2023-04-13 14:47:21

Neērtais jautājums “Kādēļ vēlaties mainīt darbu”?

2017.01.17

Dodoties uz darba interviju, protams, vari cerēt, ka izspruksi cauri sveikā un visas tikšanās laikā jautājums ”Kādēļ vēlaties mainīt darbu?” tā arī neatskanēs. Taču visdrīzāk Tavas cerības neattaisnosies - informācija par darba mainīšanas iemesliem personāla atlases speciālistam ir ļoti būtiska. Tā palīdz uzzināt vairāk par Tavu motivāciju, prasmi tikt galā ar sarežģītām situācijām, kā arī parāda, vai pārzini elementāras biznesa etiķetes normas. Pieredze rāda, ka, atbildot uz šo jautājumu, intervējamais nereti sāk satraukties, tādējādi raisot personāla atlases speciālistā šaubas par to, vai aiziešanai no darba nav kādi slēpti iemesli. Taču ir izeja: atbildi uz šo jautājumu Tu vari izdomāt jau iepriekš. 

 

Kādus izteikumus nevajadzētu izmantot, atbildot uz jautājumu “Kādēļ vēlaties mainīt darbu?”

 

“Nespēju strādāt tajā briesmīgajā kantorī! Vieni vienīgi baumotāji un sliņķi!”

 
Cilvēkam, kurš nevar sastrādāties ar kolēģiem, nebūs viegli iejusties jebkurā citā kolektīvā. Visticamāk arī jaunajā darbā viņš ātri viens sāks konfliktēt ar apkārtējiem tā vietā, lai pievērstos darba pienākumu pildīšanai. Līdz ar to nesaskaņas ar kolēģiem vislabāk neminēt kā iemeslu darba mainīšanai. 
 

“Tur maksāja tik maz, ka nebija vērts tādu kapeiku dēļ strādāt vaiga sviedros.”

 
Tas izklausās tā, it kā kandidātam būtu vienalga, kur strādāt - ka tik labi maksā. Proti, ja tuvākajā nākotnē pie apvāršņa parādīsies labāks iedāvājums, potenciālais darbinieks atmetīs ar roku saviem pienākumiem un jau steigs rakstīt atlūgumu. 
 

“Regulāri nācās strādāt virsstundas. Bet es taču neesmu nekāds robots!”

 
Pat tad, ja potenciālais priekšnieks neplāno likt Tev strādāt virsstundas, šādu komentāru viņš visdrīzāk uztvers šādi: Tu neesi diez ko lojāls darbinieks un kritiskos brīžos uz Tevi nevar paļauties. 
 

“Jūs taču saprotat, ka valstī ir sarežģīta situācija. Tādēļ mani atlaida.”

 
Var gadīties, ka uzņēmumā notika štatu samazināšana vai arī tika likvidēts amats, kuru Tu agrāk ieņēmi. Taču pavisam cita lieta ir tad, ja atlaida tikai Tevi - proti, uzņēmums atbrīvojās no vājākā ķēdes posma. Tādēļ nevajag visu novelt uz situāciju valstī vai krīzi. Kā iemeslu darba mainīšanai labāk minēt vēlmi profesionāli attīstīties (iepriekšējā uzņēmumā nebija izaugsmes iespēju). Savukārt, ja uzņēmumā notikusi reorganizācija, varat pateikt, ka jaunais priekšnieks vēlējās strādāt ar komandu, ko izveidojis pats.
 

“Priekšnieks bija briesmīgs, ar viņu nebija iespējams sastrādāties un gala rezultātā es uzrakstīju atlūgumu.”

 
Par bijušo priekšnieku - vai nu labu, vai neko. Profesionālo ētiku vēl neviens nav atcēlis, turklāt kandidāts, kurš asi kritizē savu bijušo priekšnieku, rada visnotaļ nepatīkamu iespaidu.
 
Ja nu gadījies tā, ka aiziešana no iepriekšējās darba vietas patiešām nav noritējusi visai gludi un Tu saproti, ka personāla atlases speciālists par to itin viegli var uzzināt, izvairoties no negatīviem komentāriem Tu vari pateikt, ka parasti labi saproties ar cilvēkiem, taču šoreiz sastrādāties neizdevās. Tu guvi mācību no šīs situācijas un nākotnē neļausi emocijām gūt virsroku. 
 
Nobeigumā vēl viens ieteikums: lai kādi būtu iemesli jauna darba meklēšanai, centies, lai Tavas atbildes neizklausītos pēc stāstiņa, kas iekalts no galvas, bet gan būtu lakoniskas un pārliecinošas. 

 

Esi darba meklējumos? Apskati aktuālās vakances šeit!