2023-04-13 14:47:21

СV kļūdas - TOP 10

2018.06.18

Viens no pirmajiem kontaktiem ar darba devēju, izmantojot interneta darbiekārtošanas sistēmas, ir Tavs dzīves apraksts jeb CV. Diemžēl daži CV vēl arvien tiek rakstīti tā, ka tie jauna darba atrašanu nevis atvieglo, bet gan apgrūtina. Mēs ceram, ka šis CV kļūdu TOP 10 palīdzēs Tev izvairīties no visbiežāk sastopamajām CV rakstīšanas kļūdām un ātrāk atrast labu darbu.

 

1. CV nav norādīts mērķis

Vispirms ir nepieciešams izvirzīt mērķi - ko es vēlos sasniegt? Vairums cilvēku CV raksta tāpēc, ka grib atrast darbu. Lai iegūtu priekšrocības, savu mērķi jākonkretizē. Piemēram, vai Tu vēlies speciālista vai vadītāja karjeru? Nosakot sev mērķi, to adekvāti jānoformulē.

 

Salīdzināsim divus mērķus:

 

  • - Mērķis Nr. 1: "Vēlos iegūt būvdarbu vadītāja darbu uzņēumā, kas nodarbojas ar privātmāju būvniecību."
  • - Mērķis Nr. 2: "Vēlos iegūt labu un interesantu darbu celtniecības, reklāmas, loģistikas vai sabiedriskās ēdināšanas jomā."

 

Darba devējs, kurš meklē būvdarbu vadītāju savam uzņēmumam, priekšroku dos pirmajam CV, jo tādos pašos apstākļos pirmā persona rada izlēmīga darba meklētāja iespaidu un šķiet vairāk piemērota nekā otra, kura, acīmredzot nav izlēmusi vai arī nav nepārprotami noformulējusi mērķi.

Otrais piemērs par cilvēku liecina, ka tam nav skaidra darba pozīcijas mērķa, tātad darbu viņš meklē nevis pēc specifikas, bet pēc ārējiem faktoriem. Visbiežāk, tas ir atalgojums. Ar tādu darbinieku var rasties problēmas – uz naudu nevis darbu orientēti cilvēki nav pārāk lojāli. Tiem, kuriem nav darba profila prioritātes, nav arī dziļu zināšanu vai iemaņu kādā konkrētā sfērā.

Prakse liecina, ka darba meklētāja pozīcija „Viss un visiem“ visbiežāk noved pie tā, ka netiek saņemts neviens adekvāts un ilgstošs darba piedāvājums.

 

2. CV ir pārāk garš

Personāla atlases speciālistiem un uzņēmumu vadītājiem nākas saskarties ar ļoti daudziem CV. Diemžēl par atlases procesu atbildīgajām personām bieži vien nepietiek laika sīki pētīt katru pieteikumu. Atceries - Tavs CV ir pirmais un svarīgākais solis uzaicinājumam uz darba interviju. Tāpēc CV optimālais apjoms ir ne vairāk kā divas A4 formāta lappuses. Visas pārējās detaļas varēsi izklāstīt intervijas laikā, kā arī sniegt papildu informāciju par savu pieredzi motivācijas vēstulē.

 

3. CV nav pielāgots vakancei, uz kuru Tu piesakies

Dažreiz kļūst acīmredzams, ka viens un tas pats CV ir domāts sūtīšanai daudziem uzņēmumiem. Visbiežāk tas ir vispārīgs apraksts, kas precīzi neraksturo, ko cilvēks ar šādu CV vēlas panākt, par ko viņš ir strādājis un kādus rezultātus ir sasniedzis. Pielāgošana nozīmē, ka CV tiek rakstīts konkrētai darba pozīcijai. Parasti CV mērķī raksta, ka ar šo CV Jūs cerat atrast darbu uzņēmumā „A”, amatā „B”.

 

Kādēļ ir vērts pielāgot CV:

  • - Motivācija: pielāgošana aizņem laiku un darba devējs var redzēt, ka Tu tiešām vēlies strādāt tieši šajā uzņēmumā;
  • - Lojalitāte: nepielāgoti CV norāda, ka darba meklētājam nav lielas atšķirības, kurā uzņēmumā strādāt, un CV tiek sūtīti visiem pēc kārtas. Darba devējs var apšaubīt šāda pretendenta lojalitāti.

 

CV nepielāgošana nozīmē to, ka rakstot CV, Tu vadies pēc savām, bet ne darba devēja vajadzībām. Rakstot CV, Tavs uzdevums ir prezentēt sevi tā, lai darba devējs saprastu, ka tieši Tu esi viņa vajadzībam visatbilstošākais. 

Piemēram, ja Tu piesakies uz pārdevēja amatu apģērbu veikalā, tad CV ir vērts izcelt savu pieredzi pārdošanas jomā un norādīt tādas prasmes kā laipnība, prasme rast risinājumus sarežģītās situācijās utt.

 

4. Nepiemērota fotogrāfija

Atcerieties, ka, atverot CV, darba devējs vispirms pamanīs Tavu fotogrāfiju. Kandidējot uz vakanci, kur jāievēro lietišķais stils (piemēram, bankā), kļūda būtu ievietot neoficiālu fotogrāfiju (piemēram, no jogas nodarbības, stāvot uz galvas). Ja Tev nav lietišķas fotogrāfijas, tad labāk to neievietot. Ievietojot nepiemērotu foto Tu vari radīt par sevi nevēlamu iespaidu.Savukārt, ja Tu kandidē uz darba vietu uzņēmumā, kur valda diezgan brīvs ģērbšanās stils (piemēram, reklāmas aģentūra vai IT uzņēmums), nesūti CV ar pārāk lietišķu foto. Jebkurā gadījumā - foto pievienošana CV nav obligāta un, ja neesi pārliecināts, vai attēls ir atbilstošs, tad labāk to nepievieno. 

 

5. Koncentrēšanās uz pienākumiem

Visbiežāk novērojamā darba pieredzes apraksta kļūda CV ir koncentrēšanās uz pienākumiem, bet ne uz panākumiem. Ja vēlies parādīt sevi no labās puses, nepietiek ar to vien, ka uzraksti, ka attiecīgajā laika posmā veici, piemēram, tirdzniecības menedžera pienākumus. Tāpat nav pilnīgi pareizi aprakstīt tikai darba veidu. Ļoti labi ir norādīt atbildības līmeni, veiktos uzdevumus, konkretizēt rezultātus. Neaizmirsti pieminēt arī savus sasniegumus!

 

Salīdzinājumam divi piemēri:

  • - Apraksts Nr. 1: Tirdzniecības menedžeris: Aktīva jaunu klientu piesaiste un attiecību uzturēšana ar esošajiem klientiem.
  • - Apraksts Nr. 2: Tirdzniecības menedžeris: Biznesa pasākumu pārdošana lielākajiem Latvijas uzņēmumiem. Vidējais mēneša pārdošanas apjoms -  15 000€. Apmācīti 2 jauni darbinieki, kuri mēnesī vidēji nodrošina 7 000€ ienākumu. Lietojot manis piedāvāto pārdošanas sistēmu, uzņēmuma apgrozījums palielinājās par 30% gadā.

 

Otrais apraksts ir precīzāks un vairāk izceļ sasniegumus. Izklāstot savu darba pieredzi, vajadzētu sev uzdot jautājumu: ar ko es uzņēmumam biju noderīgs? To apdomājot, būs ievērojami vieglāk CV darba pieredzes daļā izklāstīt šādus aspektus:

  • - Kā mans darbs palīdzēja sasniegt uzņēmuma mērķus? 
  • - Kā manis piedāvātās idejas palīdzēja uzlabot uzņēmuma vai nodaļas rezultātus?
  • - Kā es biju noderīgs uzņēmumam?

 

Bet ko darīt tad, ja nevari lepoties ar vērā ņemamiem panākumiem? Tas nekas - panākumu izcelšana ir vēlama, bet ne obligāta. Ne visi amati un uzņēmumi ir tādi, kuros ir iespējams "gāzt kalnus" un nākt klajā ar iniciatīvām darbības uzlabošanai, tādēļ, ja vien esi savu darbu darījis godprātīgi un akurāti, arī tas ir kaut kas, ar ko Tu vari lepoties un pieminēt savā CV. Piemēram, "Strādājot par pārdevēju, manu maiņu laikā kasē ne reizi nav bijis iztrūkums." 

 

6. Maldinoša informācija

Viena no rupjākajām CV kļūdām ir nepatiesu faktu uzrādīšana. Dažkārt arī ar fiktīvu CV izdodas saņemt uzaicinājumu uz pārrunām, bet parasti sarunas laikā noskaidrojas, cik daudz no CV norādītās informācijas atbilst patiesībai. Reizēm tiek lūgts informāciju precizēt pa telefonu – tad meli atklājas vēl ātrāk. Bieži mēdz būt, ka darba meklētāja CV norādīta novecojusi kontaktinformācija (neeksistējošs tālruņa numurs vai e-pasta adrese, utt.) un tad darba devējam nav iespējas sazināties ar šo kandidātu un piedāvāt viņam darbu. Tieši tādēļ ir ļoti svarīgi regulāri pārskatīt un atjaunot informāciju savā CV, lai nerastos šķēršļi jauniem darba piedāvājumiem. 

 

7. Negatīvas atsauksmes

Gadās tā, ka par iemeslu aiziešanai no iepriekšējām darba vietām, darba meklētāji norāda kādu no šiem:

  • - Slikti darba apstākļi;
  • - Nekvalificēti vadītāji;
  • - Neadekvāts atalgojums utt.

 

Pat tad, ja šie argumenti atbilst patiesībai, savā CV par iepriekšējo darba vietu nav ieteicams minēt negatīvu informāciju, jo CV sastādītājs esi Tu pats, tātad, tas atspoguļo tikai Tavu viedokli, kas varētu būt arī nepatiess. Šie piemēri liecina, ka cilvēks bijis ļoti neapmierināts ar iepriekšējo darba vietu. Kaut arī šī informācija var būt patiesa, tā tikpat labi var kalpot kā konfliktējoša cilvēka pazīme. CV atspoguļo tikai un vienīgi Tavu viedokli, tāpēc darba devējam grūti spriest, cik pamatotas ir Tavas sūdzības. 

 

8. Gramatikas un pareizrakstības kļūdas

Gramatikas kļūdas pasliktina Tavu tēlu un rada neuzmanīga un nekārtīga cilvēka iespaidu, kā arī var likt darba devējam domāt, ka Tev īsti nebija laika pievērsties tam, lai rūpīgi izveidotu savu CV attiecīgajai vakancei. Vislabākais veids, kā pārbaudīt kļūdas, ir dot savu CV izlasīt kādam citam, piemēram, dzīvesbiedram vai draugam. Protams, kļūdu pārbaudīšanai Tu vari izmantot arī datorprogrammas. 

 

9. Neobjektīvas rekomendācijas/atsauksmes

Dažkārt darba devēji vēlas saņemt atsauksmes no Taviem iepriekšējiem vadītājiem. Rekomendācijas/atsauksmes sniedzēju vislabāk minēt savā CV un to var darīt šādi:

  • - Personas vārds, uzvārds;
  • - Amats;
  • - Uzņēmums;
  • - Kontaktinformācija (telefona numurs un/vai e–pasta adrese).

 

Pirms iekļauj savā CV informāciju par rekomendācijas sniedzēju, palūdz viņa/-s piekrišanu. 

Viena no kļūdām attiecībā uz rekomendāciju ir kontaktinformācijas trūkums. Šādām rekomendācijām nav praktiska pielietojuma, jo bez kontaktinformācijas nav iespējams sazināties ar konkrēto personu. Tas rada iespaidu, ka, iespējams, rekomendācija varētu būt neīsta. 

 

10. Neatbilstošs interešu un īpašību apraksts

Lai darba devējs gūtu pilnīgāku priekšstatu par to, kāda personība Tu esi, vari savā CV norādīt hobijus un personiskās īpašības. Nav tādu īpašību vai interešu, kuras būtu obligāti jānorāda CV, taču jāpatur prātā tas, ka gan īpašībām, gan interesēm vēlams būt kaut kādā mērā saistītām ar vakanci, uz kuru kandidē.

Piemēram, ja piesakies uz datu operatora vakanci, vari norādīt kā hobiju adīšanu, automašīnu modeļu līmēšanu vai ko citu, kur nepieciešama liela precizitāte un uzmanība. Ja vēlies uzzināt vairāk par to, kādas intereses var norādīt savā CV, apskati šo rakstu. Noteikti nemelo par saviem hobijiem un īpašībām, jo meli ātri vien atklāsies un Tu vari nokļūt muļķīgā situācijā.