2023-04-13 14:47:21

Pirmā diena jaunajā darbā: ieteikumi, kas palīdzēs Tev ātrāk iejusties

2020.03.11

Apsveicam - visi personāla atlases posmi ir noritējuši veiksmīgi un Tu tikko esi parakstījis līgumu. Neatkarīgi no tā, vai jaunā darba vieta ir saistīta ar paaugstinājumu vai arī Tu esi uzsācis darbu citā uzņēmumā, savā pirmajā darba dienā Tu noteikti vēlies atstāt par sevi labu iespaidu. Var šķist, ka tas ir ļoti sarežģīts uzdevums un Tev būs jāpieliek daudz pūļu, lai to īstenotu, taču neuztraucies - patiesībā Tev tikai nepieciešams iepriekš sagatavoties savai pirmajai darba dienai, ņemot vērā mūsu sarūpētos ieteikumus. Lai izdodas!

Saģērbies atbilstoši

Iesakām jau darba intervijas laikā noskaidrot, vai uzņēmumā ir īpašs dress-code jeb ģērbšanās noteikumi, un jau pirmajā dienā ierasties šiem noteikumiem atbilstošā apģērbā. Neuztraucies, ja esi aizmirsis pajautāt par ģērbšanās stilu - labākais risinājums šādā situācijā ir izvēlēties klasiska un atturīga stila apģērbu. Savukārt, ja Tava jaunā darba vieta ir noliktavā, ražošanā vai līdzīgā jomā, uzzini, vai uzņēmums nodrošina darba apģērbu vai arī Tev tas jāsarūpē pašam. 

Esi draudzīgs

Šis ir viens no vienkāršākajiem veidiem, kā Tu vari radīt par sevi labu iespaidu. Pēc iepazīšanās ar jaunajiem kolēģiem, atrodi laiku brīvai, nepiespiestai sarunai. Lai arī kolektīvā Tu esi jaunpienācējs un darba biedriem noteikti būs interesanti uzzināt ko vairāk par Tevi, atceries painteresēties arī par kolēģiem un uzzināt, kas viņiem patīk, kādi ir viņu amati, hobiji u.t.t. 

Iepazīstot kolēģus, iesakām runāt par neitrālām tēmām un izvairīties no reliģijas, politikas un citu strīdīgu jautājumu apspriešanas, kā arī pārāk neizprašņāt kolēģus par privāto dzīvi. Atceries, ka tā ir iepazīšanās saruna, nevis padziļināta personas izpēte. Laika gaitā Tev noteikti būs iespēja katru kolēģi iepazīt tuvāk un pārspriest visdažādākos jautājumus, bet iesākumam pietiks ar draudzīgu, nepārspīlētu interesi. 

Dodies pusdienās kopā ar kolēģiem

Pat tad, ja Tu parasti ņem pusdienas līdzi, pirmajā darba dienā mēs iesakām atstāt pusdienu kastīti mājās un tā vietā aiziet paēst kopā ar kolēģiem. Visdrīzāk, ka kāds no kolektīva Tevi uzaicinās pusdienās, taču, ja tas nenotiek, izrādi iniciatīvu un uzaicini dažus kolēģus pats. Kopīgas pusdienas ļaus Tev ne tikai labāk iepazīt jaunos darba biedrus, bet arī parādīs, ka Tu esi gatavs iesaistīties uzņēmuma dzīvē un būt daļa no komandas. 

Izrādi interesi

Uzsākot darba gaitas, Tev var rasties kādi jautājumi par darba saturu, sadarbību starp nodaļām, uzņēmuma kultūru u.c. Nekautrējies uzdot jautājumus un noskaidrot to, kas Tevi interesē - tas ļaus Tev daudz ātrāk iekļauties jaunajā vidē, kā arī Tu izvairīsies no muļķīgiem pārpratumiem, kas var rasties nezināšanas dēļ. Ja Tev, darba gaitas uzsākot, ir piešķirts mentors, šis cilvēks būs lielisks informācijas avots. Turpretī, ja mentora nav, atrodi kādu kolēģi vai savu tiešo vadītāju, kurš varēs sniegt atbildes uz Taviem jautājumiem. 

Laicīgi izplāno ceļu uz darbu

Visiem laiku pa laikam gadās nokavēt, taču, ja Tu nokavēsi savu pirmo darba dienu, vari būt drošs, ka to pamanīs visi. Izvairīties no šīs situācijas ir pavisam vienkārši - jau iepriekš izplāno, kā Tu nokļūsi uz darbu. Ja esi ieplānojis mērot ceļu ar sabiedrisko transportu, noskaidro nepieciešamo maršrutu un darba vietai tuvāko pieturu. Savukārt, ja dosies ar personīgo transportu, uzzini, kur to varēsi novietot un cik daudz laika aizņems nokļūšana no stāvvietas līdz darbam. Un, protams, atceries laicīgi iziet no mājas un ņemt vērā tādus faktorus kā sastrēgumi u.c. 

Neizdari pārsteidzīgus spriedumus

Var gadīties, ka jaunajā darbā ir lietas, kas pirmajā acumirklī Tev nepatīk vai šķiet nesaprotamas. Tas ir normāli, jo šī ir cita vide, kas atšķiras no Tev ierastās. Tādēļ mēs iesakām saglabāt atvērtu prātu un pozitīvu attieksmi un izvairīties no kritizēšanas. Iespējams, ka pēc pāris dienām, kas pavadītas jaunajā darbā, Tava attieksme mainīsies. Turklāt, kā minējām vienā no iepriekšējiem padomiem, Tu vienmēr vari izrādīt interesi un uzdot jautājumus, lai noskaidrotu to, kas Tev nav saprotams. 

Nepārspīlē un esi Tu pats

Lai arī pirmais iespaids ir svarīgs, ar tā radīšanu nevajag pārspīlēt. Vienkārši esi Tu pats un nemēģini izlikties par kādu citu - galu galā, Tu jau esi pieņemts darbā, tāpēc nevajag katram kolēģim parādīt, cik brīnišķīgs Tu esi. Tā vietā centies iepazīt uzņēmuma kultūru, uzzināt, kā norit ikdienas darbs un iedraudzēties vismaz ar dažiem kolēģiem. Vēlam veiksmi un lai izdodas!
 

Vai Tev ir labs darbs? Ieskaties šajā rakstā un uzzini, kādas ir 5 laba darba pazīmes

 

Pārbaudes laiks: atbildes uz biežāk uzdotajiem darba meklētāju jautājumiem

 

Atslēgvārdi:
jauns darbs
darba mainīšana
mainīt darbu
jauna darba vieta