2023-04-13 14:47:21

Dzīvot zaļi: kā ievērot videi draudzīgu dzīvesveidu darbā

2019.10.04

Sabiedrībā tiek daudz runāts par to, kāda ir cilvēka ietekme uz ekoloģiju un ko mēs varam darīt, lai parūpētos par mūsu planētu. Globālā sasilšana un klimata pārmaiņu radītās sekas ir tās problēmas, ar kurām saskaramies arvien biežāk, tādēļ ir sevišķi svarīgi pielietot zaļā dzīvesveida principus visur - gan mājās, gan arī darbā. Šoreiz vēlamies pastāstīt par vienkāršām un ikdienišķām lietām, par kurām Tu, iespējams, neesi iepriekš aizdomājies, taču kuras var Tev palīdzēt būt videi draudzīgākam darbā. 

Atsakies no vienreizējās lietošanas galda piederumiem un traukiem

Ja pusdienlaikā dodies uz kafejnīcu, lai nopirktu pusdienas līdzņemšanai, atsakies no piedāvātajiem plastmasas galda piederumiem un tā vietā, atgriežoties birojā, izmanto pats savus galda piederumus. 

Savukārt, ja Tavā birojā ir ūdens automāts, neizmanto ik reizi jaunu plastmas glāzīti, bet gan dod priekšroku krūzei vai stikla glāzei. Tikai nelielu daļu no plastmasas galda piederumiem var atkārtoti pārstrādāt, tādēļ ik reizi, kad tos izmanto, Tu radi arvien vairāk atkritumu.

Ņem pusdienas līdzi

Vēl viens veids, kā samazināt patērētās plastmasas daudzumu ir - Tu uzminēji - pagatavot pusdienu maltīti mājās un ņemt to līdzi uz darbu. Arī tad, ja kafejnīcā atsakies no plastmasas galda piederumiem, ēdiens tik un tā tiek iepakots plastmasas traukā. Lai gan kafejnīcas pievērš uzmanību šai problēmai un arvien biežāk saviem apmeklētājiem piedāvā otrreiz pārstrādājamus traukus, šāda iespēja nav pieejama visur. 

Pagatavo maltīti pats - Tu ne tikai varēsi samazināt plastmasas patēriņu, izmantojot vairākkārt lietojamus traukus līdzņemšanai, bet arī varēsi kontrolēt uzturvielu daudzumu maltītē un pielāgot to individuāli savām vajadzībām un garšas izjūtai. 

Drukā tikai tad, kad tas patiešām nepieciešams

Mūsdienās, kad ir pieejami dažādi failu koplietošanas risinājumi, ir krietni vieglāk kontrolēt drukas apjomus birojā, jo daudzas darbības var paveikt tiešsaistē. Tāpēc padomā divreiz - vai tiešām Tev ir nepieciešams izdrukāt prezentācijas slaidus sapulces dalībniekiem? Tā vietā izmanto kādu no koplietošanas risinājumiem (piemēram, Google Drive), kas ļaus ikvienam ērti apskatīt failu no sava datora vai mobilās ierīces. 

Un, ja Tev patiešām nepieciešams kaut ko izdrukāt, apdomā, vai nebūtu lietderīgi drukāt uz abām papīra pusēm, tādējādi samazinot izlietototā papīra daudzumu par 50%. Iespaidīgi, vai ne?

Taupi elektrību

Izslēdz ārā elektroierīces, kuras Tu neizmanto. Piemēram, beidzot darba dienu, izslēdz savu datoru, ja vien to nav nepieciešams atstāt darbojamies uz nakti. Elektroierīču patērēto enerģiju var ietaupīt arī ar energoefektivitātes iestatījumu palīdzību (piemēram, iestatīt, ka monitors izslēdzas, ja tas netiek izmantots 15 minūtes, u.c.). 

Izmanto dabisko apgaismojumu

Lieliski, ja Tavā darba telpā ir lieli logi - dabiskais apgaismojums ne vien rada patīkamu atmosfēru, bet arī palīdz ietaupīt elektrību. Taču, ja Tev tomēr ir nepieciešams izmantot mākslīgo apgaismojumu, atceries izslēgt gaismu ik reizi, kad telpa netiek izmantota.

Jaunākos darba piedāvājumus vari apskatīt šeit.