2023-04-13 14:47:21

Tā domāt nevajag: 5 stereotipi, kas traucē atrast labu darbu

2017.10.09

Kad mēs sākam meklēt jaunu darbu? Tad, kad plānojam aiziet no darba vai jau oficiāli esam bezdarbnieka statusā. Ļoti labi, ja izdodas uzsākt darbu jau pēc pirmajām pārrunām, bet tas negadās pārāk bieži, un darba meklējumu periodā var sanākt uzkāpt uz vairākiem grābekļiem. Zemāk varat iepazīties ar stereotipiem, kas Jums var traucēt tikt pie laba darba.

1. stereotips. Darbs jāmeklē tikai “sezonā”

Daudzi kandidāti uzskata, ka vasarā un Ziemassvētku periodā darba tirgus apstājas. Tas tā nav: šie periodi var būt nedaudz “klusāki”, bet biznesā brīvdienu nav, un jauni darbinieki vajadzīgi vienmēr. Šī stereotipa dēļ daudzi personāla atlases speciālisti nespēj aizpildīt vakances, jo saņemto CV skaits ir ļoti mazs.

Vismotivētākajiem darba meklētājiem šī ir laba iespēja. Pirmkārt, mazāka konkurence, bet pieprasījums paliek tāds pats. Lieliska iespēja izcelties nedaudzo kandidātu vidū. Otrkārt, šajā periodā personāla atlases speciālista noslodze ir zemāka, tāpēc viņš spēs rūpīgāk iedziļināties informācijā, kas norādītu Jūsu CV, un varēsiet vienoties par Jums izdevīgu darba pārrunu laiku.

 

2. stereotips. Personāla atlases speciālists ir šķērslis ceļā uz jaunu darbu

Visai bieži kandidāti mēģina apmānīt personāla atlases speciālistu, izskaistinot savus profesionālos sasniegumus, melojot par aiziešanas iemesliem vai demonstrējot klaju nicīgumu.

Šāda stratēģija noteikti nav laba izvēle. Profesionāls personāla atlases speciālists viegli atklās Jūsu apmānu ar precizējošiem jautājumiem un ievācot rekomendācijas no Jūsu iepriekšējās darba vietas. Jums jāsaprot – personāla atlases speciālists nav Jūsu ienaidnieks. Viņa uzdevums ir visai līdzīgs Jūsējam: viņam jāaizpilda vakance, Jums – jāatrod darbs. Personāla atlases speciālists vērtē Jūs, balstoties uz vakances kritērijiem un rūpējas ne vien par to, lai Jūs būtu piemērots darbinieks uzņēmumam, bet arī par to, lai uzņēmums būtu piemērots Jums.

Uztveriet personāla atlases speciālistu kā sabiedroto. Nemelojiet, esiet pretimnākošs, pacentieties pārrunu laikā sevi parādīt no labākās puses. Tā Jūs palielināsiet iespējamību, ka šis cilvēks palīdzēs Jums sagatavoties fināla intervijai un kļūs par uzticamu palīgu adaptācijas procesā. Gadījumu, kad personāla atlases speciālists palīdz kandidātam sagatavoties darba intervijai ar topošo vadītāju, nav maz. Jūs varat saņemt detalizētu darba pienākumu aprakstu, informāciju par to, ko sagaida topošais darba devējs, un padomus, kas ļaus izvairīties no nepatīkamām kļūdām.

Tāpat daudzi kandidāti pārāk zemu novērtē personāla atlases speciālista zināšanas par viņu profesijas specifiku, tāpēc nevelta pietiekami daudz laika, lai sagatavotos pirmajai intervijai. Galarezultātā intervija nav veiksmīga un kārotā vakance aiziet gar degunu. Atcerieties: personāla atlases speciālists var nepārzināt Jūsu darba specifiku līdz sīkākajai detaļai, bet viņš noteikti spēs novērtēt Jūsu kompetences, personīgās īpašības,  darba pieredzes atbilstību un motivāciju, kā arī pieņemt lēmumu “par” vai “pret”. Šī iemesla dēļ darba intervijām jāgatavojas.

 

3. stereotips. Personāla atlases speciālistam var nosaukt vienu vēlamo atalgojumu, potenciālajam darba devējam – citu

Daļa darba meklētāju kaut kādu iemeslu dēļ domā tā: ja personāla atlases speciālists nav tas, kurš pieņem ar darba samaksu saistītus lēmumus, viņam var nosaukt vienu summu, bet fināla pārrunās ar uzņēmuma vadītāju – citu. Steidzam apbēdināt viltniekus: vadītājs vienmēr zina, par kādu summu personāla atlases speciālists vienojies ar kandidātu. Šāds gājiens liks domāt, ka esat negodīga perona vai vienkārši nezināt savu vērtību darba tirgū.

Šādās situācijas kandidātam parasti tiek piedāvāta sākotnēji nosauktā vēlamā samaksa vai vienkārši nākas saņemt atteikumu.

 

4. stereotips. Labos amatos var tikt tikai caur paziņām

Pazīšanās kā viens no darba meklēšanas kanāliem joprojām eksistē. Tomēr jāņem vērā, ka bizness ir bizness un uzņēmumi meklē nevis “labus puišus”, bet piemērotus darbiniekus. Profesionāļu meklējumos aktīvi tiek iesaistīti personāla atlases speciālisti un tā saucamie hedhanteri, tiek izmantoti darba portālu pakalpojumi un caurskatītas CV datubāzes.

Tieši tāpēc nekad neturieties pie iedomas, ka labus amatus ieņem tikai “savējie”. Nosūtiet savu CV uzņēmumiem, augšupielādējiet darba portālos, izveidojiet un aizpildiet profilu LinkedIn un esiet aktīvs darba meklētājs.

 

5. stereotips. Savā CV jāatspoguļo visa darba pieredze

Jūs varat savā CV norādīt visu savu darba pieredzi un aprakstīt to piecu lapu garumā, lai personāla atlases speciālists saskatītu Jūsos daudzpusīgi pieredzējušu personu, bet nāksies vilties – šāda pieeja nestrādā.

- Pirmkārt, tāpēc, ka darba devējs izvērtē Jūsu piemērotību konkrētam amatam. Tas nozīmē, ka viņu interesē tikai atbilstoša darba pieredze, kursi un zināšanas. Ja CV būs pārpildīts ar informāciju, personāla atlases speciālistam būs grūti atrast interesējošo informāciju.

- Otrkārt, Jūsu CV ir dokuments, ar kura palīdzību varat sevi "pārdot". Tam jābūt adaptētam tā, lai tas atbilstu “pircēja” jeb potenciālā darba devēja interesēm.

- Treškārt, neviens nav ideāls pilnīgi visā. Lai kļūtu par ekspertu, jāattīsta savas prasmes un jāpapildina zināšanas vienā vai dažos virzienos. Atspoguļojot visu savu darba pieredzi, Jūs riskējat atstāt virspusēja cilvēka iespaidu, kas nevienu no sfērām nepārzina gana labi.

 

Esi darba meklējumos? Apskati aktuālās vakances šeit!