz absolūtā vairākuma par IT studijām, ir „Cita profesija”. To atzīmējuši 18% respondentu. Tas nozīmē, ka daļa aptaujāto nevienu no iepriekš minētajām studiju jomām neuzskata par garantu darba iespējām nākotnē, vai arī viņiem nav konkrēta viedokļa, kura no tām būtu labākā.

Apkopojot cvmarket.lv reģistrēto lietotāju atbildes, var secināt, ka IT nozari kā perspektīvu jomu uzskata vienlīdz daudz gan sieviešu, gan vīriešu.  Tam piekrīt abi dzimumi vecumā no 20 līdz pat 60 gadiem. Savukārt pārliecību, ka jaunietim darbu garantēs studijas medicīnas un veselības aprūpē, kā arī ekonomikā un finanšu jomā, daudz aktīvāk izteikušas daiļā dzimuma pārstāves. Līdzīgs uzskatu sadalījums pausts arī par jurisprudences studijām.

Tikmēr atbilžu variantu, ka darbu nākotnē jauniešiem nodrošinās pavisam cita studiju joma, kas nav iepriekš minēto vidū, daudz aktīvāk aizstāvējuši vīrieši. Šo atbilžu variantu visbiežāk atzīmējuši stiprā dzimuma pārstāvji vidēji vecumā no 20 līdz 40 gadiem.

„IT nozare šī brīža darba tirgū patiešām ir pieprasīta profesija. Šādiem speciālistiem tiek maksāts arī salīdzinoši labs atalgojums, tomēr, par spīti tam, šīs jomas pārstāvju trūkst. To pierāda arī cvmarket.lv publicēto darba sludinājumu daudzums” aptaujas rezultātus komentē cvmarket.lv pārstāvis Kristaps Kolosovs. „Ir patīkami redzēt, ka liela daļa respondentu apzinās šīs nozares perspektīvu, tādēļ var cerēt, ka nākotnē IT jomas studentu kļūs vairāk. Šis fakts parāda arī to, ka Latvijas augstākās izglītības iestādēm būtu jāpadomā par studiju vietu palielināšanu tieši šajās programmās, un tālāku to attīstīšanu. ”

Tikmēr globālā mērogā pelnošākā nozare ir medicīna, un tikai pēc tās seko informāciju tehnoloģijas un citas. Izdevuma „Business Insider” publicētajā pētījumā, kurā apkopotas pieprasītākās profesijas nākotnē, pirmo vietu ieņem jau minētā veselības aprūpe, kur par vispelnošākajām pasaules kontekstā ir atzītas medmāsas. Tām seko dažādu lietojumprogammu izstrādātāji. Pelnošāko profesiju augšgalā ierindojas arī tādas nozares kā grāmatveži, revidenti un analītiķi, kam seko skolotāji un inženierzinātņu pārstāvji. Pieprasīti speciālisti ir arī juristi.

Cvmarket.lv aptaujā „Kāda studiju joma, Jūsuprāt, garantē jauniešiem darba vietu nākotnē?” kopumā piedalījās 577 respondenti vidēji vecumā no 20 līdz 55 gadiem.

 

karjera