2023-04-13 14:47:21

Atvaļinājuma “etiķete”: 6 lietas, kas jāizdara, pirms dodies atpūsties

2020.06.15

Jau pavisam drīz Tu izslēgsi savu datoru un atvaļinājums būs sācies. Taču, pirms Tevi pārņem brīvdienu noskaņojums, ir vērts padomāt par to, vai esi sagatavojies ne tikai atvaļinājuma plāniem, bet arī parūpējies par to, lai šos plānus varētu pilnvērtīgi izbaudīt. Piedāvājam iepazīties ar atvaļinājuma “etiķeti” jeb lietām, kas noteikti jāizdara pirms atvaļinājuma. 

Laikus pabrīdini 

Pirms dodies atpūsties, neaizmirsti pabrīdināt par to savus kolēģus. Ja Tavos darba pienākumos ietilpst komunikācija ar klientiem, arī viņus noteikti ir vērts informēt jau iepriekš. Optimālais laiks, kad informēt par gaidāmo atvaļinājumu, ir 1-2 nedēļas iepriekš, turklāt laicīga informēšana ir īpaši svarīga tad, ja atvaļinājuma laikā Tu plāno nebūt sasniedzams ne telefoniski, ne e-pastā. 

Saplāno darbus uz priekšu

Izveido sarakstu ar svarīgākajiem uzdevumiem, kas Tev ir noteikti jāpaveic pirms atvaļinājuma. Nākamais solis ir pielikt maksimālas pūles, lai tiktu galā ar šiem uzdevumiem savlaicīgi. Iespējams, kādu dienu Tev nāksies pastrādāt ilgāk, taču to atsvērs miers un gandarījums atpūtas laikā, jo Tev nebūs jāuztraucas par nepaveiktajiem darbiem vai vēl ļaunāk - jāpavada atvaļinājums, mēģinot “savilkt galus”.

Vienojies par sasniedzamību

Mūsdienās, kad viedierīču plašais klāsts ļauj cilvēkam būt sasniedzamam vienmēr un visur, ir tikai normāli, ka pirms atvaļinājuma Tu vienojies ar vadītāju un kolēģiem par to, cik sasniedzams būsi atvaļinājuma laikā. Diemžēl ne visos amatos ir iespējams pilnībā “atslēgties” no darba lietām un nepārbaudīt e-pastu, taču lielākoties var vienoties par īpašu “sasniedzamības grafiku”, piemēram, pārbaudīt e-pastu vienu reizi pāris dienās vai arī atbildēt tikai uz ļoti steidzamiem e-pastiem. 

Atstāj instrukcijas

Ja atvaļinājuma laikā paredzēts, ka Tevi pilnībā vai daļēji aizstās kāds kolēģis, iesakām atstāt instrukcijas par to, kā veicami Tevis deleģētie uzdevumi. Velti mazliet laika tam, lai izveidotu dokumentu, kurā aprakstīta sarežģītāku uzdevumu veikšana soli pa solim un, ja nepieciešams, demonstrē to uzskatāmi. Šādi Tu krietni vien samazināsi iespēju, ka atvaļinājuma laikā nāksies atbildēt uz kolēģu zvaniem un skaidrot, kā tikt galā ar to vai citu uzdevumu. 

Izveido automātisko e-pasta atbildi

Atgriežoties no atvaļinājuma, Tu noteikti nevēlies lasīt dusmīgas ziņas, kurās sūtītājs ir neizpratnē, kādēļ neatbildi uz e-pastiem. Sava e-pasta iestatījumos izveido automātisko e-pasta atbildi, kurā īsi paskaidro, ka šobrīd esi atvaļinājumā, un norādi datumu, kad atgriezīsies. Ja nepieciešams, mini kontaktpresonu, ar kuru sūtītājs var sazināties Tavas prombūtnes laikā. 

Baudi savu atpūtu

Ikvienam darbiniekam ir svarīgi laiku pa laikam atpūsties un atslēgties no darba, tādēļ izmanto savas atvaļinājuma dienas tieši šim nolūkam. Ja visu atvaļinājuma laiku pavadīsi pie telefona un datora - tas nemaz nebūs īsts atvaļinājums. Noskaņojies uz atpūtu, ļauj sev relaksēties un apzinies to, ka esi nopelnījis šīs brīvdienas, lai pēc tam varētu atgriezties darbā ar jaunu spēku.
 

Ja vēlies uzzināt, kā sasniegt labāku darba un privātās dzīves līdzsvaru, izlasi šo rakstu!