EQ: uzbūvē karjeru uz jūtām
"Ja tu esi tik gudrs, tad kāpēc tik nabadzīgs?" - šī frāze ir labākais apliecinājums tam, ka lielākā daļa labu darbu un augstu atalgojumu identificē tieši ar prāta spējām un intelekta līmeni.
Taču daudzi pētījumi joprojām nav pierādījuši tiešu sakarību starp augsto IQ rādītāju un veiksmīgu karjeru. Pētījumu rezultāti liecina, ka tikai 10 līdz 20% ir atkarīgi no intelekta. Savukārt pārējie 80% ir atkarīgi no emocionālā intelekta.
Vēsturē ir ļoti daudzi piemēri, kad nākamie ģēniji skolā nebija nekādi teicamnieki. Izgudrotājs un uzņēmējs Tomass Edisons stāstīja, ka klasē viņš vienmēr bija pēdējais, par ko viņu ne pārāk mīlēja skolotāji un arī paša tēvs. Pēkšņās veiksmes stāstus var dzirdēt gandrīz katrā klases absolventu salidojumā – ikvienā klasē bija savs teicamnieks „botāniķis”, kas dzīvē neko nesasniedza, bet kāds nesekmīgais, kas ar grūtībām absolvēja vidusskolu, ir cienījams un augsta līmeņa speciālists savā jomā.
1990.gadā amerikāņu psihologi Pīters Salovejs un Džons Maijers savā darbā "Emocionālais intelekts" secināja, ka pastāv cieša sakarība starp intelektu un emocijām, lai arī agrāk tika uzskatīts savādāk. No tā, cik produktīva ir abu šo faktoru mijiedarbība, arī ir atkarīgi cilvēka panākumi daudzās dzīves sfērās. Šo netveramo emociju un prāta savienojumu zinātnieki arī nosauca par emocionālo intelektu. Pēc viņu domām, emocionālais intelekts jeb EQ ir tāds sociālā intelekta veids, kas izmanto savu un citu cilvēku emociju monitoringu, lai vadītu savas darbības un domāšanu. Cilvēki, kuriem piemīt augsts EQ līmenis, ir vairāk piemēroti progresam un efektīvāk izmanto savas spējas.
Savukārt 1995.gadā cits psihologs – Daniels Goulmens – nāca klajā ar paziņojumu, ka emocionālais intelekts sastāv no četriem pamataspektiem:
» pašapziņa;
» paškontrole;
» empātija;
» attiecību iemaņas.
Analizējot šos aspektus, autors secina, ka EQ ir vissvarīgākā loma katra dzīvē. Personība ar augstu EQ līmeni ir ar iniciatīvu, atradīs izeju no jebkuras sarežģītas situācijas, ātri un konstruktīvi atrisinās visas problēmas. Augsta EQ līmeņa īpašnieka viena no galvenajām rakstura īpašībām ir labvēlība, tāpēc viņš ir patīkams sarunu biedrs, cenšas izvairīties no konfliktsituācijām, neatkarīgs un reālistiski spēj novērtēt savas iemaņas.
Zema EQ īpašnieks ir pilnīgs pretstats – viņš bieži ir agresīvs, slikti kontrolē savas vēlēšanās un impulsus, nav par sevi pārliecināts, nav apmierināts ar dzīvi, nespēj izrādīt savas jūtas un neizprot apkārtējo emocijas.
Tiek uzskatīts, ka IQ ir iedzims un dzīves laikā nemainās, taču EQ dzīves laikā var mainīties, jo, pēc zinātnieku uzskatiem, cilvēks pats var attīstīt emocionālo intelektu. Šodien pastāv daudzi treniņi un kursi, kuros psihologi var palīdzēt palielinās emocionālās kompetences līmeni. Bet pirmais solis ir vienkāršs – iemācīties pārvaldīt savas emocijas. Uz priekšu!
Galvenais D.Goulmena secinājums ir: "IQ dod tev darbu, bet EQ – virzīšanos pa karjeras kāpnēm".