2023-04-13 14:47:21

6 digitālās prasmes, kas nepieciešamas mūsdienīgam profesionālim

2020.04.20

Mainoties darba videi un pieaugot interneta nozīmei, mainās arī prasmju kopums, kas ir nepieciešams mūsdienīgam profesionālim, kurš vēlas paaugstināt savu konkurētspēju darba tirgū. Šobrīd arvien lielāka nozīme ir digitālajām prasmēm, jo tās paver plašākas darba un karjeras iespējas. Mēs Tev pastāstīsim, kuras no digitālajām prasmēm ir vērts attīstīt un pilnveidot. 

E-pasta komunikācija

E-pasts ir viens no visplašāk izmantotajiem komunikācijas rīkiem, turklāt nedēļā biroja darbinieks pavada vidēji līdz pat 28% sava darba laika, lasot un rakstot e-pastus. Komunicējot e-pastā, ir svarīgi mācēt izteikties skaidri un izvairīties no liekvārdības - diez vai kāds vēlas veltīt 10 minūtes e-pasta lasīšanai, lai nonāktu pie secinājuma, ka tik un tā nav saprotams, ko sūtītājs vēlas. Un, protams, nav nepieciešams izraibināt tekstu ar dažādām krāsām un fontiem: tas ir ne tikai lieki, bet arī neprofesionāli. Savukārt šajā rakstā vari uzzināt, no kādām kļūdām jāizvairās, rakstot e-pastu. 

 

Spēja adaptēties jaunu rīku lietošanai

Tirgū ir daudz digitālo risinājumu, kas palīdz organizēt uzņēmuma darbu, turklāt nereti uzņēmumi izstrādā paši savus iekšējos rīkus, kas paredzēti kādu konkrētu funkciju veikšanai. Ja agrāk pietika prast darboties ar MS Word un MS Excel, lai justos pārliecināts par savām datorprasmēm, tad šobrīd šim “komplektam” pievienojas arī citi rīki, piemēram, dokumentu koplietošanas programmas, videokonferenču rīki, klientu vadības sistēmas (CRM), satura pārvaldīšanas sistēmas (CMS) u.c. Ieguvējs šajā situācijā ir tas darbinieks, kurš ir atvērts jauniem risinājumiem un tehnoloģijām un labprāt apgūst tos.

 

Medijpratība un informācijas izpētes prasmes

Mūsdienu digitālās iespējas ļauj ikvienam kļūt par satura autoru, taču tam ir arī ēnas puse, jo ne vienmēr var zināt, kurš ir šī satura autors, kādēļ tas ir izveidots un vai tas ir ticams. Laikā, kad ik dienu saskaramies ar ziņām no visdažādākajiem avotiem, ir būtiski atšķirt patiesu informāciju no maldinošas. Šeit Tev nāks talkā medijpratība un informācijas izpētes prasmes, jo tās ļauj kritiski izvērtēt pieejamo informāciju un patstāvīgi sameklēt globālajā tīmeklī uzticamus avotus, kas publicē pārbaudītu, uz faktiem balstītu informāciju un datus. 

 

Prasme prezentēt informāciju

Vai atceries, kad sapulcē skatījies kolēģa veidotu prezentāciju un likās, ka viņš tā arī nenonāks līdz galvenajai domai? Ir noderīgi, ja Tu proti skaidri un saprotami prezentēt jebkāda veida informāciju, atlasot tikai svarīgāko un neiedziļinoties mazāk svarīgos sīkumos. Nozīme ir arī prezentācijas vizuālajam veidolam, taču tam nav obligāti jābūt šedevram: dizains var būt vienkāršs un atturīgs - svarīgākais ir tas, lai informācija būtu viegli uztverama un pārskatāma. Par prezentācijas veidošanas trikiem var uzzināt šeit

 

Sociālo mediju prasmes

Gandrīz ikvienam šobrīd ir izveidots profils kādā no sociālo mediju vietnēm. Bet vai esi aizdomājies, kādu iespaidu par Tevi rada Tavs lietotāja profils? Veicot personāla atlasi, arvien biežāk darba devēji pievērš uzmanību tam, kā kandidāts sevi prezentē sociālajos tīklos un ar kādu saturu dalās, tādēļ noteikti nenāks par skādi rūpīgāk apdomāt, kāda informācija par Tevi ir publiski pieejama. 

Tā kā arī uzņēmumi aktīvi izmanto sociālos medijus, lai komunicētu, iespējams, Tev noderēs zināšanas par to, kādi ir Latvijā populārākie sociālie mediji un kāda ir labā prakse, ja uzņēmuma vārdā nepieciešams veidot saturu sociālajos tīklos.

 

IT un datu drošības pamati

Datiem ir milzīga nozīme ikvienā uzņēmumā: tie var būt dati par klientiem un piegādātājiem, kā arī jebkura cita informācija, piemēram, līgumi, statistika utt. Nav grūti iedomāties, kādas problēmas var rasties, ja drošības pārkāpumu dēļ šie dati nonāk konkurentu vai ļaundaru rokās. 

Šī iemesla dēļ ir būtiski zināt drošības pamatus: darba ierīcēm izmantot drošas paroles, neklikšķināt uz saitēm aizdomīgos e-pastos un neatbildēt uz šādiem e-pastiem, pievienoties drošam WiFi tīklam, veidot datu rezerves kopijas, neievadīt kredītkartes datus aizdomīgās mājaslapās u.c. Šīs vadlīnijas ir pavisam vienkāršas, taču spēj efektīvi pasargāt no datu noplūdes un citām problēmām.

 

Vai Tev interesē darbs no mājām? Apskati jaunākās vakances!