2023-04-13 14:47:21

Četri lielākie baiļu iemesli darba vietā un to pārvarēšana

2016.06.16

Nav svarīgi kādu pozīciju mēs konkrētajā uzņēmumā ieņemam – vadītājs, darbinieks, atlases speciālists – mēs katrs no kaut kā baidāmies. Savukārt satikšanās aci pret aci ar savām bailēm un to pārvarēšana mums liek iziet no savas komforta zonas, bet tas sekmē mūsu pašizaugsmi, attīstību un arī virzību pa karjeras kāpnēm.

Lūk, četri lielākie baiļu iemesli darba vietā un ieteikumi to pārvarēšanai.

Bailes no publiskās uzstāšanās

Tās, iespējams, ir pašas būtiskākās bailes tiem cilvēkiem, kuri grib izvirzīties vadošos amatos. Šeit astoņi ieteikumi, kā varētu mazināt trauksmi pirms publiskās runas:
• zināt un pārvaldīt tēmu, par kuru runājat;
• izdarīt visus nepieciešamos organizatoriskos darbus pirms uzstāšanās (pieraksti, plānojums, telpa, prezentācija u.tml.);
• praktizēties runāt publiski tik bieži, cik iespējams;
• elpot dziļi;
• fokusēties uz tēmu, bet nevis uz auditoriju;
• nebaidīties uz klusuma mirkļiem vai pauzēm runas laikā;
• nekautrēties atzīt savus panākumus.
Lai sajustu auditorijas atbalstu, iesaistiet to savā runā, lieciet cilvēkiem no klausītāju vidus runāt, atbildēt, dalīties ar pieredzi vai iespaidiem.

Bailes prasīt algas pielikumu vai paaugstinājumu amatā

Tās ir parastas cilvēka bailes būt atraidītam. Taču īstenībā tām nav nekāda pamata, ja tam, ko Jūs prasāt, ir argumenti jeb atbilde uz jautājumu – kāpēc tas būtu jādara? Kāpēc esat pelnījis algas pielikumu? Ko iegūs kompānija paaugstinot Jūs amatā?

Parasti cilvēki baidās, jo nezina, kā jāprasa paaugstinājums. Šeit padoms: sagatavojiet statistisku pamatojumu savām prasībām, piemēram, par cik EUR vai % pieaugusi pārdošana vai uzņēmuma peļņa, pateicoties Jūsu ieviestajiem jauninājumiem pārdošanas komandas darba organizēšanā?

Bailes no intervijas

Patiesībās tās ir bailes no nezināmā un no iespējamās neveiksmes. Bailes mazināt var sagatavošanās, līdzīgi kā tas ir ar publisko runu. Izpētiet visu par uzņēmumu, cilvēku, pozīciju. Izspēlējiet vai iztēlojieties intervijas situācijas un sagatavojiet atbildes uz populārākajiem jautājumiem, kurus uzdod gandrīz katrs personāla atlases speciālists vai vadītājs. Jautājumu un atbilžu paraugi atrodami vairums darba portālu karjeras centros.

Bailes zaudēt darbu

Tas var notikt ar katru no mums, taču, vai šīs bailes ir tieši šajā brīdī pamatotas, ir jāizvērtē objektīvi. Atbildiet sev uz jautājumiem - Vai Jūs strādājat labi? Vai Jums veicas? Vai Jums patīk tas, ko darāt? Vai kompānija aug, attīstās un gūst peļņu? Iespējams, atbildes Jūs nomierinās. Ja nē, tad pārdomājiet savu „drošības spilvenu” – ietaupījumus, ieguldījumus, cilvēkus, pie kuriem varat vērsties pēc atbalsta u.tml. Bet varbūt šī esošā darba zaudēšana paver iespējas kādai citai sevis pašrealizācijai? Nākotnes prognozēšana noteikti var palīdzēt mazināt šīs bailes.

Darba piedāvājumi

Atslēgvārdi: