2023-04-13 14:47:21

Brīvais laiks: idejas tā jēgpilnai pavadīšanai mājās

2020.03.24

Mūsdienu dinamiskais dzīves ritms un tehnoloģiju attīstības līmenis ļauj sasniegt un izdarīt neticami daudz, bet reizēm kļūst grūti apstāties un izrauties no steigas un rutīnas karuseļa. Papildus brīvā laika parādīšanās gluži neviļus var izsist no sliedēm un rodas jautājums – “Kā lietderīgi un patīkami šo laiku pavadīt?”. Zemāk Tu atradīsi tematiski sagrupētas idejas dažādām gaumēm, kā jēgpilni aizpildīt brīvo laiku.

 

Lai dzīvo atpūta, komunikācija un dažādas aktivitātes kopā ar ģimeni

Noskaties labu filmu (vai vairākas). Tā var būt kino klasika vai mūsdienu spriedzes un datorgrafikas šedevrs – iekārto istabā savu mazo kinozāli, pagatavo popkornu vai kādu citu našķi un lai sākas izklaide.

Izlasi kādu grāmatu. Iespējams, Tev gadiem krājas saraksts ar grāmatām, kuras vēlies izlasīt, bet nav radusies šāda iespēja. Bet varbūt pēdējo reizi grāmatu esi turējis rokās vēl skolas laikā un jau ir aizmirsies, ka vārds spēj aiznest pavisam citā pasaulē ar neticamiem notikumiem un iedvesmojošiem varoņiem. Šī ir lieliska iespēja atbrīvot vietu sarakstā jaunām grāmatām vai atgūt savu mīlestību pret literatūru. Izdzenā putekļus no grāmatu plaukta vai tiec pie savas elektroniskā formāta grāmatas – iespējas ir plašas.

Sarīko ģimenei spēļu vakaru. Tās var būt galda spēles, kurām ikdienā parasti nav laika un enerģijas, izveicības vai minēšanas uzdevumi vai kārtīgs videospēļu mačs. Veselīgas uzkodas, azartisks noskaņojums un lai uzvar labākais!

Velti laiku radiem un draugiem. Mūsdienu tehnoloģijas ļauj būt tuvu arī tiem, kurus dzīvē šķir simti vai pat tūkstoši kilometru. Izmanto šo laiku, lai sazinātos ar tiem radiem, draugiem vai klasesbiedriem, ar kuriem ikdienā komunicēt sanāk mazāk. Brīnišķīga iespēja pakavēties atmiņās, padalīties ar uzjautrinošiem stāstiem vai atbalstīt kādu grūtā brīdī. Nav svarīgi, vai tā ir telefona saruna, sarakste vai mazliet uzjautrinošs videozvans – komunikācija tuvina, tāpēc nejutīsies vientuļš arī tad, ja mājās ar Tevi ir tikai kaktuss Igors.

 

Katrai lietai sava vieta jeb laiks kārtībai

Veic ģenerāltīrīšanu mājās. Jā, nav patīkamākā nodarbe, bet, visu pareizi saplānojot, tiksi gala ātri un efektīvi. Iespējams, pat uziesi kaķa slepenos mantu krājumus aiz dīvāna vai tik izmisīgi meklēto auskaru zem vannas istabas skapīša.

Atbrīvojies no nevajadzīgām lietām. Lieliska iespēja veikt revīziju skapī. Būsim godīgi – ja neesi vilcis kādu apģērba gabalu vismaz gadu, visdrīzāk Tu to vairs nekad neuzvilksi. Kritiski izvērtē, vai viss garāžā un darbnīcā esošais tik tiešām ir nepieciešams un salabojams (zinām, zinām – garāžā viss ir vajadzīgs, bet varbūt tomēr?). Tiec skaidrībā ar visām ierīcēm un rīkiem virtuvē – vai tiešām ir nepieciešamas 3 putojamās slotiņas un tas blenderis, kas pēc ogu smūtija pagatavošanas virtuvei liek izskatīties kā pēc sprādziena? Visas lietas, kuras varētu būt noderīgas kādam citam, Tu vari ziedot. Savukārt no lietām, kam neredzi turpmāku praktisku pielietojumu, ir vērts atbrīvoties pavisam.

Esi īsts melomāns? Laiks sakārtot savu mūzikas kartotēku – sagrupēt iemīļoto mūziku pēc žanra vai noskaņojuma, iepazīties ar jaunumiem mūzikas industrijā vai vienkārši uzzināt vairāk par iemīļotajiem mūziķiem.

Veic uzlabojumus mājās. Virtuves skapīša durvis turas pēdējiem spēkiem, un tapetes noļukušā auss jau mēnešiem cer uz minūti Tava laika? Izmanto radušos iespēju, lai savu mājokli padarīt vēl omulīgāku. Veic nelielus remontdarbus, pārvieto mēbeles, izgatavo kādu interesantu interjera dekoru. Tava māja ir Tava pils – viss Tavās rokās!

Iejūties dārzkopja lomā. Iemēģini roku un izveido nelielu dārziņu uz palodzes – paša audzēti sīpolloki vai dažādi svaigi garšaugi noderēs ikdienā, bet kāds neparasts vai krāšņi ziedošs augs ienesīs pavasari arī Tavās mājās. Tāpat noteikti izvērtē, vai nav jāpārstāda esošie telpaugi, kuriem varbūt jau sāk likties, ka Tu viņus nemaz nemīli.

Iztīri telefonu vai datoru. Ir diezgan liela varbūtība, ka Tavā telefonā ir samērā daudz tālruņu numuru, kurus Tev vairs nevajadzēs. Tāpat arī attēlu galerijas Tavā ierīcē – izdzēs visus neveiksmīgos kadrus, sašķiro fotogrāfijas pa mapēm, atlasi tās, ko vēlētos attīstīt un rūpīgi sakārtot taustāmā fotoalbumā, vai arī izveido atlasīto bilžu galeriju uz datora. Arī Tavām ierīcēm šāda tīrīšana nāks tikai par labu.

 

Augstāk, tālāk, stiprāk – šī ir izdevība “uzspodrināt” savas prasmes un sniegumu

Izglītojies. Ja it visā meklē lietderību, brīvo laiku vari pavadīt, pilnveidojot savas zināšanas un prasmes. Sāc apgūt vai pilnveido svešvalodu zināšanas (piemēram, izvēloties filmu oriģinālvalodā ar subtitriem, lasot grāmatu svešvalodā vai piesakoties uz on-line nodarbībām). Tāpat izklaidējošu TV pārraižu vietā vari noskatīties dokumentālas filmas vai zinātniskus raidījumus. Varbūt šī ir lieliska iespēja lietderīgi pavadīt laiku ar bērniem – palīdzēt atvasei tikt pāri klupšanas akmeņiem atsevišķos mācību priekšmetos un pie viena atsvaidzināt arī savas zināšanas. Aizrauj kaligrāfija vai gribi beidzot iemācīties uz datora klaviatūras drukāt kā profesionālis, bez skatīšanās uz taustiņiem? Tev atliek izvēlēties virzienu un drošiem soļiem doties uz mērķi.

Veic fiziskas aktivitātes. No domām par skriešanu vien, pierē ievelkas nepatikas rieva? Mieru tikai mieru – ir arī citas fiziskas nodarbes, kam vari pievērsties turpat mājās. Varbūt sen sapņo nostāties špagatā vai uz galvas? Vēlies izmēģināt jogu? Hanteles apkaunojoši ilgi krāj putekļus? Apbruņojies ar pamācošiem video, iekārto drošu, ērtu sportošanas stūrīti un aidā!

Kļūsti par kulināro meistaru. Regulāri saglabā pārlūka grāmatzīmēs intriģējošas ēdienu receptes vai varbūt vēlies iemācīties cept mammas pasakaino medus kūku, bet līdz šim nav bijusi izdevība? Varbūt Tu it nemaz neproti gatavot un vēlies to labot? Tas nav šķērslis, jo internetā un dažādās pavārgrāmatās atradīsi neskaitāmi daudz iedvesmojošas receptes gan tradicionāliem, viegli pagatavojamiem ēdieniem, gan arī smalkāko restorānu līmeņa gastronomiskiem meistardarbiem. Ģimene novērtēs!

 

Velti laiku savu prasmju, talantu un mērķu apzināšanai

Izvērtē tālāko karjeras attīstību. Ja Tevi māc šaubas par pašreizējo darbu un Tu apsver domu nākotnē to mainīt, izmanto savu  brīvo laiku, lai veiktu nelielu izpēti par šī brīža darba tirgus situāciju Tev interesējošajā jomā. Ja Tu apsver karjeras vai profesijas maiņu, padomā, kāda varētu būt Tev piemērotāka/atbilstošāka profesija vai amats. Tāpat noteikti ir vērts pārliecināties, ka Tavā CV ir norādīta aktuāla informācija (neatkarīgi no tā, vai glabā to savā datorā vai kādā no darba portāliem). Dzīve reizēm piespēlē negaidītas iespējas un labāk, lai esi tām iepriekš sagatavojies. Savukārt padomus CV veidošanai un atjaunošanai Tu vari atrast šeit

Liec lietā savus talantus un prasmes. Esi dzirkstoša personība, kas māk aizraut ikvienu? Varbūt Tevis pagatavotos desertus mājinieki gardu muti apēd vien dažu minūšu laikā? Tev padodas dažādi rokdarbi vai no šķietami neciliem materiāliem spēj radīt pārsteidzošas lietas? Ir vērts apdomāt, vai Tavs talants var kļūt par papildus peļņas avotu. Iespējams, no Tevis sanāktu lielisks vakara vadītājs. Varbūt ap Tevi būtu gatavi pulcēties simtiem ieinteresēto dažādās on-line meistarklasēs. Varbūt īstais ceļš ir izglītojoši vai izklaidējoši video YouTube, Twitch vai citās platformās? Izpēti, iedvesmojies un sāc darīt!

Neatkarīgi no tā vai minētās aktivitātes Tev nozīmē iejušanos jaunā lomā vai izkāpšanu no savas komforta zonas, galvenais ieteikums – dari to, kas sagādā prieku vai sniedz gandarījumu. Kas tieši tas būs, lai paliek Tavā ziņā! Un atceries, ka reizēm savā brīvajā laikā var vienkārši laiski pazvilnēt dīvānā. 

Atslēgvārdi:
brīvais laiks
cv veidošana
cv atjaunošana
prasmes
online kursi