2023-04-13 14:47:21

6 veidi, kā uzturēt sevi labā formā strādājot

2017.05.31

Ja tu strādā 8 stundas un vairāk, nav nemaz tik vienkārši ievērot pilnvērtīgu treniņu grafiku un sekot līdzi savam uzturam. Taču - vai tiešām lietas labā neko nevar darīt? Ir skaidrs, ka mūsdienās ne vienmēr pietiek laika tam, lai uzturētu sevi formā. Tomēr, neraugoties uz to, vai Tu strādā birojā, liec bruģi vai aizvadi savu ikdienu pie automobiļa stūres, Tu vari sekot līdzi sava ķermeņa veselībai un izskatam arī nenovēršoties no pamatpienākumiem darbā. Kā to izdarīt? 

 

Soli pa solim

 
Lai uzturētu vienmērīgu svara līmeni, nostiprinātu kaulus un muskuļus, mazinātu stresu un sirds-asinsvadu saslimšanas risku, ir nepieciešams būt aktīvam. To var paveikt, noejot pastaigas solī vismaz 10 000 soļu dienā. Savukārt, ja vēlies notievēt, tad nāksies kustēties vairāk un ātrākā tempā - tā, it kā Tu kavētu autobusu.
 
Ej uz un no darba kājām, bet, ja izmanto sabiedrisko transportu, tad izkāp dažas pieturas agrāk kā nepieciešams. Pusdienās noteikti izmet kādu līkumu ap biroja ēku, kā arī retāk izmanto eskalatorus un liftus, priekšroku dodot kāpnēm. Pastaigām ik dienu nepieciešams veltīt vismaz 30-40 minūtes. 
 

Vingrošana

 
Ja Tev ir sēdošs darbs, tad dienas laikā nepieciešams ieturēt nelielas pauzes, kuru laikā pastaigāties, izkustināt ķermeni, vai, piemēram, nostāties balstā uz rokām. Tiesa gan, ne visās darba vietās ir iespējams pavingrot, tādēļ var veikt vingrinājumus arī nepiecieļoties no krēsla:
  • - veic apļveida kustības ar roku un kāju locītavām;
  • - pastiepies ar rokām augšup;
  • - veic pagriezienus jostasvietā pa labi un pa kreisi;
  • - pacel un nolaid kājas;
  • - sasprindzini un atslābini sēžas muskuļus. 
 
Lai arī šie vingrinājumi neaizvietos īstas sporta nodarbības, tie palīdzēs tikt galā ar tipiskajām biroja kaitēm, tādām kā sāpes locītavās u.c.
 
Ja dienas lielāko daļu Tu stāvi kājās, tas kaitē vēnām un locītavām. Tu vari mazināt kaitējumu, vienmēr iegādājoties kvalitatīvus apavus, kas palīdz saglabāt pareizu pēdas stāvokli, nespiež un neberž. Laiku pa laikam centies arī apsēsties vai vismaz atbalstīties pret sienu, galdu, krēslu u.c.  
 

Pietiekams ūdens daudzums

 
Dažkārt, lai mazinātu kāri pēc neveselīgām uzkodām, nepieciešams vien izdzert glāzi ūdens. Tas rada sajūtu, ka vēders ir piepildīts, un Tev vairs negribas našķoties. Turklāt ūdens izvada no organisma kaitīgās vielas un veicina vielmaiņu - lūk, kas nepieciešams lieliskai formai!
 
To, cik daudz ūdens nepieciešams izdzert vienā dienā, var aprēķināt pavisam vienkārši. Pareiziniet 30 ml ar 1 kg svara un rezultātu daliet ar 2. Piemēram, 30x65/2 = 975. Tātad, cilvēkam, kurš sver 65 kg, dienā nepieciešams izdzert apmēram 975 ml tīra ūdens. Savukārt otrus 975 ml var uzņemt citā veidā, piemēram, dzerot tēju, ēdot zupas utt. 
 

Vienkārša pārtika piecas reizes dienā

 
Šādi plānojot savas ēdienreizes Tu varēsi “iekustināt” vielmaiņu un neatstāt izsalkumam ne mazāko izredžu. Lieto uzturā veselīgu un vienkāršu pārtiku, kas atbilst reģionam, kurā Tu dzīvo. Uzturu var dažādot ar graudaugiem, liesu putnu gaļu vai zivīm, sezonas augļiem, dārzeņiem un ogām.
 
Labākie veidi pārtikas pagatavošanai ir  tvaicēšana, kā arī grilēšana un cepšana krāsnī bez eļļas pievienošanas. Uzturā centies lietot vairāk produktus ar augstu šķiedrvielu saturu. Dienas laikā nepieciešams ieturēt 3 galvenās maltītes un 2 nelielas ēdienreizes ar veselīgām uzkodām. 
 

Neaizmirsti par brokastīm

 
Brokastis ir Tavs labākais draugs cīņā ar lieko svaru. Ieturot brokastis, Tu paaugstināsi savas darbspējas par 30%, kā arī mazināsi vēlmi našķoties ar dažādiem kārumiem. 
 
Zinātnieki pierādījuši, ka tiem, kas pieraduši brokastot, ir labāka imunitāte - šis ir vēl viens iemesls, kādēļ noteikti ir vērts ieturēt brokastu maltīti. Piebildīsim, ka nav nepieciešams ar varu piespiest sevi ēst jau no paša rīta. Sākumam izdzer glāzi ūdens (var pievienot medu vai citronu sulu), bet pēc tam turpini savas gaitas, un tikai pēc stundas ķeries klāt ēšanai.
 

Mazāk sāls

 
Pārmērīga sāls lietošana var izraisīt ūdens aizturi organismā un tūskas. Var gadīties, ka Tavi liekie kilogrami patiesībā ir šķidrums, kas uzkrājies ķermenī, un tieši tādēļ svari rāda skaitļus, kas Tev nepatīk.
 
Ja sēžoties pie galda Tu pirmām kārtām ķeries pie sāls trauka, Tev noteikti jāmaina šis ieradums. Sāli nav nepieciešams pilnībā izņemt no ēdienkartes, jo tam ir arī būtiska loma dzīvībai svarīgu procesu norisē. Tomēr ir vērts padomāt par sāls patēriņa samazināšanu, piemēram, nesāli ēdienu pagatavošanas laikā, bet gan pievieno sāli jau gatavam ēdienam pēc nepieciešamības. 
 
Kādi ir Tavi noslēpumi, kas palīdz Tev saglabāt labu formu? Pastāsti komentāros!
 

Uzzini, kā Tu vari ievērot videi draudzīgu dzīvesveidu darbā