2023-04-13 14:47:21

Kā uzrakstīt savu pirmo CV?

2017.03.03

Galvenais CV mērķis ir pievērst lasītāja uzmanību, atstāt labu iespaidu un radīt darba devējā vēlmi uzaicināt Tevi uz tikšanos. No šī tad arī izriet galvenais CV rakstīšanas princips – visu plusu izcelšana un iespēju robežās padarīt nemanāmākas tās lietas, kas nav Tava stiprā puse.

 

CV jāuzraksta tā, lai: 

- potenciālais darba devējs to uztvertu kā avotu, kurā atrodami Tavi biogrāfiskie dati un informācija par profesionālo pieredzi;
- tas sniedz atbildi, vai atbilsti prasībām, kuras darba devējs izvirzījis attiecīgajai vakancei;
- tas sniedz papildus informāciju, kas varētu ieinteresēt darba devēju un pamudināt viņu uzaicināt Tevi uz pārrunām.
 
Pirms ķerties pie CV rakstīšanas, rūpīgi pārdomā, ko vēlies tajā norādīt. Vēlams, lai CV garums nepārsniedz 1-2 lapas, kā arī svarīgākajai informācijai vajadzētu būt atrodamai jau pirmajā lapā. Rakstot CV, izmanto biežāk lietojamos fontus (piem. Arial, Calibri) un burtu izmēram jābūt ne mazākām par 11. CV jābūt viegli izlasāmam un labi pārskatāmam.
 

Kādai jābūt CV struktūrai? 

Veidojot CV, vēlams pieturēties pie kādas struktūras, lai galarezultātā CV nebūtu haotisks un norādītā informācija būtu viegli uztverama. Pieturies pie principa, ka svarīgākajai informācijai jābūt norādītai CV sākuma daļā.
 
Visbiežāk CV informācijas secība ir šāda: 
 
Darba pieredzePersonas dati
Vārds, uzvārds, dzīves vieta, telefona numurs, e-pasta adrese. Aizvien biežāk pie kontaktinformācijas darba meklētāji norāda arī saiti uz savu profilu portālā LinkedIn.
 
PieredzeDarba pieredze
Hronoloģiski, sākot ar nesenāko. Uzņēmuma nosaukums, kurā esi strādājis vai ieguvis praktiskas iemaņas, laika periods, kad bijāt darba attiecībās, amats, pienākumu apraksts, sasniegumi. Var norādīt arī iemeslu, kāpēc pārtraucāt darba attiecības.
 
skolaIegūtā izglītība
Hronoloģiski, sākot ar pēdējo mācību iestādi. Mācību iestādes nosaukums, mācību ilgums, izglītības līmenis un specialitāte.
 
KursiPapildu izglītība un kursi
Norādot papildu izglītību, raugies, lai tā ir saistīta ar vakanci, uz kuru pretendē. Piemēram, ja pretendē uz grāmatveža asistenta vakanci, informācija par gleznošanas kursiem diez vai būs noderīga. Šādu informāciju vari minēt pie hobijiem.
 
ValodasValodu zināšanas
Norādi dzimto valodu un svešvalodu zināšanas, ja vari palepoties vismaz ar pamata zināšanām kādā no tām (neaizmirsti norādīt zināšanu līmeni).
 
DatorprasmesDatorprasmes
Šeit vari norādīt vispārīgi (pamatzināšanas, labas zināšanas, pieredzējis lietotājs u.t.t.), vai arī uzskaitīt atsevišķas programmatūras, kuras pārvaldi ļoti labi, it sevišķi, ja kāda no tām norādīta kā prasība vakancē, kas Tevi ieinteresējusi.
 
AutoAutovadītāja apliecība
Ja Tavā īpašumā tāda ir, noteikti piemini šo informāciju CV, jo daudzos gadījumos tā būs Tava priekšrocība.
 
RekomendācijasRekomendācijas
Ja Tev ir rekomendācijas no iepriekšējām darba vai prakses vietām, CV vari norādīt rekomendāciju sniedzēju vārdus un kontaktinformāciju.
 
hobijsIntereses un vaļasprieki
Norādot informāciju par savām interesēm, Tu palīdzēsi potenciālajam darba devējam Tevi labāk iepazīt kā personību. Iespējams, ka dažas no interesēm sakritīs ar Tava potenciālā darba devēja interesēm, un arī tas var nostrādāt Tavā labā.
 

Vai pievienot CV savu fotogrāfiju?

Tā noteikti nav obligāta prasība un vari to nepievienot, bet ja Tev ir atbilstoša fotogrāfija – droši. Fotogrāfija var padarīt Tavu CV pievilcīgāku un ļaus vieglāk sasaistīt Tevi ar CV norādīto informāciju.
 
Tomēr atceries, ka fotogrāfijai jābūt nelielai (pilna auguma fotogrāfija nav nepieciešama) un jāizvairās no neatbilstošiem attēliem (piemēram, fotogrāfijas, kas uzņemtas atpūtas laikā kopā ar ģimeni, draugiem vai citos neformālos pasākumos). Fotogrāfijai par Tevi jāatstāj labs un profesionāls iespaids.
 

cv_fotografija

 

Ko darīt, ja neesi iepriekš strādājis algotu darbu?

Ja nevari palepoties ar darba pieredzi, varbūt esi izgājis praksi kādā no uzņēmumiem? Norādi prakses vietu un veiktos pienākumus. Reizēm pietiek ar to, ka esi pazīstams ar konkrētu sfēru un Tev ir kāda pamata pieredze attiecīgo pienākumu veikšanā.
 
Norādi konkrētas iemaņas, ko esi apguvis mācību iestādē un kas varētu būt noderīgas attiecīgajā amatā - varbūt nācies strādāt ar lielu informācijas daudzumu, vai arī esi kļuvis par publiskas uzstāšanās guru. Arī kādas specifiskas zināšanas un iemaņas, ko esi ieguvis kā citādāk (palīdzējis kādam draugam vai paziņam) noteikti vari pieminēt, bet tikai tad, ja attiecīgajā gadījumā tas ir iederīgi.

 

Un vēl daži vispārīgi ieteikumi:

 

Neveido CV pārāk garu, kā arī neizraibini to ar dažādiem fontiem, virsrakstiem u.t.t..
 
Padari CV pārskatāmu. Vari to sadalīt pa blokiem.
 
Pārliecinies, ka Tava e-pasta adrese ir profesionāla. Ja Tev tādas nav, izveido. Profesionālu e-pasta adrešu piemēri: janis.kalnins@piemers.lv, lindab@piemers.lv, liepinaanita@piemers.lv. Neprofesionālu e-pasta adrešu piemēri: crazy99@piemers.lv, mazuliite@piemers.lv, linducis@piemers.lv. 
 
Ja nevari palepoties ar vērā ņemamu darba pieredzi, liec saprast, ka esi gatavs mācīties. Bieži vien jaunie speciālisti informāciju apgūst daudz ātrāk un īsā laikā pierāda sevi kā centīgu darbinieku, kas tiecas pēc sasniegumiem. Tāpat noteikti piemini, ja esi aktīvi piedalījies kādās ārpusskolas aktivitātēs vai veicis brīvprātīgo darbu.
 
Ja CV plāno sūtīt, piesakoties uz kādu konkrētu vakanci, pielāgo to, lai izceltu tās lietas, kas ļautu Tev pozitīvi izcelties uz citu kandidātu fona. Ja plāno CV publicēt kādā no darba portāliem, CV var veidot vispārīgāku.
 
Nemelo! Norādot nepatiesu informāciju, Tu attiecīgajā brīdī palielināsi savas iespējas pavirzīties tuvāk kārotajam amatam, bet apmāns visai drīz tiks atklāts un var ciest Tava reputācija.
 
Pārliecinies, ka CV nav gramatikas un stilistikas kļūdu. Katram gadījumam vari iedot to pārlasīt kādam draugam vai ģimenes loceklim, kas šajos jautājumos, Tavuprāt, ir spēcīgāks.
 
Atceries, ka Tavu CV lasīs citi cilvēki. Pamēģini uz to paskatīties no malas un saprast, vai tajā nav atrodama lieka vai nesaprotama informācija.

 

Izveidot jaunu CV ātri un vienkārši vari šeit!