2023-04-13 14:47:21

7 praktiski padomi vēlamā atalgojuma jautājumā

2016.06.16



Ja darba intervijā esat atstājis veiksmīgu pirmo iespaidu, darba devējs vēlēsies noskaidrot jūsu viedokli par atalgojumu. Protams, neviens nevēlas saņemt mazāk, nekā būtu pelnījis. Tomēr jebkurā situācijā jābūt reālistiskam, jo, kļūstot pārāk prasīgam, savu iespēju varat viegli atdot konkurentiem. Savukārt prasot pārāk maz – nebūsiet apmierināts ilgtermiņā. Kā tad uzvesties, kad intervija nonāk līdz jautājumam: “Kādu atalgojumu jūs vēlētos saņemt?” Vienas patiesības nav, tādēļ mēs sniedzam 7 ieteikumus, kā atvieglot pārrunas par atalgojumu.
 

1. Veiksmes noslēpums

Jo vairāk informācijas jums ir, jo labāk. Dažādos forumos un “čatos” iespējams noskaidrot aptuveno atalgojuma līmeni konkrētā uzņēmumā un nozarē. Savukārt portāla cvmarket.lv reģistrētie lietotāji, kuri norādījuši vēlamo atalgojumu savā CV, var apskatīt citu darba meklētāju norādītos atalgojumus nozarē. 

2. Esiet reālistisks

Kurš no mums jau 20 gadu vecumā nebūtu vēlējies kļūt par miljonāru? Viss iespējams, tomēr iesakām jums būt reālistiskam un pieprasīt godīgu samaksu. Iespējams, darba devējs paralēli algai piedāvā arī citus “bonusus”. Izvērtējiet tos! Veselības apdrošināšana, papildu atvaļinājuma dienas par nostrādāto laiku un apmaksāta degviela - tie ir tikai daži no papildu labumiem, kurus mēdz piedāvāt darba devēji. Kā arī atcerieties un nejauciet bruto un neto atalgojumu (bruto – atalgojums pirms nodokļu nomaksas, neto – pēc nodokļu nomaksas jeb “uz rokas”).

3. Kā reaģēt uz jautājumu - ”Kādu atalgojumu jūs vēlētos saņemt?” 

Saglabāt mieru un pārliecinātību jums palīdzēs priekšzināšanas atalgojuma jautājumā, ja iepriekš esat domājis par to, cik esat vērts, un noskaidrojis vidējo atalgojumu nozarē. Tomēr esiet gatavs nosaukt atalgojumu, kuru vēlaties saņemt. Vēlamā atalgojuma zināšana norādīs to, ka esat nopietns darba meklētājs, zināt, ko meklējat, un spējat veiksmīgi runāt arī par savām interesēm.

4. Jautājiet: „Bet kādu atalgojumu jūs man piedāvājat?”

Jāatceras, ka uzņēmumam ir savas iespējas un jau aprēķināts iespējamais atalgojums brīvajai vakancei. Darba intervijas laikā varat precizēt, kā uzņēmumā tiek veidots atalgojums (pamatalga, piemaksas), vai pastāv arī “bonusi”. Iespējams, ka uzņēmums piedāvā veselības apdrošināšanu vai darba auto. Ņemot vērā šo informāciju par papildu labumiem, būs vieglāk saprast, vai darba devēja iespējas atalgojuma jautājumā saskan ar jūsu vēlamo atalgojumu.

5. Slepenais ierocis

Ja esat pārliecināts, ka jums ir potenciāls mainīt uzņēmuma likteni un īstenot izaugsmi, jautājiet savām spējām un darba pieredzei atbilstošu atalgojumu. Esiet gatavs paskaidrot, kādēļ tieši jūsu iemaņas uzņēmumā būtu ļoti nepieciešamas. Tas darba devējam palīdzēs saprast, kāds būs ieguvums, pieņemot jūs darbā, vai iespējamais zaudējums, ja savas zināšanas izmantosit pie konkurentiem. Tādēļ, ja domājat jautāt pēc augstāka atalgojuma, nekā tas ir nozarē, esiet gatavi to pierādīt ar pārliecinošiem argumentiem, piemēriem un sasniegumiem iepriekšējās darba vietās.

6. Pārāk dārgs

Ko darīt, ja saprotat, ka, iespējams, nosaucāt pārāk lielu atalgojumu? Darba intervijas laikā uzsveriet, ka jūs vēlētos uzklausīt un izvērtēt uzņēmuma piedāvājumu. Ja esat pārliecināts, ka šī pozīcija (darba piedāvājums) jums interesē un ļoti vēlaties strādāt konkrētajā uzņēmumā, tad norādiet, ka pirmajos mēnešos varētu piekrist citādiem atalgojuma nosacījumiem. Savukārt uzņēmuma vadībai tā būtu iespēja pārliecināties par jūsu iemaņām un pieredzi.

7. Jums ir tiesības nepieņemt darba piedāvājumu

Nepieņemiet darba piedāvājumu, ja tas, pēc jūsu domām, ir neatbilstošs. Vēlāk nejutīsieties labi, ja pieņemsiet lēmumu, bet nespēsiet strādāt ar nepieciešamo atdevi. Situācijā, kad zināt savu vērtību darba tirgū, lēmumam piedāvājumu atteikt ir jābūt vieglam. Turpiniet veikt pārrunas ar citiem darba devējiem, ejiet uz priekšu. Jums pašam jāizdara izvēles un jāpieņem lēmums! 

Pievienojiet vai atjaunojiet savu CV šeit

Apskatiet jaunākos darba piedāvājumus šeit