2023-04-13 14:47:21

6 veidi, kā kļūt par neaizstājamu darbinieku

2018.02.19

Ja vēlies pievienoties neaizstājamo cilvēku rindām, pastāstīsim, kā to panākt.

Praktiski katrā kolektīvā ir neaizstājams darbinieks. Tāds sava veida supervaronis. Viņš vienmēr ir informēts par visiem notikumiem, zina visas pieejas un mazās viltības, viņu mīl un novērtē par profesionālismu un labvēlību. Neviens pat domāt negrib, kas notiktu, ja tik vērtīgs darbinieks pēkšņi uzrakstītu atlūgumu.

Būt par šādu darbinieku – tā ir virkne priekšrocību: Tevi neatlaidīs, Tu dabūsi algas pielikumu un, ja nu kas, Tev pirmajam piedāvās paaugstinājumu.

Tomēr neaizstājamie komandas locekļi privilēģijas nesaņem tāpat vien – tās tiek nopelnītas ar atbildību un darbu.  Ja joprojām vēlies pievienoties izredzēto pulciņam, padalīsimies, kas jādara.

Lūk, 6 iespējas.
 

1. Esi kā sportists

Augstas klases sportisti nepārtraukti tiecas uzlabot savus rezultātus. Viņi diendienā uzlabo savas prasmes, kas ļauj sacensties ar citiem atlētiem visaugstākajā līmenī. Šāda prakse rāda labu piemēru tiem cilvēkiem, kas vēlas kļūt neaizvietojami savā darba vietā.
Protams, runa nav par ātru skriešanu vai augstu lekšanu, bet gan par sportisku domāšanu. Disciplīna, sevis pilnveidošana ikdienā, māka strādāt komandā un vairāku uzdevumu režīmā – lūk, kas palīdzēs Tev kļūt par vērtīgu darbinieku.
 

2. Analizē sevi 

Tu vari saņemt atgriezenisko saiti no vadītāja par to, cik efektīvs biji kādā konkrētā laika periodā. Tas ir labi. Bet kā tālāk pielietot šo informāciju?

Atgriezeniskā saite palīdzēs analizēt, vai tas, ko Tu esi paveicis, sakrīt ar mērķim, kurus sev iepriekš uzstādīji. Seko līdzi saviem panākumiem un pēti kolēģu, priekšniecības atgriezeniskās saites, kā arī projektos un apmācībās gūtos panākumus. Bieži var šķist, ka noteikti iegaumēsi šīs svarīgās lietas, tomēr tās viegli aizmirstas.

Periodiski novērtē savu progresu, uzstādi jaunus mērķus un plāno, kas vēl jāizdara, lai sasniegtu nākošo posmu. Šāda sevis pārbaudīšana ļaus saskatīt Tavas vājās un spēcīgās puses un noderēs Tev, kad nākošreiz prasīsi algas pielikumu vai paaugstinājumu.

Glabā visu vienā failā, lai nepieciešamības gadījumā vari priekšniecībai pierādīt, ka tiešām labi orientējies tajā, ko dari, un esi neaizstājams darbinieks.
 

3. Pacel latiņu

Uzstādot jaunus mērķus, apdomā, kādus vēl rādītājus Tev būtu jāsasniedz, lai tie palīdzētu kļūt neaizstājamam. Iekļauj šos uzdevumus savu darbību plānā. Paturi prātā faktu, ka jebkurā komandā īpaši augstu tiek vērtēti tie darbinieki, kas 100% apmierina darba devēja prasības.
 

4. Runā

Mācies efektīvi komunicēt ar vadību un kolēģiem, piedāvā jaunas idejas. Komunikatīvajām iemaņām ir būtiska loma, ja vēlies savus pienākumus paveikt labi.

Ja darbinieks baidās parādīt savu nezināšanu vai kādas nepilnības, tas traucē tālākai attīstībai. Tāpēc uzdod jautājumus, pat ja tie šķiet nedaudz muļķīgi – Tavs mērķis ir tikt pie skaidrības.
 

5. Strādā tā, it kā Tu esi uzņēmuma īpašnieks

Lai ko Tu darītu (vai tas būtu darbs pie kāda projekta, vai Excel tabulas izveide), izturies pret savu darbu kā uzņēmuma īpašnieks. Šāda attieksme ļauj kļūt par neaizstājamu darbinieku. Tāpat nebaidies uzņemties atbildību. Savukārt, personīgās intereses labāk atstāt otrajā plānā – darbojies atbilstoši uzņēmuma mērķiem.
 

6. Palīdzi vadībai un kolēģiem 

Viena no svarīgākajām lietām, kuru Tu vari izdarīt, lai kļūtu neaizstājams, ir palīdzēt priekšniekam un kolēģiem tikt galā ar kādu uzdevumu. Šāda pieeja ļaus ielūkoties konkrētās personas apziņā un ļaus saprast, ko šī persona vēlas sasniegt. Tāpat līdzcilvēki šāda veida atbalstu novērtēs un cienīs Tevi par to, ka palīdzējāt paveikt uzticēto darbu. Turklāt, palīdzot citiem, Tu palīdzi sev.


Ieskaties, jaunākie darba sludinājumi šeit