2023-04-13 14:47:21

72% strādājošo pilnībā neizprot jaunās nodokļu sistēmas ietekmi uz ienākumiem

2018.01.24

nodoklu_reforma2018

Lielākajai daļai jeb 72% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju nav pilnvērtīgas izpratnes par to, kādu iespaidu uz viņu ienākumiem atstās šī gada nodokļu reforma, liecina darba portāla CV Market veiktā aptauja.

Aptaujā "Vai Jūs izprotat, kā 2018. gada nodokļu reforma ietekmēs Jūsu ienākumus?" 35% respondentu atbildējuši noraidoši, 37% aptaujāto norādījuši, ka to izprot tikai daļēji, un vien 28% aptaujas dalībnieku atzīmējuši, ka pilnībā pārzina jauno izmaiņu ietekmi uz viņu maciņu.

"Likuma izmaiņas šogad skars ikvienu nodarbināto, tādēļ noteikti ir pēdējais brīdis ar tām iepazīties," komentē CV Market personāla atlases vadītājs Kristaps Kolosovs. "Galvenās izmaiņas, ko jau uzreiz pamanīs darba ņēmēji, ir progresīvā Iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) likme. Tās dēļ strādājošo, kuru alga nepārsniedz 1667 eiro mēnesī, maciņos katru mēnesi ieripos nedaudz vairāk. Tāpat ir palielināta valstī noteiktā minimālā alga, daļai iedzīvotāju ienākumus ietekmēs arī palielinātais ar IIN neapliekamais minimums, un palielinātie atvieglojumi par apgādībā esošām personām, kā arī citas likumu izmaiņas Tikmēr par 1% vairāk no katras algas aizies sociālā nodokļa likmei, 5% no ienākumiem sociālajā nodoklī tagad būs jāmaksā arī autoratlīdzības saņēmējiem. Šī nodokļa izmaiņas jūtami skars arī saimnieciskās darbības veicējus." Tāpat K. Kolosovs atgādina, ka, pamanāmas izmaiņas būs arī visiem tiem, kuri iesniedz gada ienākumu deklarācijas, lai atgūtu pārmaksāto IIN par attaisnotajiem izdevumiem.

Aptaujas dati arī liecina, ka neziņā par likuma izmaiņu ietekmi biežāk ir abu dzimumu pārstāvji vecumā līdz 35 gadiem. Starp nedaudz zinošākiem ierindojas sievietes vecumā līdz 35 gadiem un vīrieši virs šī vecuma. Jaunajās izmaiņās vislabāk orientējas strādājošie ar gadu pieredzi.
 
Pilnīga izpratne par to, kā jaunā nodokļu sistēma mainīs ienākumus, visbiežāk sastopama apkalpošanas, pārdošanas un asistēšanas, administrēšanas jomās nodarbinātajiem. Savukārt neko par likuma izmaiņu ietekmi uz personīgo maciņu nezina aptaujātie, kuri pārsvarā darbojas vadībā un transporta, loģistikas nozarēs.

"Lai nerastos pārpratumi, iesaku arī darba devējiem par būtiskākajām izmaiņām informēt savus darbiniekus un aicināt viņus ar šo informāciju padziļināti iepazīties pašiem," norāda K.Kolosovs.
 
CV Market aptaujā "Vai Jūs izprotat, kā 2018. gada nodokļu reforma ietekmēs Jūsu ienākumus?" kopumā piedalījās 1418 respondenti vidēji vecumā no 20 līdz 55 gadiem.

sapnu_darbs