Aptauja: Visbiežākais stresa iemesls darbavietā ir problēmas uzņēmuma iekšējā komunikācijā
Strādājošajiem visbiežāk stresu darbavietā izraisa problēmas uzņēmuma iekšējā komunikācijā, uz ko norādījuši 25% aptaujas dalībnieku. Tikmēr 26% aptaujāto darbā stresa nav vispār.
Kā liecina darba portāla CV Market veiktā aptauja „Kas Jums darbavietā izraisa stresu?”, otrs populārākais stresa iemesls, uz ko norādījuši 18% respondentu, ir pienākumu apjoms un to izpildes termiņi, tikmēr 14% strādājošo stresu izraisa neapmierinoši darba apstākļi. 7% aptaujas dalībnieku sūdzas par kontroli no vadības puses, 5% respondentu uztraucas par sacensību darbinieku starpā, 3% aptaujāto ir grūtības iekļauties kolektīvā, bet 2% strādājošo nomoka pārlieku liela atbildība.
„Aptaujas dati apliecina, ka liela loma darbinieku stresa mazināšanā ir darba devējam. Lai gan problēmas uzņēmuma iekšējā komunikācijā nereti rada darbinieku cilvēciski savstarpējās attiecības, tomēr visbiežāk šis termins attiecināms tieši uz komunikāciju starp dažādu amatu pārstāvjiem un darba pienākumu sadalīšanu vai pēctecību,” aptauju komentē CV Market personāla atlases vadītājs Kristaps Kolosovs. „Neskaidri noteiktas kompetences vai pienākumu pārklāšanās ir pimsākums dažādām nesaskaņām, kas nereti rezultējas ar darba nekvalitatīvu izpildi.” Kolosovs skaidro, ka uzvarētājs ir tas uzņēmums, kas ir stingri noteicis katra darbinieka atbildības robežas un darba apjomu, un kura vadība regulāri uzklausa darbiniekus.
Aptauja arī parāda, ka darbavietā mazāk stresu izjūt strādājošie vecumā virs 35 gadiem. Tikmēr sievietes biežāk nekā vīrieši kā stresa iemeslu darbā minējušas pienākumu apjomu un termiņus, problēmas uzņēmuma iekšējā komunikācijā un grūtības iekļauties kolektīvā. Turpretī stiprā dzimuma pārstāvji biežāk norādījuši uz neapmierinošiem darba apstākļiem un kontroli no vadības puses. Par pārlieku lielo atbildību lielākoties ir uztraukušies strādājošie vecumā līdz 35 gadiem.
„Jāatceras arī, ka stresa līmenis katram darbiniekam var būt individuāls pat identiskās situācijās, tādēļ gan pieņemot jaunu darbinieku, gan izvērtējot jau esošā sniegumu, ir jāņem vērā katra cilvēka individualitāte un jāatrod viņam vispiemērotākā pozīcija,” norāda K.Kolosovs. Lai uzlabotu situāciju darba vidē, speciālists aicina arī pašus darbiniekus būt atklātiem un nekautrēties ar darba devēju izrunāt problēmsituācijas.
Tikmēr The American Institute of Stress pētījums liecina, ka stress darbavietā nav tieši saistīts ar kādu konkrētu profesiju, bet gan ar daudziem citiem faktoriem. Viens no noteicošajiem ir tieši darba vide un tas, cik konkrētais cilvēks tai ir piemērots. Piemēram, pētījums policistu vidū atklājis, ka daudziem no viņiem daudz lielāku stresu izraisa darbs ar papīriem, nekā draudi, kas saistīti ar noziedznieku meklēšanu. Kopumā vislielākais stresa veicinātājs darbā ir nepiemērota slodze. Tā par iemeslu problēmām darbā kļūst vidēji 46% gadījumu. Otrajā vietā ar 28% ierindojas cilvēciskie faktori, kas saistīti ar konkrēto personu, 20% gadījumu pie stresa darbavietā vainojams disbalanss starp darbu un personisko dzīvi, savukārt 6% strādājošo stress darbavietā rodas darba drošības trūkuma dēļ.
Market aptaujā “Kas Jums darbavietā izraisa stresu?” kopumā piedalījās 785 respondenti vidēji vecumā no 20 līdz 55 gadiem.
Atslēgvārdi: