2023-04-13 14:47:21

48% aptaujāto uzskata, ka visvairāk stresa izjūt apkalpojošā sfērā nodarbinātie

2016.12.13

apkalpojosa_sfera

Apkalpojošajā sfērā nodarbinātie cilvēki ikdienā izjūt visvairāk stresa, uzskata darba portāla cvmarket.lv aptaujātie Latvijas iedzīvotāji.
 
Aptaujā „Kuru jomu pārstāvjiem, Jūsuprāt, darbavietā ir visvairāk stresa?„ gandrīz puse jeb 48% respondentu par profesiju ar visvairāk uztraukumu atzinuši apkalpojošo nozari, piemēram, pārdevējus, viesmīļus un citus. Otrajā vietā ar krietni mazāku balsu vairākumu - 14% - ierindojas medicīna un vadība. Kā trešo stresa pilnāko darba nozari ar 9% balsu aptaujātie atzinuši finanses un apdrošināšanu. Savukārt ceturtajā vietā ar 7% ierindojas izglītības joma. 6% respondentu kā darba jomu, kurā ir visvairāk stresa, uzskata mārketingu un sabiedriskās attiecības. Savukārt neliela daļa jeb 2% par tādu uzskata žurnālistiku.
 
„Apkalpojošā sfēra ir tiešais darbs ar cilvēkiem, tādēļ šādu profesiju pārstāvji ikdienā saskaras ar ne mazums problēmsituācijām. Apkalpojošā jomā strādājošajiem nereti ir jābūt ar augstu stresa noturību, lai spētu pienācīgi pildīt darba pienākumus,” aptaujas rezultātus komentē cvmarket.lv personāla atlases vadītājs Kristaps Kolosovs.
 
Apkopojot cvmarket.lv reģistrēto lietotāju aptaujas datus, var secināt, ka apkalpojošo sfēru par problemātiskāko uzskata vienlīdz daudz vīriešu un sieviešu, īpaši vecumā virs 35 gadiem. Savukārt medicīnu kā profesiju ar visvairāk stresa visbiežāk nosaukuši gados jauni aptaujātie. Aptaujas dati arī parāda, ka izglītības nozari par nervus kutinošu vairāk sliecas uzskatīt vīrieši, savukārt mārketingā un žurnālistikā uzskati abu dzimumu vidū dalās vienlīdzīgi.
 
„Lai gan darbs apkalpojošajā sfērā bieži vien šķiet emocionāli sarežģīts, situācija uzlabojas. Pēdējos gados ir augusi gan apkalpošanas kultūra, gan arī patērētāju attieksme un komunikācija saskarsmē ar apkalpojošo personālu. Darba devēji aizvien vairāk resursu iegulda kvalitatīvu darbinieku atlasei, kā arī darbinieku apmācībām,” norāda Kolosovs.
 
Tikmēr, izvērtējot vairāk nekā 200 profesijas visā pasaulē, biznesa žurnāls „Forbes” stresa pilnāko darba sfēru augšgalā ievietojis tās, kas saistītas ar personisku risku un draudiem veselībai vai dzīvībai. Tādēļ pirmajā vietā ierindojas militārpersonas, kam seko glābēja profesija, lidmašīnas pilota amats, bet ceturtajā vietā - policista profesija. Kā piektais amats ar vislielāko stresu tiek nosaukta profesija, kas saistīta ar dažādu pasākumu plānošanu un koordinēšanu. Tas tiek skaidrots ar faktu, ka šajā jomā ir stingri jāiekļaujas noteiktos termiņos un jādarbojas zem pastāvīga spiediena, lai apmierinātu visas klientu prasības. Līdzīgu iemeslu dēļ topā starp profesijām ar lielāko stresu seko sabiedrisko attiecību vadītāja amats, korporatīvo klientu vadītājs, diktors, žurnālists, bet desmitnieku noslēdz taksists.
 
Cvmarket.lv aptaujā „Kuru jomu pārstāvjiem, Jūsuprāt, darbavietā ir visvairāk stresa?” kopumā piedalījās 800 respondentu vidēji vecumā no 20 līdz 55 gadiem.

visas_vakances