2023-04-13 14:47:21

13 cilvēku tipi, kas ir ikvienā darba komandā

2020.11.11

Darbā mēs ik dienu sastopamies ar dažādām personībām un ikvienai no tām ir jāatrod sava pieeja. Mēs varam saprasties ar kādu vairāk, ar kādu mazāk, taču, uzsākot strādāt jaunā darbavietā, parasti nevaram izvēlēties kolēģus. Tādēļ ir jācenšas atrast kopīgu valodu ar visiem.

Kādi ir visizplatītākie cilvēku tipi, kurus var sastapt ikvienā kolektīvā, un kā ar viņiem sarunāties? Lasi tālāk un uzzini, kuram tipam piederi Tu! 
 

Uzvarētājs

Kā atpazīt: šī cilvēka alkas pēc uzvaras ir bezgalīgas. Viņa vēlme vienmēr būt labākajam liek arī pārējiem darbiniekiem pielikt arvien vairāk pūļu. Viņa kontā ir daudz sasniegumu, un to skaits arvien palielinās.

Uzvarētāju var raksturot arī kā ideālu komandas darbinieku, pie kura vadītāji vienmēr vēršas, kad nepieciešams sasniegt rezultātu. Viņam uztic vadīt svarīgus projektus vai organizēt lielus pasākumus. Pateicoties viņa līdzsvarotajam raksturam, uzcītībai un mierīgajai atieksmei, Uzvarētājs ir patiesi vērtīgs darbinieks.

Kā ar viņu sarunāties: tā vietā, lai apskaustu, šādu cilvēku ir vērts atbalstīt un motivēt. Izsaki pateicību par viņa darbu un pajautā sev, ko Tu varētu iemācīties no šī kolēģa, lai kļūtu vēl labāks savā darbā.
 

Klusais varonis

Kā atpazīt: šī persona darbu veic no visas sirds un dod priekšroku palikt „ēnā”. Klusais varonis ļauj darba rezultātiem runāt pašiem par sevi, un teicami padarīts darbs ir viņa labākā uzslava.

Klusais raksturs nebūt nenozīmē, ka šādu darbinieku nedrīkst uzslavēt publiski. Taču ir vērts atcerēties, ka viņš, visticamāk, jutīsies mazliet neērti, saņemot uzslavas visas komandas priekšā. Patiesībā viņu varētu dēvēt par Kluso Uzvarētāju, kas arī ir ļoti vērtīgs komandas darbinieks.

Kā ar viņu sarunāties: neapvainojies uz viņu, ja viņš ir mazliet klusāks nekā citi. Rosini viņu izkāpt no komforta zonas un piedāvā iespēju uzņemties lielāku atbildību. Esi drošs, ka kādā brīdī viņš uzdrīkstēsies un pārsteigs visus.
 

Mentors

Kā atpazīt: šim cilvēkam patīk citus mācīt, turklāt viņš labprāt palīdz kolēģiem. Viņam sagādā prieku, kad kolēģis iegūst jaunas zināšanas. Lai gan reizēm var šķist, ka Mentora teiktie brīdinājuma vārdi ir pārmetums, ka Tu kaut ko nezini, taču patiesībā tas tā nav. Mentors ļoti vēlas, lai Tu ar viņa palīdzību uzlabotu savas prasmes un zināšanas. Tāpēc ir vērts paturēt mentoru sev blakus, jo no viņa var patiesi daudz ko mācīties.

Kā ar viņu sarunāties: uzmanīgi ieklausies Mentora teiktajā un pielieto praksē iegūtās zināšanas. Tas mudinās viņu dalīties ar savām zināšanām vēl vairāk un Tava vēlme mācīties būs Mentora labākā balva. Atceries, ka neatkarīgi no tā, kāds pašreiz ir Tavs amats, labs Mentors var Tev ļoti palīdzēt.
 

Darbaholiķis

Kā atpazīt: Tu droši vien zini kādu, kurš pastāvīgi nāk uz darbu pirmais, aiziet pēdējais, strādā bez pārtraukuma, ietur pusdienas savā darba vietā, un jau ļoti ilgu laiku nav bijis pat nelielā atvaļinājumā.

Kā ar viņu sarunāties: atklāti sakot, Darbaholiķim ne pārāk patīk, ja viņam traucē strādāt. Iespējams, ka šādai attieksmei ir savi iemesli, taču, neskatoties uz to, ir vērts mēģināt viņu labāk iepazīt. Tā kā viņš tik ļoti daudz laika veltī savam darbam, viņam vienmēr var lūgt padomu, jo viņš noteikti zina atbildi un var palīdzēt.
 

Sliņķis

Kā atpazīt: ir divu veidu sliņķi. Pirmais ir tas, kuram darba diena nav pietiekami noslogota, tādēļ slinkošana ir viņa iecienītā aktivitāte. Otrs ir tas, kuram patīk vienkāršot savu dzīvi un deleģēt uzdevumus citiem, lai pašam būtu vairāk brīva laika slinkošanai.

Parasti Sliņķim patīk daudz runāt, bet, kad kaut kas ir jādara, viņš prasmīgi deleģē uzdevumus citiem. Tai pašā laikā viņš it nemaz nejūtas neērti, kad visas uzslavas par paveikto tiek viņam.

Kā ar viņu sarunāties: ar Sliņķi jābūt pieklājīgam, bet konkrētam. Ja pamani, ka esi sācis izpildīt Sliņķim uzticētos uzdevumus, Tev jāļauj saprast, ka Tev nav iebildumu dažkārt palīdzēt, taču tikai tādā gadījumā, ja tas netraucē Tavam darbam. Savukārt, ja kāds no Taviem padotajiem ir Sliņķis - nosaki skaidrus mērķus un termiņus. Tas palīdzēs Tev labāk sekot līdzi darbu izpildei.
 

Jokdaris

Kā atpazīt: tas ir cilvēks, kuram azotē vienmēr ir kāds smieklīgs joks vai anekdote. Viņš it visā prot saskatīt amizanto un neparasto. 

Jokdaris labprāt dāvā citiem iespēju uz brīdi atslābināties un atpūsties no darba realitātes un vienlaikus parādīt savu smīdināšanas talantu. Dažreiz joki varbūt nav tie smieklīgākie, taču nesodi  bargi - nākamreiz tie noteikti būs labāki.

Kā ar viņu sarunāties: jautrība un labs joks vienmēr ir laipni gaidīti, tāpēc, ja Jokdara humora izjūta sakrīt ar Tavējo, jums nebūs grūtību saprasties. Tomēr, ja joki Tev neiet pie sirds un Tu dod priekšroku nopietnākai pieejai, pieklājīgi informē par to. Jokdaris Tevi sapratīs un ievēros atturīgāku komunikācijas stilu.
 

Rūgumpods

Kā atpazīt: Tu ātri vien atpazīsi šo cilvēku, jo viņa dzīve sastāv tikai no problēmām vien, par kurām viņš var runāt stundām ilgi. Nereti vaimanāšanu var izraisīt, piemēram, garlaicība, stress, vilšanās vai neapmierinātība ar darbu.

Reizēm Rūgumpods vēlas pievērst Tavu uzmanību kādiem trūkumiem, kuri ir jānovērš. Taču bieži vien mērķis ir vienkārši sūdzēties un, ja Tu pastāvīgi strādā kopā ar Rūgumpodu, apkārtējā pasaule arī Tev drīz vien var sākt šķist pavisam melna un netaisnīga.

Kā ar viņu sarunāties: neļaujies negācijām. Tā vietā mēģini sarunu ievirzīt pozitīvākā gultnē un piedāvā idejas problēmu risināšanai. Iespējams, ka Rūgumpods Tevi uzklausīs un liks teikto aiz auss. 
 

Tenkotājs

Kā atpazīt: “Vai zini, kas notika pēdējā darba ballītē?”, “Izskatās, ka drīz kādu atlaidīs...”, “Zināji, ka Māris no noliktavas “piecērt” Anitai no grāmatvedības?” - šādus un līdzīgus tekstus itin bieži sanāk dzirdēt no Tenkotāja. Šis cilvēks ir ļoti ziņkārīgs un viņam patīk dalīties ar pikantiem stāstiņiem, kuru atbilstība realitātei bieži vien ir visai apšaubāma.

Kā ar viņu sarunāties: runājot ar Tenkotāju, kritiski izvērtē viņa teikto un noteikti neizplati baumas tālāk. Savukāt, ja baumas uzklausīt nevēlies, taktiski norādi sarunbiedram, ka attiecīgā tēma Tevi neinteresē. 


Pielīdējs

Kā atpazīt: Pielīdēja stratēģija ir vienkārša - darīt visu iespējamo, lai būtu labās attiecībās ar priekšniecību. Komplimenti, pārmērīga izpalīdzība, piekrišana ikkatram vadītāja teiktajam vārdam - tās ir tikai dažas no taktikām. Ja Pielīdējs no tā var gūt kādu labumu, viņš ir gatavs parādīt savus kolēģus sliktā gaismā, lai tikai pats varētu izskatīties labāks.

Kā ar viņu sarunāties: neatkarīgi no tā, vai Pielīdējs no savas stratēģijas gūst kādu labumu vai ne, Tev labāk tajā neiejaukties. Lai viņš dara, ko vēlas. 


Pļāpa

Kā atpazīt: ir ļoti grūti paiet garām Pļāpam, nepmārmijot vismaz pāris vārdus. Visdrīzāk sarunu uzsāks tieši viņš un Tu diez vai pagūsi iestarpināt kādu vārdiņu. Taču, ja Pļāpa pēkšņi apluksis, ir vērts aizdomāties, vai kaut kas nav atgadījies. 

Kā ar viņu sarunāties: runājot ar Pļāpu, Tev nevajag kautrēties viņu pārtraukt, ja tas nepieciešams. Pretējā gadījumā Tu visdrīzāk uzzināsi, ko viņš vakar ēda, kur bija aizbraucis aizpagājušā gada pavasarī vai kādas sugas kaķi ir iegādājusies viņa brālēna bijušās draudzenes kaimiņa meita. Dažkārt ir jauki papļāpāt, taču jāatceras, ka sarunām nevajadzētu traucēt darbam.


Motivators

Kā atpazīt: Motivators vienmēr zina īstos vārdus, lai atbalstītu komandu. Viņš saprot, ka katram cilvēkam ir nepieciešama īpaša pieeja. Ikviens darba kolektīvs var gūt labumu no Motivatora, jo viņš ir cilvēks, kurš ar saviem darbiem rāda labu piemēru citiem un ar vārdiem motivē viņus rīkoties.

Kā ar viņu sarunāties: izrādi cieņu pret Motivatoru, jo tas viņam ir ļoti svarīgi. Un, protams, ieklausies viņa teiktajā.


Ideju ģenerators

Kā atpazīt: šī persona vienmēr ir gatava nākt klajā ar jaunām idejām, un dažreiz šķiet, ka Ideju ģeneratoram ir slepena kaste, no kuras viņš izvelk dažādus priekšlikumus. Protams, ne visi viņa priekšlikumi ir zelta vērti un noderīgi. Dažreiz gadās, ka Ideju ģenerators var tikai izdomāt ideju, bet nav gatavs to īstenot.

Kā ar viņu sarunāties: neparastas un daudzveidīgas idejas iedvesmos arī Tevi, tāpēc izmanto iespēju un iesaistieties sarunā ar Ideju ģeneratoru.
 

Psihologs

Kā atpazīt: šis cilvēks izceļas ar nosvērtu raksturu, viņš ir dziļdomīgs un vieds. Viņš vienmēr ir gatavs Tevi uzklausīt un uzvedināt uz pareizā ceļa. Apkārtējie uzskata, ka viņš labi pazīst cilvēkus un prot atrast kopīgu valodu ar ikvienu.


Kā ar viņu sarunāties: negaidi no viņa konkrētus lēmumus vai pareizās atbildes. Psihologs Tev parādīs tikai virzienu, savukārt lēmums vai atbilde Tev ir jāatrod pašam. Un neaizmirsti, ka arī Psihologam dažreiz vajadzīgs kāds, kurš viņu vienkārši uzklausa.

Lasi arī: 5 sociālās prasmes, kuras novērtēs ikviens darba devējs