2023-04-13 14:47:21

Kas ir motivācijas vēstule jeb pieteikuma vēstule un kā to rakstīt?

2017.03.10
Kas ir motivācijas vēstule jeb pieteikuma vēstule? Kā rakstīt motivācijas vēstuli? Kādos gadījumos tā jāsūta? Kā atšķiras motivācijas vēstule darbam un motivācijas vēstule praksei? Šie un vēl daudzi citi jautājumi noteikti satrauc katru, kam nākas saskarties ar darba meklējumiem un tekstu “Gaidīsim Jūsu CV un motivācijas vēstuli!”. Šajā rakstā atradīsi atbildies uz visiem šiem jautājumiem, kā arī citu noderīgu informāciju. Uzskatāmam piemēram pievienots arī motivācijas vēstules paraugs.
 

Rakstīt vai nerakstīt? Lūk, kāds ir jautājums…

Pievienot vai nepievienot motivācijas vēstuli, sūtot CV? Šo jautājumu sev uzdod daudzi darba meklētāji. Liela daļa nolemj, ka tā ir lieka laika tērēšana, jo visa vajadzīgā informācija ir atrodama CV. Turpretī kāds ir tieši pretējās domās – labi uzrakstīta motivācijas vēstule darbam ir nozīmīgs solis pretī panākumiem. Kā rīkoties? 
 
1. Pārliecinies, vai darba sludinājumā ir minēts, ka personāla atlases darbinieks vēlas saņemt CV un motivācijas vēstuli
Daudzās vakancēs būs atsevišķi norādīts, ka no Tevis tiek gaidīts CV un motivācijas vēstule. Ja ignorēsi lūgumu pievienot motivācijas vēstuli, tas var krietni pabojāt pirmo iespaidu par Tevi kā iespējamo kandidātu. Uzņēmuma pārstāvis var nodomāt, ka vakances aprakstu izlasīji pavirši un neesi patiesi ieinteresēts.
 
2. Ko darīt, ja prasīts tikai CV un par motivācijas vēstuli nav ne vārda?
Ja darba devējs nav atsevišķi norādījis, ka vēlas saņemt motivācijas vēstuli, tas nebūt nenozīmē, ka vari nosūtīt tikai CV bez jelkādiem ievadvārdiem. Uzraksti nelielu, informatīvu ziņu, kurā norādīts, uz kādu vakanci uzņēmumā kandidē un kāpēc Tev šķiet, ka Tu būtu atbilstošs kandidāts. Neaizmirsti sākumā sasveicināties un ziņojuma beigās norādīt savu kontaktinformāciju.
 
Vairums darba devēju caurskatīs CV neatkarīgi no tā, vai motivācijas vēstule tika atsūtīta vai nē, taču daudzi atzīst, ka labi noformētu, loģiski sastādītu motivācijas vēstuli noteikti atzīmēs kā plusu. 
 

Kā rakstīt motivācijas vēstuli un kādam jābūt tās vēstījumam?

Sāksim ar galveno: kas ir motivācijas vēstule un kāpēc tā tiek rakstīta? Neatkarīgi no tā, vai tā būs motivācijas vēstule praksei vai arī Tu meklē pastāvīgu darba vietu, šī dokumenta galvenais uzdevums – piesaistīt uzmanību, likt personāla atlases darbiniekam uzmanīgi izlasīt Tavu CV un ieinteresēties par Tevi kā par kandidātu uz vakanci.
 
Ņem vērā, ka motivācijas vēstulei jābūt lietišķai. Radošuma izpausmes un humors ir pieļaujams tikai tad, ja tiešām esi drošs, ka attiecīgajā gadījumā tas būs iederīgi. Mēdz būt izņēmumi - ja piesakies uz vakanci radošā kolektīvā, atkāpes no lietišķā stila būtu pat vēlamas. Nestandarta (bet interesanta un labi noformēta) motivācijas vēstule var palielināt iespēju, ka tieši Tava kandidatūra potenciālo darba devēju ieinteresēs visvairāk.
 

Motivācijas vēstules struktūra

Šeit var izcelt vairākus punktus, kuriem vajadzētu pievērst uzmanību.
 
Ļoti svarīga ir pareiza uzruna
Ja vakancē ir norādīta atbildīgā persona jeb kontaktpersona, motivācijas vēstuli vispareizāk būtu adresēt viņai. “Labdien, Anna!”, “Cien. Bērziņa kungs!” – pietiks arī ar šādām ierastām uzrunām. Ja konkrēts darbinieks nav norādīts, var izmantot kādu vispārīgu pieklājīgu uzrunu (piemēram, "Ļ. cien. saņēmējam"). Vēlams izvairīties no pārāk neformālām uzrunas formām.
 
Informācijas avots
Motivācijas vēstulē pieņemts norādīt avotu, kur uzzināji par attiecīgo vakanci: “Atsaucoties uz informāciju Jūsu mājas lapā, ka meklējat tirdzniecības speciālistu…”; “No Jūsu kolēģa Jāņa Bērziņa uzzināju, ka meklējat tirdzniecības speciālistu…”. Ja piesakies uz vakanci caur darba portālu, šo daļu var izlaist, jo šajā gadījumā informācijas avots ir skaidrs.
 
Motivācijas vēstules iztirzājuma daļa
Dažos teikumos (īsi un saprotami) Tev jāiepazīstina ar sevi un jāpastāsta, kāpēc vēlies strādāt tieši šajā uzņēmumā. Ņem vērā, ka Tev nav jāpārstāsta CV atrodamā informācija – tikai jānorāda galvenās lietas, kas Tev liek izcelties uz citu kandidātu fona. Šeit runa ir par darba pieredzi un profesionālajiem sasniegumiem. Piemēram: “Mana darba pieredze mārketinga jomā ir 4 gadi. Līdzšinējā darba vietā man izdevās sasniegt… Jūsu izsludinātā vakance mani piesaistīja ar…”. Šis informācijas ieinteresēts, personāla atlases darbinieks pats atvērs un uzmanīgi caurskatīs Tavu CV.
 
Ņem vērā! Neraksti motivācijas vēstulē par savām ambīcijām. Tas var nepatikt personāla atlases speciālistam, jo tobrīd viņam jāaizpilda konkrētā vakance, nevis jāpapildina darbinieku rezerve vadošiem amatiem. Tāpēc frāzi “Vakance Jūsu uzņēmumā mani piesaistīja ar karjeras izaugsmes iespējām” labāk izsvītro.
 
Neakcentē aizdomīgus ierakstus Tavā CV (ja tādi ir)
Piemēram, paskaidrot, kāpēc pusgadu nestrādāji, iederīgāk būtu darba intervijas laikā. Motivācijas vēstule nav detalizēta autobiogrāfija. Tā ir īsa, lietišķa sevis prezentēšana.
 
Izvairies no banalitātēm
“Es ātri mācos, esmu komunikabls, ar augstu stresa noturību” – šīs frāzes atrodamas tik daudzos CV un motivācijas vēstulēs, ka personāla atlases darbinieka skatiens vienkārši pārslīdēs tām pāri.
 
Vēstules noslēgums
Vēstules beigās neaizmirsti pateikties par Tavas kandidatūras izskatīšanai veltīto laiku, un minēt, ka gadījumā, ja potenciālo darba devēju ieinteresējusi iespējamā sadarbība ar Tevi, Tu esi gatavs ierasties uz darba pārrunām un atbildēt uz visiem jautājumiem. Tāpat noteikti paraksties un norādi savu kontaktinformāciju. Protams, šos datus var atrast arī CV, tomēr tā būs lietišķās etiķetes ievērošana. Pirms motivācijas vēstules nosūtīšanas pārbaudi, vai tā ir gramatiski un stilistiski pareizi noformēta, jo tā kalpos kā Tava vizītkarte un veidos pirmo iespaidu par Tevi kā potenciālo darbinieku.
 
 

Paraugs: motivācijas vēstule praksei

 
 
Labdien, ___________!
Jūsu uzņēmuma Facebook profilā  uzzināju, ka šobrīd pieejama prakses vieta mārketinga nodaļā. Šobrīd studiju programmas ietvaros es meklēju prakses vietu, tāpēc vēlos pieteikties uz šo vakanci. 
Esmu ļoti ieinteresēta iziet praksi tieši uzņēmumā _______________, jo tas ir viens no lielākajiem uzņēmumiem Latvijā, kas piedāvā reklāmas pakalpojumus. Iespēja strādāt pie Jums sniegtu man būtiskus ieguvumus – tā būtu ļoti nozīmīga pieredze manas profesionālās kvalifikācijas celšanā un zināšanu papildināšanā. Esmu droša, ka prakses ietvaros es ne vien pilnveidotu savas prasmes un zināšanas, bet arī sniegtu vērtīgu ieguldījumu Jūsu uzņēmumam.
Esmu neatlaidīga, zinātkāra, ar augstām darbaspējām, kā arī ātri iejūtos jaunos kolektīvos un viegli atrodu kopīgu valodu ar apkārtējiem. Šobrīd studēju ________ augstskolā ________. Paralēli studijām darbojos Studentu pašpārvaldē, organizējot pasākumus studentiem un informējot par augstskolas aktualitātēm. 
Pateicos par manas kandidatūras izskatīšanu un patiesi novērtēšu Jūsu uzaicinājumu uz interviju, lai varam apspriest manas iespējas iziet praksi Jūsu uzņēmumā un iespējamos uzņēmuma ieguvumus no šīs sadarbības.
 
Cerot uz drīzu atbildi,
(Vārds Uzvārds)
Tel.: _____________
E-pasts: _______________

 

Esi darba meklējumos? Apskati dažādu kategoriju vakances un atrodi jaunu darbu jau šodien!