Pirmā lapaKarjeras centrs CV rakstīšana СV kļūdas - TOP 10
 

СV kļūdas - TOP 10 (1)

CV-kludas-top-10

Viens no pirmajiem kontaktiem ar darba devēju, izmantojot interneta darbiekārtošanas sistēmas, ir Jūsu dzīves apraksts (CV). Diemžēl daži CV vēl arvien tiek rakstīti tā, ka tie jauna darba atrašanu nevis atvieglo, bet gan apgrūtina. Mēs ceram, ka šis CV kļūdu TOP 10 palīdzēs izvairīties no visbiežāk sastopamajām CV rakstīšanas kļūdām un ātrāk atrast labu darbu!

 

1. kļūda - Mērķa neesamība

Vispirms ir nepieciešams izvirzīt mērķi - ko un cik īsā laikā es gribu sasniegt? Vairums cilvēku CV raksta tāpēc, ka grib atrast darbu. Lai iegūtu priekšrocības, savu mērķi jākonkretizē. Piemēram, vai Jūs vēlaties speciālista vai vadītāja karjeru? Nosakot sev mērķi, to adekvāti jānoformulē.

 

Salīdzināsim divus mērķus:

 • Mērķis Nr. 1: "Vēlos iegūt celtniecības vadītāja darbu kompānijā, kura nodarbojas ar privātmāju būvniecību."
 • Mērķis Nr. 2: "Vēlos iegūt labu un interesantu darbu celtniecības, reklāmas, loģistikas vai sabiedriskās ēdināšanas sfērā."

Darba devējs, kurš meklē celtniecības darbu vadītāju savam uzņēmumam, priekšroku dos pirmajam CV, jo tādos pašos apstākļos pirmā persona rada izlēmīga darba meklētāja iespaidu un šķiet vairāk piemērota nekā otra, kura, acīmredzot nav izlēmusi vai arī nav nepārprotami noformulējusi mērķi.

Otrais piemērs par cilvēku liecina, ka tam nav skaidra darba pozīcijas mērķa, tātad darbu viņš meklē nevis pēc specifikas, bet pēc ārējiem faktoriem. Visbiežāk, tas ir atalgojums. Ar tādu darbinieku var rasties problēmas – uz naudu nevis darbu orientēti cilvēki nav pārāk lojāli. Tiem, kuriem nav darba profila prioritātes, nav arī dziļu zināšanu vai iemaņu kādā konkrētā sfērā.

Prakse liecina, ka darba meklētāja pozīcija „Viss un visiem“ visbiežāk noved pie tā, ka netiek saņemts neviens adekvāts un ilgstošs darba piedāvājums.

 

2. kļūda - CV ir pārāk garš

Personāla atlases speciālistiem un uzņēmumu vadītājiem nākas saskarties ar ļoti daudziem CV, diemžēl par atlases procesu atbildīgajām personām bieži vien nepietiek laika sīki pētīt katru pieteikumu. Atcerieties - Jūsu CV ir pirmais un svarīgākais solis uzaicinājumam uz darba interviju. Tāpēc CV optimālais apjoms ir ne vairāk kā divas A4 formāta lappuses. Visas pārējās detaļas varēsiet izklāstīt intervijas laikā.

 

3. kļūda – CV nav pielāgots vakancei, uz kuru Jūs piesakāties

Dažreiz kļūst acīmredzams, ka viens un tas pats CV ir domāts sūtīšanai daudziem uzņēmumiem. Visbiežāk tas ir vispārīgs apraksts, kas precīzi neraksturo, ko cilvēks ar šādu CV vēlas panākt, par ko viņš ir strādājis un kādus rezultātus ir sasniedzis. Pielāgošana nozīmē, ka CV tiek rakstīts konkrētai darba pozīcijai. Parasti CV mērķī raksta, ka ar šo CV Jūs cerat atrast darbu uzņēmumā „X”, amatā „Y”.

Pielāgošanai ir šādas priekšrocības:

 • Motivācija: pielāgošana aizņem laiku un darba devējs var redzēt – Jūs tiešām vēlaties atrast darbu tieši šajā uzņēmumā;
 • Lojalitāte: nepielāgoti CV norāda, ka darba meklētājam nav lielas atšķirības, kurā kompānijā strādāt, tāpēc darba devējs var apšaubīt šāda pretendenta lojalitāti.

CV nepielāgošana nozīmē to, ka rakstot CV, Jūs vadāties pēc savām, bet ne darba devēja vajadzībām. Rakstot CV, Jūsu uzdevums ir prezentēt sevi tā, lai darba devējs saprastu, ka tieši Jūs esat viņa vajadzībam visatbilstošākais. Tāpēc ir teiciens, ka CV jāraksta atbilstoši prasībām. Darba devējam, lasot Jūsu CV, nevajadzētu rasties šaubām par Jūsu piemērotību viņa piedāvātajiem pienākumiem.

 

4. kļūda - Nepiemērota fotogrāfija

Atcerieties, ka atverot CV darba devējs vispirms pamanīs Jūsu fotogrāfiju. Kandidējot amatam, kur jāvalkā oficiāla stila apģērbs (piemēram, bankā), rupja kļūda būtu ievietot neoficiālu fotogrāfiju (piemēram, no jogas nodarbības, stāvot uz galvas). Ja Jums nav formālā stila fotogrāfijas, tad labāk to neievietot vispār. Ievietojot ļoti neoficiālu foto, Jūs varat radīt aizdomas, ka ne pārāk nopietni raugāties uz potenciālo darbu. No otras puses, kandidējot uz darba vietu uzņēmumos, kur valda diezgan brīvs apģērba stils (piemēram, reklāmas aģentūra vai IT uzņēmums), nesūtiet pārāk oficiālu fotogrāfiju.

 

5. kļūda - Koncentrēšanās uz pienākumiem

Visbiežāk novērojamā darba pieredzes apraksta kļūda CV ir koncentrēšanās uz pienākumiem, bet ne uz panākumiem. Ja vēlaties sevi labi pasniegt, nepietiek, ka uzrakstāt, ka attiecīgajā laika posmā veicāt, piemēram, tirdzniecības menedžera pienākumus. Tāpat nav pilnīgi pareizi aprakstīt tikai darba veidu. Ļoti labi ir norādīt atbildības līmeni, veiktos uzdevumus, konkretizēt rezultātus. Neaizmirstiet pieminēt arī savus sasniegumus!

 

Salīdzinājumam divi piemēri:

 • Apraksts Nr. 1: Tirdzniecības menedžeris: Aktīva jaunu klientu piesaiste un sakaru uzturēšana ar esošajiem klientiem.
 • Apraksts Nr. 2: Tirdzniecības menedžeris: Biznesa pasākumu pārdošana lielākajiem Latvijas uzņēmumiem. Mēnesī vidēji pārdots par Ls 20 000. Apmācīti 2 jauni darbinieki, kuri mēnesī vidēji nodrošina Ls 7 000 ienākumu. Lietojot manis piedāvāto pārdošanas sistēmu, uzņēmuma apgrozījums palielinājās par 30% gadā.

 

Otrais apraksts ir precīzāks un daudz vairāk orientēts uz panākumiem. Darba devējam, kurš saņem Jūsu CV, daudz svarīgāk ir tas, ko Jūs bijušajā darbavietā sasniedzāt, nevis kādi bija Jūsu pienākumi. Izklāstot savu darba pieredzi, vajadzētu sev uzdot jautājumu: ar ko es uzņēmumam biju noderīgs? To apdomājot, būs ievērojami vieglāk CV darba pieredzes daļā izklāstīt šādus aspektus:

Cik lielā mērā mans darbs palīdzēja sasniegt uzņēmuma mērķus? 

Cik lielā mērā manis piedāvātās idejas palīdzēja uzlabot uzņēmuma vai nodaļas rezultātus?


vai_tev_ir_savs_CV
 

6. kļūda - Maldinoša informācija

Viena no rupjākajām CV kļūdām - nepatiesu faktu uzrādīšana. Dažkārt arī ar fiktīvu CV izdodas saņemt uzaicinājumu uz pārrunām, bet parasti sarunas laikā noskaidrojas, cik daudz no CV norādītās informācijas atbilst patiesībai. Reizēm tiek lūgts informāciju precizēt pa telefonu – tad meli atklājas vēl ātrāk. Bieži mēdz būt, ka darba meklētāja CV norādīta novecojusi kontaktinformācija (neeksistējošs tālruņa numurs, iepriekšējās darbavietas e-pasta adrese, utt.) – tad darba devējam nav iespējas sazināties ar šo kandidātu un piedāvāt viņam darbu. Tieši tādēļ ir ļoti svarīgi regulāri pārskatīt un atjaunot informāciju savā CV, lai nerastos šķēršļi jauniem darba piedāvājumiem. 

 

7. kļūda - Negatīvas atsauksmes

Gadās tā, ka par iemesliem, kāpēc aizgājāt no iepriekšējām darba vietām, darba meklētāji norāda kādu no šiem:

 • Slikti darba apstākļi;
 • Nekvalificēti vadītāji;
 • Neadekvāts atalgojums utt.

 

Pat tad, ja šie argumenti atbilst patiesībai, savā CV par iepriekšējo darba vietu nav ieteicams minēt negatīvu informāciju, jo CV sastādītājs esat Jūs pats, tātad, tas atspoguļo tikai Jūsu viedokli, kas varētu būt arī nepatiess. Lai vai kā, bet dotie piemēri liecina par cilvēka lielu neapmierinātību ar iepriekšējo darba vietu. Kaut arī šī informācija var būt patiesa, tā tik pat labi var kalpot kā konfliktējoša cilvēka pazīme. CV atspoguļo tikai un vienīgi Jūsu viedokli, tāpēc darba devējam grūti spriest, cik pamatotas ir Jūsu sūdzības.

 

8. kļūda - Gramatikas un pareizrakstības kļūdas

Gramatikas kļūdas pasliktina Jūsu tēlu un rada neuzmanīga un nekārtīga cilvēka iespaidu, kā arī var likt darba devējam domāt, ka Jums īsti nebija laika pievērsties tam, lai kārtīgi izveidotu savu CV attiecīgajai vakancei. Vislabākais veids, kā pārbaudīt kļūdas, ir dot savu CV izlasīt kādam citam, piemēram, dzīvesbiedram vai draugam. Protams, Jūs varat izmantot arī datorprogrammas kļūdu pārbaudīšanai. 

 

9. kļūda - Neobjektīvas rekomendācijas/atsauksmes

Vairumam darba devēju ir svarīgas rekomendācijas no Jūsu bijušajiem vadītājiem. Rekomendācijas/atsauksmes sniedzēju vislabāk minēt Jūsu CV un vislabāk to darīt šādi:

 • Personas vārds, uzvārds;
 • Amats;
 • Uzņēmums;
 • Kontaktinformācija (telefona numurs un/vai e–pasta adrese).

Viena no kļūdām attiecībā uz rekomendāciju ir bijušā vadītāja kontaktinformācijas iztrūkums. Šāda tipa rekomendācija parasti uz darba devēju neatstāj iespaidu, jo rekomendācijas bez kontaktinformācijas bieži vien gatavo paši darbinieki un tās reti saskan ar darba devēja viedokli. Par rekomendāciju sniedzējiem nevar būt draugi, paziņas vai radinieki.

 

10. kļūda - Neatbilstošs interešu un īpašību apraksts

Par stratēģiski svarīgām personiskām īpašībām, kuras ieteicams minēt CV, uzskatāmas:

 • Neatlaidība mērķa sasniegšanā;
 • Laika plānošanas prasme;
 • Organizatoriskās prasmes utt.

Intereses CV var iekļaut, bet tām jābūt atbilstošām, t.i. bez pārliekiem sentimentiem, jo svarīgākais ir tas, lai šīs intereses kaut nedaudz būtu saistītas ar darbu, kuru grasāties veikt. Piemēram, kandidējot uz programmētāja darbu, būtu pareizi ierakstīt CV, ka interesējaties par programmu veidošanu vai veidojat savu interneta mājaslapu. Tiek uzskatīts, ka jo vairāk personisko interešu ir saistītas ar profesionālo darbības sfēru, jo vairāk piemērots būs šāds kandidāts. 

 

darba_piedavajumi


Pievienot komentāru
* Vārds, uzvārds
* E-pasts
* Teksts

Meklēt rakstus