Globālā Talantu aptauja 2020 - tendences Baltijā un pasaulē
2020. gada nogalē Boston Consulting Group un darba portālu alianse The Network (kuru Latvijā pārstāv CVMarket.lv) veica vērienīgu pētījumu - Globālo Talantu Aptauju - lai noskaidrotu, kā pārmaiņas, ko piedzīvo darba pasaule, un šībrīža pasaules tendences ietekmē darbaspēku.
Aptaujā piedalījās gandrīz 209 000 respondentu no 190 valstīm, kuri dalījās savā darba un mobilitātes pieredzē. Šajā rakstā mēs sniegsim īsu pārskatu par aktuālajām darbaspēka mobilitātes tendencēm Latvijas, Baltijas un Pasaules kontekstā.
Latvijas pievilcība ārvalstu darba meklētāju vidū
Globalizācijas ietekmē būtiska loma ir darbaspēka mobilitātei un samērā bieži cilvēki izvēlas meklēt darba iespējas ārpus savas dzimtenes. Pasaules mērogā Latvija nav TOP galamērķu vidū, taču salīdzinājumā ar 2018. gadu, kad tika veikta iepriekšējā Globālā Talantu Aptauja, Latvija kļuvusi par saistošāku galamērķi tuvējām kaimiņvalstīm.
Līderpozīciju maiņa
Runājot par pasaules mēroga tendencēm, cilvēku interese par darbu ārzemēs mazinās, kā liecina 2020. gada Globālās Talantu Aptaujas dati. Taču ir notikušas izmaiņas top valstu sarakstā: ASV zaudējušas pirmo vietu, kuru šobrīd ieņem Kanāda. Savukārt Eiropas valstu vidū, salīdzinot ar 2018. gadu, Vācija ir zaudējusi otro vietu un noslīdējusi 4. vietā, tikai par vienu vietu augstāk kā Lielbritānija, kas liek domāt, ka, iespējams, mainījušās arī Eiropas valstu iedzīvotāju domas attiecībā uz pievilcīgāko valsti darbam ārzemēs.
Baltijas valstu iedzīvotāju mobilitātes tendences
Kopš 2014. gada Baltijas valstu iedzīvotāju vēlme strādāt ārzemēs pakāpeniski krītas un 2020. gadā vēlmi strādāt ārzemēs izteikuši vien 45% aptaujāto, salīdzinot ar 54% respondentu 2014. gadā. Arī pasaules līmenī vērojams līdzīgs kritums un 2020. gadā 50% atpaujāto izteikuši vēlmi strādāt ārzemēs, salīdzinājumā ar 64% respondentu 2014. gadā.
Ir vērojamas arī izmaiņas Top 10 valstu sarakstā, kuras respondentiem šķiet pievilcīgas darba iespēju meklēšanai ārzemēs. Līderpozīciju joprojām saglabā Vācija, turpretī otro vietu ieņem Lielbritānija (2018. gadā - ASV, kas 2020. gadā atrodas 6. vietā), kā arī Somija valstu sarakstā no 5. vietas pakāpusies uz 4. vietu. Top 10 valstu sarakstā jaunpienācējas ir Šveice (8. vieta) un Kanāda (9. vieta), savukārt no saraksta zudušas tādas vastis kā Austrālija un Nīderlande, kas 2018. gadā ieņēma attiecīgi 8. un 10. vietu.
Attālinātais darbs
Viens no fokusa punktiem 2020. gada Globālajā Talantu Aptaujā bija attālinātais darbs, un respondentiem bija iespēja dalīties savā pieredzē un viedokļos par to. Baltijas valstīs 60% respondentu vēlas strādāt pie darba devēja attālināti jeb būt nodarbinātiem ārzemju uzņēmumā, kura pārstāvniecība neatrodas respondenta mītnes valstī.
Top 10 valstis, kurās Baltijas iedzīvotāji izskatītu attālinātā darba iespējas:
- 1. Somija
- 2. ASV
- 3. Lielbritānija
- 4. Vācija
- 5. Zviedrija
- 6. Norvēģija
- 7. Kanāda
- 8. Dānija
- 9. Austrālija
- 10. Krievija
Pašreizējo apstākļu ietekme ļauj secināt, ka darbaspēka vēlme strādāt ārzemēs samazinās gan Baltijas, gan pasaules līmenī. Taču tai pat laikā ievērojamā interese par attālināto darbu liek domāt, ka cilvēki pielāgojas pašreizējai situācijai un meklē alternatīvus veidus kā gūt starptautisku pieredzi, nemainot savu dzīvesvietu.