2023-04-13 14:47:21

Pašmotivācija

2016.06.16

Saglabāt augstu pašmotivāciju ikdienas darbā, kad jāatvaira liels daudzums negatīvu emociju un nedrošību par nākotni, ir zināma cīņa, lai neļautos šaubām un depresijai. Pašmotivācija nenoliedzami ir nosacījums, kas ļauj mums nestāvēt dzīvē uz vietas, virzīties uz priekšu.

Nepieciešams darbs pie pašmotivācijas saglabāšanas, jo līdz ko rodas draudi no ārējās vides, motivācija tiek būtiski iedragāta. Veiksmes atslēga augstas pašmotivācijas saglabāšanai ir savu domu, emociju un reakcijas izpratne.

Trīs galvenie iemesli, kāpēc mēs zaudējam motivāciju

1. Neuzticēšanās – ja jūs neticat, ka varat gūt panākumus, tad kāda jēga mēģināt to darīt?
2. Koncentrēšanās trūkums – ja jūs nezināt, ko patiešām vēlaties, tad vai vispār kaut ko vēlaties?
3. Virzības trūkums – ja jūs nezināt, ko darīt, kā jūs varat būt motivēti jebko izdarīt?

Kā paaugstināt uzticēšanos

Kad jūs uzdodat sev jautājumu, ko vēlos iegūt, prāts uzreiz sagatavo paskaidrojumu, kāpēc jūs to neiegūstat. Rodas negatīvas domas. Atceraties iepriekšējās neveiksmes un personīgās vājības atgādina par sevi. Automātiski rodas skaudība pret kolēģiem vai vienaudžiem, kas jau ir darbā un vispār dzīvē sasnieguši labākus rezultātus. Nedrošība, ko rada visas šīs pārdomas, vēl vairāk sagrauj uzticēšanos sev, saviem spēkiem vai spējām.

Iespēja izrauties no grūtsirdības ir prātā vai rakstiski sagatavot veselu sarakstu ar veiksmēm, kas piemeklējušas jūs pagātnēm, savām stiprajām pusēm. Iziet cauri šim sarakstam vēl un vēl, lai saprastu, ka esat spējīgs stāties pretī visām dzīves grūtībām un katrā situācijā atrast labāko risinājumu.

Sākotnēji šī pozitīvo kvalitāšu saraksta atkārtošana var likties dīvaina lieta, taču mūsu prāts ir iekārtots tā, ka saņemot vienu un to pašu pozitīvo informāciju vēl un vēl, sākt tai patiesi ticēt. Tas ir būtisks pamats jūsu ticībai pašam sev. Respektīvi, ja jūs patiesi ticat tam, ka esat pelnījis veiksmi, jūsu prāts ģenerēs iespējas veiksmīga rezultāta sasniegšanai. Turklāt vislabākais paņēmiens piesaistīt sev veiksmi ir patiesa vēlēšanās ar savu darbību radīt vērtību apkārtējai pasaulei.

Koncentrēšanās uz mērķi

Bieži vien mēs koncentrējamies uz to, ko nevēlamies, bet nevis uz mērķi. Parasti domāšanu ierobežojam ar bailēm par to, ko varam zaudēt – baidos zaudēt darbu, palikt vientuļš, baidos no nosodījuma vai kritikas, baidos palikt bez naudas u.tml.

Koncentrēšanās uz mērķi paredz domāšanu pozitīvās kategorijās – es iegūšu, es panākšu, es nokārtošu eksāmenu, es nopelnīšu mašīnai u.tml. Ja zinām un formulējam, ko mēs vēlamies iegūt, prāts sāk darboties un meklēt ceļus, kā to var realizēt.

Virzības noteikšana

Virzības noteikšana jeb plāna sastādīšana mērķa sasniegšanai. Burtiski jāsagatavo saraksts ar darbībām, kuras paveikt, lai pietuvotos vēlamajam. Turklāt šis saraksts ar darbībām vai aktivitātēm jāizvērtē kritiski – kuras darbības ir lietderīgas, finansiāli izdevīgas vai atmaksājas, bet kuras ir liekas un patērēs tikai laiku un enerģiju.

Izvēloties, ko darīt, lai sasniegtu mērķi, jāvairās izvēlēties tikai vieglākos un ātrāk paveicamos uzdevumus. Reizēm tieši sarežģītākie, riskantākie vai neinteresantākie uzdevumi var pietuvināt mērķim.

Virzības noteikšanā svarīgi sagatavot īstermiņa un ilgtermiņa plānus. Pirmie ļaus redzēt dinamiku, fiksēt soļus, saglabāt pozitivitāti un gandarījumu par katru mazu sasniegumu. Ilgtermiņa plāni palīdzēs nenovirzīties no sākotnējā mērķa.

Darba piedāvājumi